Східноукраїнський  національний  університет імені Володимира Даля, що півтора року тому переїхав із Луганська до  Сєвєродонецька, напередодні свого вікового ювілею буквально розпочинає нове життя. І розпочинає гідно.

Нещодавно колектив був високо відзначений на Київській Міжнародній виставці «Сучасні навчальні заклади». Він єдиний серед 28 переміщених  отримав там гран-прі «Лідер науково-технічної діяльності». За активну присутність науковців університету в наукометричній базі Scopus університет нагороджений Сертифікатом «За якість наукових публікацій», золотою медаллю в номінації «Психологічна підтримка дітей та молоді, що знаходяться в складних ситуаціях». А ще – почесним дипломом «За мужність і самовіддачу в збереженні творчих надбань вітчизняної освіти в умовах військової агресії».

Показово, що СНУ продовжує брати активну членську участь у дев’яти міжнародних освітніх асоціаціях. Серед них – Велика хартія європейських університетів (м. Болонья, Італія), Міжнародна асоціація університетів (м. Париж, Франція), Європейська асоціація університетів (м. Брюссель, Бельгія). Він виконує  майже 130 угод про співробітництво із закордонними навчальними закладами, науково-дослідними та іншими організаціями 30 країн світу. Найбільш плідною є  робота  з міжнародних програм «Mobility International USA» (з питань інклюзивної освіти), «Програма Фулбрайт в Україні», «Hermes»,  «Erasmus+», «Erasmus Mundus» тощо.

Свого часу СНУ починався з машинобудівного інституту, тісно пов’язаного з залізничним транспортом. І зараз закріплена його участь у Глобальній мережі університетів у цій галузі  (Global Network of Railway Universitites),  що сприяє професійній підготовці в рамках спільних проектів, навчальних програм і курсів. А, наприклад, кафедра “Прикладна механіка та металургія” співпрацює з Німеччиною та Великою Британією. Її студенти проходять практику на  західних промислових підприємствах.  Використовується  сучасна ліцензійна програма  комп’ютерного моделювання ливарних процесів WinCast, що отримана як грант.

На жаль, власні можливості донбаського університету з відомих причин зараз обмежені. Тому так важливо, що він отримав допомогу – кілька грантів від міжнародних донорів.

12– Найбільший із них, – розповідає ректор університету, доктор технічних наук, професор Ольга  Поркуян, – становить 529 тисяч євро. Він призначений для відновлення функціонування евакуйованого вишу. Завдяки цьому  інноваційному грантовому проекту (де використовуються й кошти самого університету), а також підтримки USAID,  ПРООН, Британської Ради, інших організацій  паралельно з навчально-науковим процесом ми розгорнули  відновлення потужного навчального комплексу.

* * *

Яким чином це  відбувається? Головним чином на базі місцевого філіалу університету з його навчально-лабораторними корпусами, гуртожитками (вони  є не тільки в Сєвєродонецьку, а й в Рубіжному). Зрозуміло, для теперішніх майже тисячі співробітників і вчетверо більшої кількості студентів  треба значно більше. Отже, розгорнуті відповідні ремонтні, оздоблювальні роботи. Зокрема, два поверхи великого головного корпусу колишнього філіалу,  які з різних причин не використовувалися, тепер вводяться в експлуатацію.

При цьому особливу увагу звернули на енергозаощадження. Встановлені автономні котельні, з регульованими системами для оптимізації температурних режимів, нові вікна тощо. Це дає змогу майже вдвічі зменшити витрати на обігрів приміщень. Ефекту додасть й утеплення фасадів. Заощаджені гроші підуть на вдосконалення роботи та побуту далівців.

Крім того, оновили робочі місця викладачів, зайнятість яких уже не викликає особливих занепокоєнь. Більш комфортні умови одержують і студенти. Основні плани за грантом ЄС близькі до виконання. Хоча, по суті, це тільки початок.

Водночас виниклі умови, відзначає ректор, стимулювали  розвиток дистанційної форми навчання. Для цього вже придбана комп’ютерна, мережева, офісна техніка, починаючи з потужних серверів.

–  У нас є всі можливості стати провідними в цьому напрямі, гнучко адаптуватися до студентів із різними можливостями, – каже Ольга Вікторівна. – А це не тільки наша внутрішня справа.  Як фізик використаю порівняння з ядром та його орбітою.  Університет – це інтелектуальний центр регіону. Від його діяльності, від того, які молоді кадри він готує, залежить майбутнє Луганщини, її розвиток. Тобто націлюємося на досить амбітні, масштабі завдання.

Але  спершу – буденна проза. Наявних площ усе-таки не вистачає, – тому структуру вишу пристосовують до них. Складніше із житловими проблемами. Бо  більшість далівців вимушена знімати квартири. Але  будуть розроблені програми й щодо цього.

* * *

Шукаються шляхи для отримання нового наукового обладнання. Тут університет спирається на програму “Горизонт-2020”, подав у її рамках грантові заявки. У перспективі – впровадження нових технологій, створення відкритого університету. Ця мета, досягнення якої підкріплене міжнародною підтримкою, надає оптимізму, творчої енергії науковцям, викладачам, аспірантам, студентам. Вони вибороли і виборюють малі гранти за освітніми проектами, програмами стажування за кордоном, розвитку студентського самоврядування. Інтеграція в європейську систему освіти набирає обертів.

Оскільки в  регіоні розвинуті хімічна, електронна  промисловість, енергетика,  орієнтуються на одержання  сучасного дослідницького обладнання. Воно стане “каталізатором”  для захисту нових дисертацій, одержання чергових патентів на винаходи, впроваджені у виробництво.

За  великим рахунком ставиться за мету зупинити відтік наукових кадрів, молоді А їх є чим зацікавити, причому й нашими, українськими, інноваціями.

Далівський університет плідно співпрацює з Національною академією наук України. Минулого року за ініціативою кафедри “Прикладна механіка та металургія” було підписано договір про створення єдиного освітньо-професійного та науково-технічного комплексу з фізико-технологічним інститутом металів і сплавів НАНУ.

Отже, можна сподіватися на новий імпульс у науково-технічному розвитку краю і не тільки.

Днями автор цих рядків мав змогу долучитися до студентського оздоровчого пробігу, що розпочався біля головного корпусу університету. Оскільки тут, на площі Перемоги, розташована й обласна державна адміністрація, то разом із молоддю побігли й солідні державні службовці. Та й усі охочі.

Разом – уперед, до перемоги!

  Семен Перцовський, журналіст

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *