Для школярів, які навчаються на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу та в окупованому Криму,  створено додаткові можливості для отримання атестатів українського державного зразка, прийому на навчання до університетів, технікумів, коледжів, профтехучилищ України. Про це повідомила міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час прес-конференції, що відбулася в Укрінформі 30 травня 2016 року.

Лілія Гриневич поінформувала, що у відповідь на звернення народного депутата України Мустафи Джемілєва, Міністерство запровадило додаткову сесію для випускників, які не можуть скласти тести у зв’язку з тим, що за російською програмою «Единый государственный екзамен» у Криму триватиме до 30 червня. Міністр наголосила, що таким вступникам із Криму до 20 червня слід повідомити регіональні центри оцінювання, де вони реєструвалися, про свій намір скласти ЗНО на цій додатковій сесії.

Окрім того, для тієї категорії кримських дітей, які не зможуть взяти участь у  зовнішньому незалежному оцінюванні, будуть створені в десяти університетах освітні центри «Крим-Україна». Список цих університетів буде оприлюднено після реєстрації в Міністерстві юстиції України відповідного наказу МОН. «Ці центри будуть відкриті в Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Миколаєві, Харкові та Херсоні», – додала міністр.

За словами Лілії Гриневич, залучені до цих освітніх центрів загальноосвітні навчальні заклади проводитимуть державну підсумкову атестацію для випускників із Криму з української мови та історії України. Атестація проводитиметься в письмовій формі. Також вступники з Криму подаватимуть так звану освітню декларацію, що відображатиме результати їхнього навчання на тимчасово окупованій території. «Якщо ці абітурієнти хочуть навчатися в українських навчальних закладах, вони повинні продемонструвати знання з української мови, а також історії України й отримати оцінку», – пояснила міністр.

Як повідомила міністр, ці кримські діти вступатимуть до університетів за виділеною квотою. Після державної підсумкової атестації в освітньому центрі на його базі вступники складатимуть вступний іспит відповідно до спеціальності, яку вони обрали для навчання. «Десять університетів забезпечуватимуть практично весь спектр спеціальностей, окрім тих, що є у сфері повноважень Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ», – додала Лілія Гриневич.

Лілія Гриневич зазначила, що документи на здобуття вищої освіти за державним замовленням на денну форму навчання вступників із Криму на місце за виділеною квотою прийматимуть до 18-ї години 24 липня, а вступні іспити проводитимуть у спеціальних освітніх центрах до 26 липня. Зарахування на навчання до закладів освіти відбудеться не пізніше 12-ї години 28 липня.

За словами міністра, вступники з АР Крим і Севастополя за бажанням зможуть отримати український атестат про загальну середню освіту з оцінками з кожного предмета, пройшовши повну атестацію впродовж року навчання в українському навчальному закладі.

Так само на базі цих освітніх центрів буде надано можливість проживання абітурієнтів під час проведення державної підсумкової атестації і складання вступних іспитів. Спільно з фондом «Відкрита політика» буде розроблено покрокову інструкцію для абітурієнтів цих категорій.

Для тих випускників, які проживають в зоні антитерористичної операції (на непідконтрольній українській владі території, а також тих, які навчаються у зоні розмежування), так само будуть створені додаткові можливості для отримання освіти. Перелік населених пунктів буде чітко визначений, і тільки випускники цих територій зможуть скористатися додатковими можливостями вступати за моделлю вступних іспитів. Для них так само відкриють освітні центри «Донбас-Україна».

Освітні центри діятимуть у переміщених із території Донецької і Луганської областей вищих навчальних закладах та в розташованих на підконтрольній Україні території Донбасу. Перелік цих закладів оголосить Міністерство освіти і науки. У таких центрах випускники Донбасу можуть подавати свою освітню декларацію, складати державну підсумкову атестацію з української мови й історії України, тут складатимуть вступні іспити. На відміну від кримчан, такі вступники не матимуть квот, а конкуруватимуть у межах державного замовлення. «На конкурсних засадах, відповідно до результатів вступних іспитів, ці випускники вступатимуть до навчальних закладів», – зазначила міністр.

Створення додаткових можливостей для реалізації права на освіту дітей Криму та Донбасу стали можливими завдяки спільним зусилля Міністерства освіти і науки, Міністерства інформаційної політики, Фонду «Відкрита політика», а також підтримці окремих ініціатив офісу ЮНІСЕФ в Україні.

Повідомляє прес-служба МОНУ