Громадські активісти Львівщини пропонують заборонити безконтрольний рух готівки у львівських школах, а також надати більше повноважень батькам щодо управління шкільними коштами. Таку міні-реформу пропонують впровадити, зокрема, активісти Української Галицької Партії, які спільно з експертами розробили спеціальне положення.

Щомісяця батьки в дитсадках і школах змушені доплачувати цим держбюджетним установам якусь суму  на  будь-що: побутову хімію, меблі, ремонт, вікна, техніку… А вчителі та вихователі, у свою чергу, під тиском своїх директорів змушені ставати «рекетирами»,  і, замість того, аби думати про розвиток якісного навчального процесу, повинні займатися «обробкою» батьків і «вибиванням» коштів, що далебі не завжди йдуть на означені потреби. Й сакраментальне запитання до директорів деяких львівських загальноосвітніх шкіл, які приїжджають на роботу аж ніяк не на трамваях, а на цілком пристойних автівках, “а звідки в тебе на то гроші?”, так і зависає у повітрі! Від подібної шкільної корупції страждають і учні, адже не всі сім’ї мають можливість  періодично здавати внески, що не може не впливати і на психологічний стан дітей, і на їхню успішність у навчанні.

DSC_2123

Як же змінити цю ситуацію? Звісно, можна просто  категорично заборонити готівкові оборудки в школах, як зробили, наприклад, у Тернополі. Проте це проблеми, на думку львівських активістів, не вирішить, бо батьківські внески тоді, відповідно, зайдуть «у тінь». Відтак, у Львові  пропонують чіткий механізм впливу батьків на розподіл благодійних коштів і визначення пріоритетів. Це можна зробити шляхом створення благодійних фондів при кожній школі. До речі, в місті Лева вже є приклади шкіл, де вони  успішно діють.

Що мало би дати запровадження безготівкової системи надходження батьківських внесків до шкіл і садочків?

  • З’явиться чіткий механізм надходження та використання благодійних внесків.
  • Батьки зможуть брати участь в управлінні коштами, визначати та контролювати їх цільове використання.
  • Вчитель позбудеться невластивого йому статусу «фінансового менеджера».
  • Стане зрозуміло, наскільки дійсно фінансується дошкільна та шкільна освіта з бюджету.
  • Батьки матимуть доступ до всіх платіжних документів.
  • Порушники норм положення відповідатимуть перед законом.

Депутати Львівської міськради від Української Галицької Партії гостро підняли цю проблему  ще кілька місяців тому, проте управління освіти ЛМР запевнило, що в місті вже діє заборона на готівкові збори, при школах створені благодійні фонди, а директори навчальних закладів звітують про використання батьківських внесків. Але проведена перевірка показала зовсім іншу картину. В результаті спеціально створена освітня громадсько-експертна група  спільно з батьками та юристами розробила детальне положення про те, як має бути організоване використання батьківських коштів у школах і садочках. До цього завдання активісти підійшли дуже серйозно, документ писали аж 2 місяці, й навіть  консультувалися із заступником міністра освіти і науки Павлом Хобзеєм.

Щоб не залишати батьків і вчителів сам на сам із нововведенням, ініціатори створили спеціальний шкільний довідник і пропонують максимальну допомогу при створенні благодійних фондів, її зможуть надати юристи Громадського офісу. Водночас активісти зазначають, що легалізація батьківських внесків в освітніх закладах міста – це лише перший крок у напрямі реформування системи освіти у Львові та вилучення з неї корупційної складової. Нині експертна група працює над освітніми ініціативами вже стратегічного характеру.

Ігор Галущак, журналіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *