Днями  в  Запорізькому національному університеті відбулася науково-практична конференція «Універсальний дизайн (заклади освіти та культури, державні установи, інфраструктура): європейський досвід та практика».

Цей захід був організований за підтримки Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального захисту інвалідів, Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» (ГО ВГО ВППІ), Запорізької обласної організації ВГО «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» та ЗНУ.

Участь у конференції взяли голова Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» Володимир Петровський, доктор психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності ЗНУ, заслужений  працівник освіти України, голова Запорізької обласної організації ВГО «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» Євгеній Клопота, заслужений працівник культури, керівник освітньо-культурологічного департаменту ГО ВГО ВППІ Світлана Петровська, представник Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації  Галина Шевченко, а також інші посадовці, науковці, представники громадських організацій і товариств для людей з обмеженими можливостями.

Основна мета цього проекту – це ознайомлення з сучасними засобами реалізації безбар`єрного середовища для осіб з особливими потребами, принципами універсального дизайну, розумного пристосування та станом побудови безбар`єрного середовища в Європі та Україні, а також сприяння створенню суспільства рівних прав і рівних можливостей, донесення до органів державної влади, громадянського суспільства норм, стандартів і принципів цивілізованої життєдіяльності для всіх громадян.

Організатори заходу зазначають, що для розвинених країн Європи термін «універсальний дизайн» уже став звичним. Однак, попри ратифікацію Україною Конвенції про права інвалідів, все ж норми і принципи створення безбар’єрного середовища виконуються не завжди. Це позбавляє осіб з особливими потребами можливості доступу до об`єктів освіти, культури, соціальної інфраструктури та самореалізації в життєдіяльності суспільства загалом.

За словами голови Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів» Володимира Петровського, впровадження універсального дизайну в різних об’єктах інфраструктури та створення безбар’єрного середовища в Україні допоможе створити суспільство рівних прав і можливостей, де люди з обмеженими можливостями зможуть розвиватись, реалізовуватись, вести повноцінне життя і приносити користь державі та суспільству.

Виступаючи з доповіддю «Адаптація та інтеграція в суспільство молоді з вадами зору», доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності ЗНУ Євгеній Клопота зауважив, що створення інклюзивного середовища та універсального дизайну  є дуже важливим для українського суспільства. Тому на сьогодні для нашої держави, що прагне стати європейською країною, налагодження системи безбар’єрного й інклюзивного середовища для людей з особливими потребами та інвалідністю є особливо актуальним.

Про стан справ і статистичні дослідження в галузі соціального захисту людей з обмеженими можливостями та інвалідністю розповіла представник Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Галина Шевченко. Вона детально розповіла про особливості роботи Запорізького обласного центру професійної реабілітації для людей з інвалідністю та інших комунальних установ, центрів соціального обслуговування, робота яких фінансується за рахунок коштів обласного бюджету і дає можливість людям з обмеженими можливостями проходити реабілітацію, здобувати нову спеціальність і отримувати соціальні послуги.

Під час засідання учасникам були представлені унікальні європейські напрацювання в галузі облаштування інфраструктури міжнародних і міжміських комунікацій та міської інфраструктури, які можуть врівноважити права людей з особливими потребами. Так, керівник освітньо-культурологічного департаменту ГО ВГО ВППІ Світлана Петровська ознайомила учасників конференції з новітніми моделями універсального дизайну та їх можливостями, облаштуванням об’єктів інфраструктури: транспорту, світлофорів, переходів, пандусів, готелів, закладів харчування, оздоровлення та реабілітації попереджувальними знаками, смугами, доріжками зі змінним покриттям, маркуванням, кнопками зі шрифтом Брайля, спеціально обладнаними туалетними кімнатами, залами очікування та іншими допоміжними можливостями для інвалідів різних нозологій.

Крім того, під час заходу були досліджені проблеми інклюзивної освіти для дітей з онкологічними захворюваннями. Також учасники зустрічі поділились власним досвідом діяльності в сфері допомоги людям з обмеженими можливостями, обговорили проблеми, які постають перед ними, та визначили перспективи майбутньої співпраці з органами влади та громадськими організаціями.

 Інформує прес-центр ЗНУ