Ось і настала сіра похмура осінь, рясні дощі наповнюють повітря сирістю, сонечко вже не так частенько радує, небо затягнуте хмарами і щоразу частіше хочеться загорнутися в тепленьку ковдру і насолоджуватися смачним какао. Але будні є будні! Батьки школярів зрозуміють, бо кожен ранок починається з бою: треба змусити дитину встати з ліжка і піти до школи. А зокрема це стосується дітей підліткового віку.

Іноді здається, що, досягаючи підліткового віку, дитина автоматично стає невиправним ледарем. Але насправді все значно складніше. Кайла Валсторм, старший науковий співробітник університету Міннесоти, розповіла про своє дослідження підліткового сну в колонці для журналу Conversation.

20 років я вивчала, як впливає раннє пробудження на старшокласників. Результати досліджень свідчать про те, що нездатність підлітків вилазити з ліжка раніше восьмої ранку – це питання біології, а не їхньої власної волі. Річ у тім, що сон підлітків – не такий, як у дітей молодшого віку або у дорослих. На початку статевого дозрівання люди (і більшість ссавців) відчувають затримку фаз сну: у них змінюється час секреції гормону сну – мелатоніну. Підлітки не в змозі заснути, поки не почнеться секреція мелатоніну. Симптоми сонливості в них не наступають приблизно до 22.45 вечора. Ті ж біологічні механізми не дозволяють мозку підлітка по-справжньому прокинутися раніше восьмої ранку. Водночас біологічні ритми маленьких дітей такі, що їм легко підніматися зранку, і вони готові починати навчальний день раніше, ніж підлітки“, – наголошує Кайла Валсторм.

Також вона зазначає, що здебільшого шкільний розпорядок не враховує змін у біоритмах учнів старшого віку. Зміни в структурі сну чи неспання підліткам непідконтрольні. “Просто примушуючи підлітків лягати спати раніше, ви не вирішите проблеми. Я розмовляла з багатьма підлітками, і всі вони говорили, що, рано лягаючи спати, вони довго не можуть заснути і просто дивляться в стелю, поки не засинають близько 23:00″.

Національний фонд сну США рекомендує підліткам спати по вісім-десять годин на добу. Це означає, що нормальний час пробудження для підлітків – не раніше 7-ї ранку. Також дослідження виявили серйозні негативні наслідки недосипання. Підлітки, які сплять менше восьми годин на добу, значно частіше схильні до куріння, вживання наркотиків і алкоголю, зростає і ризик депресії: відчуття смутку і безнадії відчувають майже 52 % старшокласників, які сплять менше чотирьох годин за ніч.

У школах, що відмовилися від раннього початку уроків, задоволені результатами. Згідно з статистикою, у них знизилося вживання підлітками наркотиків, цигарок і алкоголю, водночас значно зросла успішність. Кількість підліткових аварій у Джексон Хоул, штат Вайомінг, скоротилася на 70 % протягом першого року, відколи старші школи міста почали проводити уроки пізніше.

Із 2014 року основні організації охорони здоров’я США (Американська академія педіатрії, Американська медична асоціація та Центр контролю і профілактики захворювань) виступили за те, щоб заняття в старших класах починалися з 8.30 ранку або пізніше. За даними на осінь 2015 року, лише 20 % шкіл дослухались цієї поради. У липні видання Huffington Post опублікувало відео, у якому клінічний психолог і дослідник сну Еллі Макглінчі розповідає, як ранній підйом порушує необхідний режим дня підлітка і шкодить його здоров’ю. «Якщо будильник дзвонить о 6.30 ранку, їм здається, що їх просто розбудили посеред ночі». Психолог вважає, що старшокласники не повинні навчатися за розкладом початкових класів, інакше на перших уроках вони «як у тумані» і не можуть сконцентруватися. Пізніший початок шкільного дня впливає на працездатність підлітків і, як наслідок, їхню успішність.

За інформацією srebenkom.info