Унаслідок передачі професійно-технічних навчальних закладів у 2016 році на місцевий рівень виникла складна ситуація з їх фінансуванням. Наразі уряд виділив 500 млн гривень для вирішення фінансових проблем закладів професійно-технічної освіти для підтримки тих бюджетів, де обмежений фінансовий ресурс.

Про те, як вирішуватимуться поточні питання та які перспективи розвитку професійно-технічної освіти, говорили учасники селекторної наради під головуванням міністра освіти і науки Лілії Гриневич.

Міністр наголосила, що в 2016-му доведеться допрацювати за нинішніх умов, але  Міносвіти докладе всіх зусиль, щоб з 2017-го схема фінансування була змінена. Насамперед, МОН чекає від областей їх регіональних планів модернізації професійно-технічної освіти. Міністр повідомила, що з цього питання буде проведено окрему нараду, під час якої буде запропоновано низку критеріїв для аналізу регіональної системи професійно-технічної освіти.

По-друге, рішення, яке буде запропоновано в новій редакції закону «Про професійну освіту», буде трансформовано в Бюджетний кодекс 2017 року.  Йдеться про те, що управління професійно-технічною освітою має здійснюватися з рівня області та обласних центрів, великих міст обласного значення, в яких кількість населення не менше 300 тисяч жителів. «Що більша кількість жителів, то більша дохідна частина міста. Це питання знаходиться в стадії обговорення», – зазначила Лілія Гриневич.

За словами міністра, професійно-технічна освіта з нового року має фінансуватися з кількох джерел. Перше джерело – державна субвенція на здобуття загальної середньої освіти в рамках професійно-технічної освіти. Друге – це два види замовлення на підготовку робітничих кадрів: державне, що пов’язане з гостродефіцитними професіями національного значення, а також регіональне, яке здійснює область і міста обласного значення для місцевого ринку праці. Третє – залучення коштів бізнесу. Це джерело буде пов’язане з модернізацією бази ПТНЗ і визначеними пріоритетними спеціальностями.

Лілія Гриневич зазначила, що сьогодні напрацьовуються рівні управління та фінансування професійно-технічною освітою, її система. Тільки після того, коли всі узгоджені положення будуть відображені в законах, можна буде починати процедуру передачі майна професійно-технічних закладів. «Зараз починати процедуру передачі приміщень недоцільно. Це стане можливим тільки тоді, коли повноваження, відповідальність, майно будуть затверджені законом», – наголосила міністр освіти та науки.

За результатами аналізу Міністерства фінансів України місцевих бюджетів, місцеві органи влади спроможні утримувати заклади професійно-технічної освіти, окрім поодиноких винятків. Так, за січень-квітень поточного року до обласних бюджетів і бюджетів міст обласного значення, які повинні фінансувати ПТНЗ, надійшло 30,6 млрд гривень, що становить близько 42 % від річних надходжень. Приріст цих надходжень, порівняно з аналогічним періодом минулого року, становив 44, 1 %, або 9,4 млрд гривень. Як повідомив начальник відділу фінансів освіти Міністерства фінансів України Андрій Бондаренко, деякі місцеві органи влади приймають рішення щодо розміщення коштів  на депозитах у банках замість того, щоб спрямовувати їх на фінансування закладів. За результатами І півріччя після аналізу місцевих бюджетів Мінфін надасть пропозиції щодо додаткової підтримки фінансування ПТНЗ, зважаючи на реальний фінансовий стан територій.

Інформує прес-служба МОН України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *