Традиційно студенти біологічного факультету ЗНУ проходять літню практику на базі Азово-Сиваського національного природничого парку при Управлінні справ Президента України на о. Бірючому.

От і цього літа 34 студенти – третьокурсники мисливствознавці та іхтіологи, а також першокурсники екологи – під час свого стажування встигли не тільки здійснити великий обсяг дослідницької роботи і допомогти керівництву заповідника у формуванні матеріалів для створення щорічного літопису, а також добре відпочити, зміцнити власне здоров’я та набратися фахових навичок.

Цього літа студенти проходили практику під керівництвом досвідченого мисливствознавця і науковця, професора та завідувача кафедри мисливствознавства та іхтіології ЗНУ, наукового консультанта парку Валерія Домніча, а роботу студентів-екологів очолював завідувач навчальної лабораторії загальної екології і зоології на кафедрі загальної та прикладної екології і зоології, старший викладач кафедри, к.б.н. Андрій Домніч. Під їх головуванням відбувалися дослідницькі експедиції, практичні заняття, а майбутні спеціалісти отримали чудову можливість закріпити набуті під час навчання навички безпосередньо на практиці.

Щодня група дослідників разом зі своїм керівником та консультантом прокидалися о п’ятій ранку, аби здійснити експедиції по о. Бірючому та прилеглих територіях, ці мандрівки тривали 3-4 години. Хлопці та дівчата з біологічного факультету мали дослідити місцеві екосистеми та зафіксувати місця базування різних груп тварин і птахів, кількість поголів’я тощо. Екологи збирали і вивчали гербарії (навчилися розрізняти 30-50 видів рослин), знайомилися з місцевою флорою та фауною, описували стан систем, що включає живі організми і фактори, які тісно пов’язані в межах однієї території. Практиканти, зокрема, вели спостереження за гніздуванням білих і сірих чапель, а також інших птахів, що вподобали території заповідника. Окрім того, цього року студенти отримали унікальну можливість наочно побачити більше сотні пеліканів, яких віднесло до о. Бірючого штормом аж з-під Одеси.

Мисливствознавці в цей час вели дослідження за поведінкою великих копитних тварин: (здійснювали їх облік та вивчали природні запаси кормів), вели спостереження за птахами, вираховували плодючість хижаків (за норами) тощо. Молоді дослідники спостерігали і фіксували розподіл нір таких хижих ссавців, як лисиця, єнотоподібна собака, шакал (котрий за останні 5-7 років мігрував із Кавказу через Кримсько-Кубанські плавні до о. Бірючого), та склали карту реєстрації розподілу нір.

Іхтіологи найбільшу увагу приділили цього разу вивченню різноманіття бичкових риб, характеристик їх харчування, виявляли також особливості їх захворювань і ступінь зараженості тощо.

Під час літнього сезону практиканти мешкали у наметах, і за цей час, як відзначають керівники практики, отримали не тільки певні професійні навички, а й навчилися самообслуговуванню, готували самостійно їжу, добре засмагли та оздоровилися.

Наступна практика на о. Бірючий відбудеться вже восени і в ній візьмуть участь студенти інших курсів біологічного факультету.

 

Олена Хлистун, за інформацією прес-служби ЗНУ

Фото Андрія Домніча та Івана Кононенка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *