Про  електронну систему вступу та квоти для абітурієнтів з Донбасу та Криму розповіла міністр освіти і науки України Лілія Гриневич 8 липня під час прес-конференції на тему: «Особливості вступної кампанії – 2016».

“Для нас головне завдання та цінність цієї вступної кампанії полягають у тому, щоб доступ до вищої освіти був справедливим.  Окрім ЗНО, працюватиме автоматизована система місць державного замовлення, яка насамперед враховуватиме інтереси абітурієнта. Він обирає свої пріоритети серед 15 заяв, які може подати на 5 спеціальностей до будь-якого вищого навчального закладу України” , – зазначила Лілія Гриневич.

Ця система стала можлива завдяки повному переходу на систему електронної подачі документів. Минулого року також можна було подавати документи через інтернет, але зберігалася можливість подати документи в паперовому вигляді. Повний перехід на електронну систему  дав змогу технічно забезпечити ідею “місце йде за студентом”.

Міністр освіти і науки наголосила, що такий розподіл допоможе не лише забезпечити місця державного бюджету для абітурієнтів з кращими балами ЗНО, а й підтримати кращі університети, навчання в яких обиратимуть самі випускники.

“Вищі навчальні заклади, до яких вступатимуть абітурієнти з кращими балами ЗНО, матимуть можливість прийняти на 25 % більше студентів, ніж за установленим початковим порогом”, – зазначила Лілія Гриневич.

Якщо в абітурієнта виникнуть складнощі з подачею електронної заяви, він може звернутися до будь-якого вищого навчального закладу, де створені спеціальні пункти допомоги, та подати документи через систему з допомогою спеціаліста з ВНЗ.

“Справедливість також є в тому, щоб забезпечити вищою освітою тих дітей, які у зв’язку з подіями, що переживає країна нині, опинилися поза системою української освіти. Зокрема, це окупований Крим, непідконтрольні території та лінія розмежування на Донбасі”, – додала Лілія Гриневич.

Читайте також: НАЗЯВО – бути! Президент підписав зміни до Закону “Про вищу освіту”

Вона зазначила, що ці діти перебувають у нерівних умовах щодо підготовки до ЗНО порівняно з випускниками, які навчаються в Україні. Тому діти з цих територій мали дві можливості. Перша – складати ЗНО, для чого МОН спеціально організувало дві додаткові сесії, та вступати до будь-якого вишу в Україні через загальний конкурс.  Інший варіант – вступати за вступними випробуваннями до вишів із переліку спеціально обраних навчальних закладів.

“Для кримчан у нас є перелік із 12 таких ВНЗ, що розташовані в 7 містах України. В цих навчальних закладах відкриті центри “Крим-Україна”, абітурієнти подають до цих навчальних закладів освітню декларацію, в якій декларують свою здобуту освіту. Також вони мають скласти  українську мову та історію України, щоб довести, що готові навчатися в українських навчальних закладах. Усе це дає кримчанам можливість далі складати іспит відповідно до обраної спеціальності й отримати можливість упродовж навчання на першому курсі перескласти державну підсумкову атестацію та здобути український атестат”, – пояснила міністр освіти і науки.

Схожу процедуру впроваджено також для дітей із непідконтрольних територій Донбасу та лінії розмежування. Головна відмінність у тому, що, якщо ці діти оберуть вступ за вступними іспитами, а не ЗНО, вони зможуть подаватися через освітні центри, які називаються “Донбас-Україна”, та вступати до евакуйованих навчальних закладів з Донбасу, а також тих, що працюють на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей.

Директор департаменту вищої освіти Олег Шаров також зазначив, що рівень квот на вступ на державне замовлення за вступними іспитами в обраних університетах не може перевищувати 30 % від загального обсягу держзамовлення. Таким чином, квоти для абітурієнтів з Криму та Донбасу не утискатимуть права звичайних вступників, адже максимальний рівень квоти приблизно дорівнює відсотку, на який може бути збільшено державне замовлення у виші, якщо він користуватиметься особливою популярністю у студентів.

Нагадуємо, що цього року системою «Подання заяв в електронній формі» повною мірою зможуть скористатися тільки вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту та сертифікат ЗНО 2016 року і бажають вступити на денну форму навчання за ступенями: молодший бакалавр, бакалавр (магістр і спеціаліст медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань). Кожен абітурієнт у 2016 році зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей до будь-якого університету за власним вибором.

Інформація МОНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *