Символічно 1 червня, в Міжнародний день захисту прав дитини, в Американському домі пройшов воркшоп «Виховання правової свідомості дітей та дорослих», хедлайнером якого був доктор філософії, почесний професор відділу етики Кйонсанського національного університету, президент МО «Філософія для дітей країн Азії та Океанії», співзасновник Корейської академії навчання філософії у школі, учень Метью Ліпмана Джінван Парк.

Візит професора став можливим завдяки МАН і українсько-швейцарському фонду «Зменшення ризиків». Джінван Парк гостюватиме в Україні протягом червня. За цей час, окрім Києва, відвідає Львів і Рівне, проведе тренінги для вчителів, воркшопи, круглі столи і презентації. Днями професор відвідає Мистецький Арсенал, де відбувається Другий інтерактивний освітній фестиваль «Арсенал ідей»; в Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України проведе семінар «Філософія у школі сьогодні як чинник економічно успішного суспільства в майбутньому: досвід Азійсько-тихоокеанського регіону»; а наприкінці червня в Міністерстві освіти і науки України розповість про виховання майбутнього науковця і громадянина. На всіх цих заходах Парк ознайомлюватиме українську аудиторію з методикою «Філософія для дітей».

Ця методика була створена в 1970-ті роки професором університету Монклер Метью Ліпманом. Її суть у тому, щоб навчити дітей філософувати: розмірковувати, вести дискусію, аналізувати, формулювати аргументи, бути відкритим до співрозмовника. Увага фокусується не на запам’ятовуванні інформації, а на її активному «творенні», що вимагає інтелектуальних зусиль.

Основний шлях упровадження методики – сократівський діалог, де всі учасники – рівноправні партнери. Діти навчаються аргументувати думки, творити гіпотези, розвивати поняття, виявляти різні можливості й альтернативи, формулювати питання, приймати рішення, визнавати різні погляди, думати логічно. Методика формує навички самостійного мислення, сміливість, віру у власні інтелектуальні можливості, вправність при висловленні думки й аргументації, культуру спілкування.

За словами корейського гостя, традиційна освіта орієнтована на знання, передачу інформації, але нині найбільш продуктивні та прогресивні теорії в освіті дбають про розвиток дієздатності, коли навчання відбувається самостійно.

Освіта – це завжди зміни, а без змін не буде розвитку і прогресу. Україна має дуже багато високоосвічених учителів, гадаю, вони повинні мати вищий соціальний рівень. Багато корейських дипломатів говорять про те, що Україна має всі шанси стати успішною й провідною країною, – ділився спостереженнями Джінван Парк.

На воркшопі також ішлося про базові принципи методики «Філософія для дітей», свободу і відповідальність, правила і принципи. Модератором заходу була кандидат філософських наук, методист НЦ «МАНУ», досвідчений тренер і учасник міжнародних конференцій та воркшопів із програми «Філософія для дітей» Юлія Кравченко:

Мета воркшопу – знайомство людей, які працюють у сфері прав людини й освітній сфері. Можливість отримати ще одну методику до свого арсеналу, щоб виховувати правову свідомість дітей і молоді гармонійним, конструктивним способом. Методика потребує часу, але сприяє формуванню правової культури і усвідомленню правових понять, які стають частиною культури мислення окремої людини.

У суспільній перспективі методика готує учнів до свідомої і відповідальної участі в демократичному устрої, що спонукає громадянина самостійно приймати рішення. Крім того, допомагає усвідомити основні категорії і засади європейської культури. Кінцевою метою програми є формування критичного, креативного, бережливо-турботливого мислення.

Слід зазначити, що нині «Філософія для дітей» застосовується в освітніх процесах у близько 50 країнах, де діють центри з упровадження цієї методики. Серед них – Австрійський центр філософії з дітьми та молоддю, МО «Філософія для дітей в країнах Азії та Тихоокеанського регіону» (Південна Корея).

Популяризація та впровадження зазначеної програми в Україні здійснюється НЦ «Мала академія наук України» і факультетом філософської освіти і науки НПУ імені М. П. Драгоманова.

За інформацією МАН