Батьки дитини шкільного віку хоча б раз у житті чули протяжне «Ма-а-а-а-мо, мені нудно!». І якщо такі слова чуєш під час навчального року – це не дивно. Але якщо ваше чадо починає сумувати під час канікул, та ще й літніх, тут уже час брати ситуацію під свій батьківський контроль і рятувати дитину від сірих буднів.

Адже літо – це саме та пора, коли варто набиратись нових вражень, активно відпочивати, пізнавати світ та оздоровлюватись. Поєднати це все часом буває непросто, особливо, якщо немає можливості відправити дитину до літнього табору, і вона змушена проводити багато часу в метушливому місті. Але і це не привід для смутку! Ми розкажемо, як зробити літній відпочинок дитини в місті справді незабутнім.

Частина 1: на вулиці

Що робити в місті?

1. Запускати повітряного змія. Це була ваша улюблена забава в дитинстві, хіба не так? То чому б не попрохати чоловіка зробити повітряне створіння або, зрештою, не купити його в магазині? Дитина забуде про сум щонайменше на годину!

2. Пускати мильні бульбашки. Розчин для бульбашок робиться дуже просто, а задоволення отримає і ваша дитина, і ще десяток малюків поруч, яким кортітиме спіймати чарівні кульки.

3. Спостерігати схід і захід сонця. Не впевнені, що малюк зрадіє перспективі прокидатись рано лише для того, щоб побачити, як просинається якесь там сонце. А ось мальовничою картиною заходу, коли останні сонячні промінчики торкаються дерев, дитина зможе насолодитись сповна.

Якщо ви із сім’єю на природі:

1. Навіть якщо у вас немає можливості відправити дитину до літнього табору, нові враження від зміни місця перебування не будуть зайвими. Варто поїхати всією родиною на дачу, якщо її немає — то просто піти на прогулянку до лісу. Невеликому пікніку, безперечно, зрадіє вся родина. Це гарна можливість провести час разом і поспілкуватись.

Природа стане великим відкриттям для маленького дослідника. Розкажіть дитині, що це за кущик і як називається ця квіточка, пофантазуйте, чому цей ліс чарівний. Якщо ви знайдете сліди якоїсь тваринки, спробуйте вгадати, якому звіру вони належать. Влаштуйте невеликий експеримент – зберіть букетик польових квітів, поставте їх удома в підфарбовану воду та подивіться, як вони змінюють колір.

Головне, щоб під час лісових досліджень дитина була під наглядом дорослих і не потрапила в халепу.

2. Усі дітлахи із нетерпінням чекають літа через можливість вибратись до річки або озера. Ще б пак, адже там можна робити стільки всього! Пропозицію відпочити на березі водойми із сім’єю та друзями дитина зустріне на ура. А завдання батьків – зробити дозвілля ще цікавішим. На пляжі можна не тільки купатись, засмагати та бризкатись водою. Щоб зробити відпочинок біля річки чи озера більш яскравим, батьки і діти можуть:

·               влаштувати змагання на побудову найгарнішого замку з піску,

·               зібрати колекцію із мушель і камінців,

·               навчитись пускати «млинці» на воді;

·               пограти у пляжний волейбол;

·               заплутатись руками та ногами, граючи в Твістер;

·               дізнатись, які представники тваринного та рослинного світу живуть у тій чи іншій водоймі.

Літні канікули – це час, якого дитина із нетерпінням чекає протягом усього навчального року. Але часто буває так, що, коли шкільні домашні завдання закінчуються, учень просто не знає, чим себе зайняти, окрім соцмереж і фільмів. Покажіть, що світ навколо дуже цікавий, робіть разом відкриття і радійте від сяючих очей вашої дитини.

 Частина 2: вдома

Чудово, якщо час канікул дитини і час відпустки батьків збігаються. Але частіше буває так, що влітку дорослі працюють, а дітлахи змушені сидіти вдома за комп’ютером або перед телевізором. Ця одноманітність з часом набридає, дитині стає нудно, і літні канікули, які мали б бути веселими та сповненими вражень, минають у сірих тонах. Похмура перспектива, чи не так? Поспішаємо вас заспокоїти: навіть сидячи вдома цілими днями, можна корисно проводити свій час, займаючись різними цікавими справами. Які ж є варіанти?

1. Навчання. Щоб старання та страждання учителів не минули марно, а голова дитини 1 вересня не була стерильно-порожня, йдучи на роботу вранці, залишайте невеликі завдання. Якщо вдома є карта чи глобус, географія перетвориться на цікаву гру! Запропонуйте дитині вибрати країну або континент, а потім в енциклопедії чи в інтернеті знайти інформацію про неї. А якщо в дитини проблеми із іноземною мовою, то перегляд улюблених мультфільмів мовою оригіналу допоможе покращити слухові та мовленнєві навички. Можливостей для цікавої освіти безліч, проте не варто забувати, що дитина все ж таки на канікулах, і її основне та безпосереднє завдання – відпочивати та набиратись сил.

2. Читання. Якщо ваша дитина любить читати, то великим мінусом буде лише те, що ви просто не змусите її відкласти книжку для того, щоб зробити щось інше. Але ви можете бути спокійними: їй достеменно не буде нудно у фантастичному світі Гаррі Поттера, у селі Тореадорів із Васюківки чи в середньовічному замку Айвенго.

Якщо ж це заняття не входить до списку улюблених, то це гарна нагода для мами почитати вголос. Дитячі книжки бувають такими цікавими, що ними зачитуються навіть найсерйозніші дорослі.

3. Рукоділля. Це чудовий спосіб організації дозвілля, особливо якщо ним захоплюються батько або мати. Навчіть доньку вишивати хрестиком чи плести, а хлопцю покажіть основи моделювання. Заняття можна поєднати з переглядом мультфільмів по телевізору. Щоправда, рукоділля підходить для більш спокійних та посидючих дітей; енергійний жевжик просто не висидить над одноманітною роботою.

4. Настільні ігри. Якщо у вас достатньо часу ввечері, згадайте про них. Це давно вже не суто дитяча забава, а універсальний спосіб розважити дитину будь-якого віку та цікаво провести час. Серед усього різноманіття можна вибрати те, що підійде саме вам, залежно від віку дитини, кількості учасників, складності і т.д. Граючи в «Монополію» чи складаючи пазли, ви й не помітите, як швидко пролетить час.

5. Хатні обов’язки. Канікули – це відпочинок від школи. Домашніх завдань ніхто не скасовував. Потурбуйтесь про те, щоб дитина не забувала, куди складати свої речі, і про те, що іграшки треба прибирати після того, як із ними пограєш. У цей період можна привчати дітей і до дорослих обов’язків. Дівчинка допоможе мамі готувати вечерю, тоді як хлопець старанно запам’ятовуватиме назви всіх ключів у гаражі або майструватиме полицю разом із батьком.

Батьки! Саме ви можете зробити відпочинок вашої дитини яскравішим і цікавішим! Треба лише трохи часу та фантазії.

Катерина Мещерякова, студентка КНУ ім.Т Шевченка