Запорізький національний університет – один із десяти вітчизняних вишів, у яких працюватиме Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP). Він реалізується Американськими радами з міжнародної освіти в партнерстві з Міністерством освіти і науки України та за підтримки Посольства США.

19 квітня у ЗНУ презентували проект його координатор Тарас Тимочко та спеціаліст проекту Юлія Солодько. Під час візиту до Запорізького національного університету гості зустрілися з адміністрацією вишу, викладачами та студентами.

Як пояснив Тарас Тимочко, визначення поняття «академічна доброчесність» на законодавчому рівні є в проекті рамкового Закону України «Про освіту». Ним позначають сукупність етичних принципів і визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових досягнень.

В англійській мові є два відповідники слова «доброчесність»: «honesty» та «integrity». «Якщо перше з них означає чесність під зовнішнім тиском, зокрема законів, то друге – це свідоме сповідування певних етичних норм і принципів. Ми працюємо з останнім», – зазначив координатор проекту.

Сам проект розрахований на чотири роки і має охопити ціле покоління студентів-бакалаврів, які до моменту отримання дипломів стануть носіями певних цінностей. Планується, що формуванню таких цінностей сприятимуть кілька складників. Це – просвітницький компонент, зокрема проведення семінарів і тренінгів для студентів і викладачів, мотиваційний компонент (організація конкурсів із брендингу та соціальної реклами), а також превентивна складова, що полягає в розробці нормативної бази як на всеукраїнському рівні, так і на рівні вишів. Ідеться про створення так званих кодексів честі ВНЗ, які регулюватимуть відносини між викладачами, студентами й адміністрацією вищих навчальних закладів. Там мають бути прописані питання запобігання та санкцій щодо списування, плагіату та хабарництва у вишах.

Водночас представники проекту наголошують, що його метою не є покарання недоброчесних учасників освітнього процесу, радше – зміна суспільної свідомості. «Ми не є антикорупційним чи каральним проектом, скоріше – просвітницькою програмою. Основний наш лейтмотив: «Доброчесність винагороджується». Студентам академічна доброчесність надасть справжні знання, викладачам – підвищення їхнього статусу, а адміністрації вишу – покращення рейтингів та іміджу вищого навчального закладу», – пояснила Юлія Солодько.

Підтримують Проект сприяння академічній доброчесності в Україні його партнери: Міністерство освіти і науки України, Федерація роботодавців України, Українська асоціація студентського самоврядування, аналітичний центр CEDOS, компанія Microsoft Україна, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Український католицький університет та Fairfield University (США, Коннектикут).

За словами Тараса Тимочка, три згадані виші мають ґрунтовні напрацювання в галузі боротьби з академічними порушеннями та готові ділитися своїм досвідом. До речі, десять українських університетів-учасників програми обирали за регіональним принципом. Їх успішний досвід упровадження академічної доброчесності надалі використовуватимуть інші українські виші.

Адміністрація Запорізького національного університету переконана, що Проект сприяння академічній доброчесності в Україні є корисним для системи вищої освіти. Перший проректор, професор Олександр Бондар зазначив: «Головне – це те, що є прагнення студентів і викладачів до позитивних змін. На ЗНУ, як і на інших учасників проекту, дивиться вся Україна, тому в нас усе вийде».

До речі, в університеті вже призначили власних координаторів програми. Ними стали проректор із наукової роботи, професор Геннадій Васильчук і студентка факультету соціології та управління Оксана Ковтун.
Геннадій Васильчук упевнений, що у студентів і викладачів попереду багато нелегкої роботи. «Але лише той, хто змінюватиметься відповідно до вимог часу, випереджатиме всіх інших», – сказав він.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *