У 2016 році виповнюються 75-та річниця трагічних подій у Бабиному Яру. Бабин Яр в Україні став символом знищення євреїв Європи під час Голокосту. Україна була першою державою на пострадянському просторі, яка включила питання історії Голокосту до державних програм для загальноосвітніх шкіл із всесвітньої історії та історії України. Відповідні матеріали знайшли відображення у шкільних підручниках історії.

75-та річниця трагедії Бабиного Яру відзначається в Україні на високому державному рівні. У системі освіти України також заплановано низку заходів з нагоди трагічних роковин, що охоплюють семінари для вчителів та учнів загальноосвітніх шкіл, студентів вищих навчальних закладів.

Так, 23 вересня у Міністерстві освіти і науки України відбувся педагогічний семінар «Вивчення Голокосту в Україні для формування атмосфери толерантності», на якому було презентовано науково-методичні матеріали з історії Голокосту та трагедії Бабиного Яру.

На презентації учасники заходу говорили про те, що для підготовки уроків толерантності в початковій школі можна використовувати матеріали книги «Уроки Голокосту: мужність, пам’ять, співчуття» (Дніпро, Інститут «Ткума», 2016). У книзі є матеріали для проведення виховних заходів, церемоній з ушанування пам’яті жертв Бабиного Яру. Додаткову навчально-методичну інформацію можна отримати на сайті Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума».

Нагадаємо, що Міністерство освіти і науки України рекомендувало навчальним закладам провести 29 – 30 вересня «Уроки пам’яті трагедії Бабиного Яру та «бабиних ярів» України».

У початковій школі пропонується передбачити уроки толерантності. Для підготовки цих уроків можна використати матеріали  книги «Уроки Голокосту: мужність, пам’ять, співчуття» (Дніпро, Інститут «Ткума», 2016).

В основній та старшій школах рекомендовано використовувати навчальний посібник І. Щупака «Голокост в Україні: Пошуки відповідей на питання історії» (Дніпропетровськ, 2015), схвалений МОН України. У цьому посібнику можна знайти такі матеріали до уроків: 5 – 9-ті кл. – матеріали для години спілкування «Стосунки між народами –  «свої» та «чужі»; 8 – 9-ті кл. –  історія  рятування сім’ї Вайсів українською родиною Щепаняк; 10 – 11-ті кл. – матеріали до заняття «Митрополит Андрей Шептицький і дилеми морального вибору».

Заходи, присвячені трагедії Бабиного Яру, рекомендується висвітлювати на web-сторінках навчальних закладів та органів управління освітою.

Окрім того, до 75-ї річниці трагічних подій Бабиного Яру організацією «UkrainianJewishEncounter» («Українсько-єврейська зустріч», Канада – Україна) розроблений проект. У рамках цього проекту 24 – 29 вересня відбудуться заходи: Міжнародний науковий симпозіум «Бабин Яр: історія, пам’ять» презентація спеціального видання книги, присвяченій трагедії Бабиного Яру та історичній пам’яті про неї, Меморіальний архітектурний проект, вшанувальний концерт у Національній опері України, Міжнародний молодіжний освітньо-культурний проект «Бабин Яр: пам’ять і сучасний світ», Міжнародний конкурс творчих робіт учителів, учнів та студентів «Уроки війни та Голокосту – уроки толерантності», мистецькі виставки, кінопокази, презентації документальних фотографій.

Інформація МОНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу