Єдину державну електронну базу даних з питань освіти (ЄДЕБО) вдосконалили, тож цьогоріч вона працюватиме, як годинник. Саме тут розмістять усі рейтингові списки рекомендованих до зарахування та зарахованих осіб. Таке передбачили, аби уникнути несправедливого конкурсного відбору. Про деталі вступної кампанії – 2013, майбутні студенти запитували в он-лайн чаті, який провів портал «Педагогічна преса». Замість директора Департаменту Вищої освіти МОНСМУ Юрія Коровайченка на запитання абітурієнтів відповідав його заступник Микола Фоменко. Ось найцікавіші із них:

Прозорий вступ забезпечить Єдина електронна база даних - Fomenko Mykola

– Як цього року працюватиме Єдина державна електронна база даних? Чи зможе скористатися нею студент, чи не «висітимуть» сервери?

– Цього тижня за участі працівників ЄДЕБО відбулися регіональні наради з освітянами в 5-ти областях. Там підтвердили – за останній рік систему вдосконалили, встановили потужніше обладнання. Торік у базі даних зареєстрували понад 2 мільйони заяв вступників із 1817 населених пунктів. Цьогоріч система працюватиме краще. Її уже протестували – створили таке навантаження, як у пікові дні минулого року. Система витримала. Проте я нагадую, що подавати документи можна впродовж місяця, тому не варто поспішати реєструватися у перші дні, але й на потім відкладати не потрібно.

– Чи може абітурієнт після підготовчого відділення ВИШу подати електронну заяву, чи потрібно нести паперові документи разом із довідкою про додаткові бали?

– Документи можна подавати як у паперовому, так і електронному вигляді. Якщо студент навчався на підготовчому відділенні не менше 3-х місяців і прослухав не менше 150-ти годин, він може отримати максимум 20-ть балів. Однак йдеться лише про інженерно-технічні та природничо-математичні напрямки. Та й бали мають бути оголошені до прийому документів.

– Коли вищі навчальні заклади оприлюднять інформацію про обсяги державного замовлення? Як відбуватиметься зарахування на бюджетну і контрактну форми навчання?

– Постанова КМУ про обсяг держзамовлення прийнята 20 травня, тобто вона вже оприлюднена. Набір на бюджет цього року проводитиметься на конкурсній основі. ВНЗ мають отримати інформацію про обсяги замовлення до 25 червня.

Є три хвилі зарахування: 1 серпня, 5 серпня, 8 серпня. 1 серпня – наказ про зарахування. Якщо оригінали не подано, абітурієнт вибуває з конкурсу. Спочатку йде зарахування на держбюджет, і лише після цього – на навчання за кошти юридичних осіб (до 25 серпня). Я б радив не поспішати. Всі вступники бачитимуть свої прізвища на сайті закладу, до якого вступають. Потрібно стежити за цим.

Прозорий вступ забезпечить Єдина електронна база даних - stdenty

– За прогнозами міністерства – які професії будуть актуальні за кілька років чи зміняться тоді обсяги державного замовлення?

– Ми запровадили практику погодження обсягів прийому до кожного ВНЗ з ГУ освіти і науки та регіональними центрами зайнятості. Раз у десять років будемо переглядати перелік напрямів і спеціальностей. Востаннє бакалаврат переглядали   у 2009-му, молодшого спеціаліста – 2010, спеціаліста і магістра – 2011. Переліки формуються за участю роботодавців, які і говорять нам, які спеціальності є актуальними. У кожному регіоні вони різні. Так ми розпочинаємо новий підхід до формування і розміщення державного замовлення. Перш за все це – конкурсні засади. Один із основних критеріїв – рівень працевлаштування випускників. Вигравати держзамовлення зможуть ті ВНЗ, які дають якісну освіту.

– Чи можна здобути дві освіти за рахунок державного замовлення?

– За законом Про вищу освіту, громадянин може здобувати одночасно дві освіти. Але державним коштом – лише той освітньо-кваліфікаційний рівень (ОКР), який здобувається вперше. Там, де особа навчається на бюджеті, вимагають оригінали документів про освіту. Без них приймальна комісія відмовить у зарахуванні. Абітурієнт може обирати навчальний заклад, тому ще під час вступної кампанії може передавати оригінали з одного ВИШу до іншого.

Якщо людина уже отримала один диплом, то для другої освіти потрібно повторно скласти ЗНО і починати навчання з першого курсу (також є особливість, якщо напрямки підготовки полярні). Втім, найкраще проконсультуватися з приймальною комісією конкретного вишу.

– Чи можна вступити до навчального закладу без ЗНО?

– Так, це право мають звільнені від ЗНО за медичними рекомендаціями інваліди І-ІІ груп. Також без тестування вступають молодші спеціалісти, але лише на споріднений напрям підготовки і за скороченою програмою. Торік зарахували 18 тисяч студентів – пільговиків. І ще 60 тисяч –  на основі диплому молодшого спеціаліста.

– Як правильно обрати навчальний заклад? Чи можуть українські ВИШі дати якісну освіту?

– Я раджу зайти на сайт mon.gov.ua. Там є офіційний рейтинг ВНЗ. Окрім того, кожен навчальний заклад пише про перебіг вступної кампанії на своїй сторінці в Інтернеті. Саме там можна знайти інформацію про історію ВНЗ, його закордонних партнерів. Партнерство із закордонними ВНЗ може дати можливість отримати подвійний диплом. І хоча інформації про ВНЗ сьогодні є безліч, я все ж раджу знайти час і відвідати його особисто.

Прозорий вступ забезпечить Єдина електронна база даних - audytoriya

– Нині все більше студентів прагнуть виїхати на навчання закордон. До яких країн їдуть українці?

– Географія міграції молоді доволі широка. Більше 35 тисяч наших громадян навчаються за кордоном. Популярними є скандинавські країни, Німеччина, Англія, США, Польща, РФ. До речі, саме в цих країнах відчувається дефіцит вступників. Тому європейські країни і заохочують мобільних студентів.

Втім, ми заохочуємо студентів залишатися тут. Нині Україна підписала угоди про взаємне визнання дипломів зі 135 країнами світу. Я переконаний, що наші ВНЗ дають якісну освіту. До того ж, від 2011-го року ВИШі отримали можливість надавати випускникам додатки до диплому європейського зразка. Він передбачає анотований зміст підготовки фахівця. Торік більше 5 тисяч випускників замовили такі додатки.

– Чи планують українські ВИШі переймати досвід закордонних університетів, зокрема – у боротьбі із плагіатом у курсових та дипломних роботах?

– Така норма передбачена у проекті нового Закону про вищу освіту. Дійсно, за кордоном перевіряють роботи на плагіат. Спеціальні системи перевірки запроваджені й в багатьох ВНЗ України. Ми будемо поширювати таку практику, адже плагіат – це інтелектуальна крадіжка, яка вимагає покарання. Так є у всьому світі.

– Під час брифінгу у Кабінеті міністрів Д.Табачник поінформував що, «на вакантні місця ліцензованого обсягу може проводитись додаткове конкурсне зарахування осіб, які вступали до цього або іншого вищого навчального закладу». Роз’ясніть, про що йшлося?

– Якщо студент вступав на аналогічні спеціальності і пройшов за однією із них, він може повернутися до комісії і взяти участь в конкурсі. Але напрям підготовки має бути однаковим. Ці випускники повинні подати оригінали документів у терміни, встановлені вступною кампанією. Додаткового прийому, після 31 липня, не буде.

Якщо існує додатковий вступний іспит, але абітурієнт захворів чи з іншої причини не зміг вчасно його скласти – потрібно надати приймальній комісії документ, який підтверджує причину відсутності.   За можливості, приймальна комісія може прийняти рішення і надати можливість здати екзамен. І в УЦОЯО, і в МОН, і в ДП “Інфоресурс” будуть працювати телефони підтримки та консультативні телефони.

 – Ще одна заява, що ВИШі можуть розпочинати вступну кампанію тоді, коли вважатимуть за необхідне. Наскільки це реально?

– Тут йдеться лише про заочну форму навчання. Щодо денної, то терміни кампанії є однаковими як для державних, так і для приватних вишів.

 

Нагадуємо, що вступна кампанія 2013 розпочинається 1 липня. Тоді вищі навчальні заклади починають приймати документи. Цьогоріч вступники можуть перевірити свої сили за трьома напрямками у п’яти навчальних закладах України. Всього 15 факультетів. Головне зробити правильний вибір, аби потім робота за фахом приносила не тільки матеріальну винагороду, а й задоволення.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *