У березні в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти відбулася Міжнародна виставка „Великодня краса”, організована кафедрою суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти та Товариством словаків ім. Л. Штура.

Відкрила виставку Генеральний консул Словацької Республіки в м.Ужгороді Янка Бур’янова. З вітальним словом до її учасників звернулася директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Тетяна Палько. У своєму виступі завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО Марія Баяновська наголосила на пізнавальному і педагогічному значенні відродження великодніх традицій і звичаїв у Закарпатті і Словаччині, та впровадженні їх у виховний процес навчальних закладів, соціально-педагогічну практику. Старший викладач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, голова Товариства словаків ім. Л. Штура Валерія Баланко ознайомила гостей з особливістю діяльності Товариства, розповіла про традиції та звичаї святкування Великодня словацькою спільнотою Закарпаття. Серед високоповажних гостей був присутній також голова Товариства Словацької інтелігенції Ернест Горват, який долучився до вітань і поділився планами щодо подальшої співпраці між товариствами.

Михайло Стельмахович в одному зі своїх творчих доробок зазначав: „Народ живе красою, вміє не лише створити, а й обезсмертити себе у прекрасному…”. Актуальним залишається і його заклик: „…Добирайте, осмислюйте, повертайте скарби народові, котрий примножить їх знову й знову”. До таких примножувачів художніх скарбів належать учасники Міжнародної виставки „Великодня краса” – майстрині Світлана Залуцька, Беата Товт, Леся Острікова, Тетяна Дружина, Світлана Свистак та інші, хто презентував свої авторські роботи, а також талановита учнівська молодь загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 15 міста Ужгород.

Окрасою Міжнародної виставки були гості зі Словаччини – самодіяльний художній колектив „Мигальовські невести і бет яри” та дитячий фольклорний ансамбль музичної школи с.Тур’я-Ремета Перечинського району Закарпатської області (керівник ансамблю – Ольга Мицька). Співацький гурт не лише виступив зі святковою музичною програмою, а й представив свої великодні вироби: писанки з бісеру, шкрябанки, дряпанки, витинанки, великодні корбачі, пасхальні покрівці тощо.

Поезію словацькою мовою, присвячену Великодню, продекламували на святі учні Сторожницької ЗОШ І – ІІІ ст. Ужгородського району (учитель словацької мови – Беата Сливка).

Під час виставки працювали майстер-класи „Художній розпис писанки”, який провела вчитель середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 15 міста Ужгорода Сніжана Паращак, і „Здобеніє медовніков” – від Світлани Свистак, майстрині з м. Ужгорода.

„Великодня краса” вражала своїм правильним структуруванням представлених експозиційних художніх матеріалів із дотриманням принципів історизму, краєзнавства, народознавства, естетизації, духовності. Вона мала вигляд єдиного цілісно довершеного, композиційного, духовно-естетичного комплексу, відобразила національний колорит словаків Закарпаття та Словаччини. Більшість художньо-декоративних виробів виконано в світлій кольоровій гамі з урахуванням закарпатських і словацьких прадавніх народних традицій, що створювало святковий настрій, благодатний психоемоційний фон для їх глибшого пізнання.

 За інформацією Закарпатського інституту
післядипломної педагогічної освіти

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *