У Національному університеті “Львівська політехніка” відбулася зустріч першого заступника міністра освіти і науки України Інни Совсун із ректорами вищих навчальних закладів Львівської області.

Цікаву і предметну розмову про реформи у вищій школі розпочав ректор “Львівської політехніки”, голова Ради ректорів Львівщини професор Юрій Бобало. Особливої актуальності набуває вона напередодні цьогорічної вступної кампанії.

Виступаючи перед очільниками ВНЗ області, перший заступник міністра освіти і науки України Інна Совсун зачепила низку вкрай важливих і злободенних питань діяльності й розвитку освітніх закладів, зокрема змін у переліку спеціальностей, прийнятих нещодавно за ініціативою керівників ВНЗ, подальших кроків у реформуванні фінансового забезпечення університетів, вдосконалення питань державного замовлення на фахівців, загалом і державні витрати на вітчизняну освітню галузь. За словами Інни Совсун, вони у відсотковому вимірі значно більші, ніж у країнах Євросоюзу. Тому постає нагальне завдання знайти та задіяти сюди додаткові позабюджетні ресурси.

На жаль, в Україні і раніше, і сьогодні державне замовлення у ВНЗ розподіляється у т.зв. ручному режимі. Це своєю чергою призводить до очевидних корупційних ризиків. Спостерігається і така тривожна тенденція: з кожним роком кількість абітурієнтів зменшується швидше, ніж обсяги державного замовлення.

Гостя навела чимало порівняльних характеристик, що стосуються розвитку освітньої галузі у нас і за кордоном. Так, в Україні понад 80 % випускників шкіл вступають до університетів та інших вищих навчальних закладів. Натомість у західній Європі та США відсоток людей, які мають вищу освіту, не перевищує третини від загальної кількості населення. Державні витрати  на одного  студента в Україні нині становлять майже 3 тис. доларів. Тоді як у Польщі аналогічні витрати в півтора разу більші, у США — у три рази, а у Франції — в майже чотири рази більші.

Суттєве питання, що викликало особливе зацікавлення учасників зустрічі, реформи у фінансовій сфері вищої школи. Міністерство освіти і науки України пропонує розділити кошти, що скеровуються на освіту, на чотири сегменти: базове (блочне) фінансування, соціальний фонд, фонд розвитку та фонд державної цільової підтримки. 80 % коштів надаватимуть, зважаючи на торішнє фінансування, а на виділення решти 20 % впливатимуть такі показники, як загальна кількість студентів у навчальному закладі, їх працевлаштування, якість науково-дослідницької діяльності, міжнародна співпраця, залучення коштів із недержавних наукових грантів. Що стосується останнього з перелічених компонентів, то нам варто, як зазначила Інна Совсун, скористатися практикою багатьох розвинених країн, де за кожен залучений у такий спосіб долар університет отримує долар із державної казни.

Нинішній статус вітчизняних університетів  як державних бюджетних установ накладає на них багато обмежень у  самостійності їх діяльності. Тому, наголосила перший заступник міністра освіти і науки України, треба сформувати новий юридичний статус ВНЗ, що забезпечував би встановлення конкурентних розмірів оплати праці викладачів, їх чисельності та норм навантаження, загалом реальну фінансову автономію.

Наприкінці зустрічі Інна Совсун відповіла на запитання присутніх, зокрема ректора Львівської національної музичної академії імені М.В.Лисенка Ігора Пилатюка, ректора Львівського національного аграрного університету Володимира Снітинського,  ректора Львівського інституту економіки і туризму Ігоря Бочана,  голови  Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Марії Яцейко.

             Інформує прес-служба Національного університету “Львівська політехніка”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *