Після заяви ГПУ щодо встановлених фактів підроблених результатів ЗНО та вимоги відрахувати студентів, які використали підроблені результати, адвокати-захисники колишніх працівників УЦОЯО зібралися на прес-конференцію в  інформаційному агентстві “Інтерфакс-Україна”, щоб пояснити всім учасникам справи, що законно, а що – ні. 

Нагадаємо, що Генеральна прокуратура України ініціювала відрахування з вищих навчальних закладів осіб, які, за визначенням ГПУ, використали підроблені результати ЗНО. За результатами розгляду матеріалів Генпрокуратури керівництво ВНЗ уже відрахувало двох студентів, про це повідомляла прес-служба відомства.

Адвокат Віталій Наум зазначив, що вже понад  вісім місяців триває досудове розслідування з численними порушеннями. В процесі досудового розслідування, здійснюючи оперативно-пошукові заходи, а саме: прослуховування розмов, візуальне спостереження за особами, – органи прокуратури й оперативні працівники поширили особисту інформацію громадян та розмістили її на інтернет-порталах, з метою їх дискредитації. А крім того, на студентів, які склали ЗНО в 2015 році, чиниться шалений тиск і здійснюється шантаж.

Згідно з Конституцією України та вимогами КПК, в Україні діє презумпція невинуватості. Жодна особа не може бути визнана винною, допоки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством, і встановлено вироком суду, який набув законної сили. Нині немає жодного вироку особі, який довів би факт втручання в систему ЗНО, тому будь-які вимоги ГПУ та поширення інформації про осіб, які “нібито”  підробили результати ЗНО – незаконні та неправдиві“,- наголошує адвокат Віталій Наум.

Адвокати впевнені, що вимоги ГПУ щодо відрахування студентів  – це неправомірні дії та перевищення службових повноважень, і звертаються  до  керівників університетів не вдаватись до незаконних дій. Нині триває досудове розслідування у справі про завищення балів у сертифікатах.Доки рішенням суду не буде підтверджено факт втручання в систему ЗНО, студентів не можна відраховувати з вишів. Тому кожен відрахований студент може бути поновлений у виші зі стягненням відповідних компенсацій”, – зазначив Віталій Наум.

Адвокати переймаються долями студентів, яких шантажують і погрожують відрахуванням з університетів за  подання “нібито” недостовірних даних про проходження ЗНО. І готові надавати безплатну юридичну підтримку в усіх випадках відрахувань студентів із університетів без рішення суду.

Хоча у Генпрокуратурі нагадали, що, згідно з пунктом 5 розділу XXІ наказу МОН України 15.10.2014 № 1172 “Про затвердження умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2015 році”, надання недостовірних відомостей щодо проходження ЗНО є підставою для відрахування студента, проте Ігор Лікарчук як експерт системи ЗНО та колишній керівник УЦОЯО надав зрозумілі пояснення, бо вважає, що суспільство має бути поінформовано щодо цієї справи: “всі дані, які є у сертифікаті ЗНО, абітурієнт не вносить самостійно! Ці дані – з Єдиної державної електронної бази з  питань освіти, до  якої абітурієнт теж нічого не вносить. Ті дані, що є в сертифікаті, ідентичні тим, які є в ЄДЕБО. Тому звинувачувати абітурієнта в тому, що він надав недостовірну інформацію, – не можна“.

До 2009 року,  коли не було ЄДЕБО і УЦОЯО не мав можливості повністю комп’ютеризувати систему обробки інформації, результати ЗНО друкувалися у сертифікатах, але деякі абітурієнти  змінювали результати через програму Fotoshop, відтоді в наказі МОН і з’явився пункт про надання недостовірних відомостей щодо проходження ЗНО, який є підставою для відрахування студента, але відколи з’явилася Єдина державна електронна база з питань освіти проблема про надання недостовірних відомостей вже неактуальна“, – пояснив Ігор Леонідович.

Як наголошують адвокати, оцінку зібраним доказам надає суд, висновки експерта оцінює суд, досудове слідство триває, але студентів уже безпідставно відраховують. Будь-які дії з відрахування студентів неможливі, доки вироком суду не буде встановлено порушення!

Нагадаємо, що Міністерством освіти і науки України з метою належного опрацювання запиту Генеральної прокуратури України від 04.01.2016 р. № 21/2-18310-15 щодо проведення технічної перевірки достовірності результатів ЗНО у 2014 році та 2015 році в УЦОЯО була створена відповідна робоча група.

Як зазначив Ігор Лікарчук, зовсім не є зрозумілим, що мала зробити ця робоча група: “Що таке технічна перевірка – я не знаю!  У чинних нормативних документах немає поняття “технічна перевірка”. Немає методології проведення перевірки, немає кваліфікаційних вимог до тих, хто її проводить. Якщо виникне запитання, на підставі чого прийнято рішення про відрахування студентів, жоден суд зможе не прийняти результати цієї технічної перевірки як достатній доказ для ухвалення рішення“, – наголосив він. А отже, ініційована Міністерством освіти і науки України технічна перевірка  достовірності результатів ЗНО не є підставою для відрахування студентів.

Також Ігор Лікарчук назвав необґрунтованими звинувачення Генпрокуратури України в розкраданні службовими особами УЦОЯО державних і бюджетних коштів. Бо, як зазначили у  відомстві, “посадові особи Українського центру оцінювання якості освіти у 2008 році створили злочинну організацію для завищення результатів ЗНО окремих осіб і привласнення коштів центру, а також Агентства з міжнародного розвитку США (USAID)”.

За всі роки існування УЦОЯО жодних коштів від Агентства з міжнародного розвитку США (USAID)  на рахунки УЦОЯО не надходило. Починаючи з 2006 року, вони надавали величезну підтримку в становленні та розвитку системи ЗНО. Вони оплачували роботу зарубіжних експертів, консультантів, проведення науково-практичних конференцій, нарад, видавали методичну літературу, організовували поїздки для обміну досвідом у інші країни світу, вони придбали обладнання для системи захисту відділу оперативної поліграфії, що й досі успішно працює. Але жодної копійки від організації USAID на рахунки УЦОЯО не надходило. Дуже прикро, що наші друзі-однодумці, без яких системи ЗНО в Україні не було б, опинились у такій неприємній ситуації. Бо й нині Агентство з міжнародного розвитку США (USAID)  фінансує  відновлення програмного забезпечення системи“, – наголосив Ігор Леонідович.

А якби хтось і колись проаналізував ті бюджети! У бюджеті центру були кошти на комунальні послуги, заробітну плату та проведення ЗНО. Один раз було виділено кошти на реконструкцію покинутого приміщення. І в 2006-му на купівлю обладнання. За цей час у центрі відбулися ревізії голів КРУ та аудиторські перевірки Рахункової палати України, що не виявили розкрадання коштів“, – розповів Ігор Лікарчук.

Нагадаємо, що 21 липня почалася колотнеча довкола ЗНО. Тоді ГПУ, СБУ та МВС спільно провели обшуки і в УЦОЯО, і вдома в Ігоря Лікарчука та його заступника, було вилучено комп’ютерне обладнання.  Через ці події  “батько ЗНО” був вимушений звільнитися з посади керівника УЦОЯО. Після подій 21 липня, після подій в Івано-Франківську, після звільнення мого сина я не вбачаю можливості далі працювати в команді, що є сьогодні при владі. Тому повторно подаю заяву про звільнення з посади директора УЦОЯО. Прошу мене зрозуміти правильно“, – писав на своїй сторінці у ФБ Ігор Леонідович.

Відтоді минуло вже вісім місяців. Тривають перевірки, експертизи, досудові слідства, але результатів так і немає, є лише наслідки – незаконне відрахування студентів!

Однак правозахисники застерігають, письмове підтвердження директора УЦОЯО Вадима Карандія про невідповідність результатів тестування не може бути підставою для анулювання наказу про зарахування студентів, яких підозрюють у наданні недостовірних відомостей щодо результатів ЗНО. Адже для порівняння потрібні данні, що містяться у вилучених комп’ютерах. “У ході проведення обшуків вилучено все! Всі документи знаходяться у Генпрокуратурі. Як вони могли перевірити дані, що знаходяться у вилученому обладнанні,” – наголошують адвокати. – “Це можна було б зробити тільки, якщо Генпрокуратура повернула речові докази в кримінальній справі до вироку суду, а це вже незаконно.” Тому нині, як зауважують адвокати, зіставити ці данні в законний спосіб – неможливо.

Досудове слідство триває, а отже, далі буде.

Юлія Осіння, Освітній портал “Педагогічна преса”