Оголошено карантин із вітрянки? Є гарні новини: що раніше дитина захворіє, то легше перенесе це захворювання. А от погані новини полягають у тому, що якщо ви не хворіли на вітрянку, то дорослі хворіють важче. Тому деякі завбачливі батьки відправляють своїх діток до «поцяткованих» друзів, щоб «прищепити» цей вірус якомога раніше.

Що таке вітряна віспа, або вітрянка?

Одне з найпоширеніших дитячих інфекційних захворювань, що передається повітряно-крапельним шляхом. Здебільшого вона охоплює дитячі колективи в садочках і школах – переважно хворіють діти до 10-12 років.

Шлях передачі вірусу – повітряно-крапельний, механізм передачі – аерозольний. Хворий при кашлі, чханні та розмові виділяє величезну кількість віріонів. Збудник може переноситися зі струменем повітря, але стійкість вірусу в зовнішньому середовищі дуже низька, він не передається через речі та предмети, а також через третіх осіб. Природна сприйнятливість людей до вітряної віспи висока.

Які симптоми вітрянки?

Інкубаційний період вітрянки становить 1-3 тижні. Мінімальна тривалість інкубаційного періоду – 7 днів, потім у хворого різко підвищується температура до 39-39,5 градусів й майже одночасно з’являється висип. Таким чином можна відрізнити вітрянку в дітей від ГРВІ або застуди. Висип спершу з’являється на обличчі та на голові. Дитина також може скаржитися на слабкість та головний біль.

Лікар-педіатр на основі огляду практично завжди може поставити діагноз «вітряна віспа». Але є й лабораторні тести на виявлення цього вірусу в крові.

На початку захворювання з’являється незначний висип на шкірі у вигляді пласких рожевих цяток, за кілька годин кількість висипу збільшується. Цятки стають більш опуклими й утворюються пухирці з рідким вмістом. Їх у жодному разі не можна видавлювати.

Перебіг захворювання в дітей: три-чотири дні гострої форми – температура, інтоксикація, висип. Надалі стан поволі нормалізується, але симптоми залишаються до кінця захворювання.

Як лікувати вітрянку?

Оскільки це вірус, то антибіотиками його не вилікувати. Але якщо дитина постійно розчісує пухирці, то до вірусної інфекції додається бактеріальна, а  вона вже потребує лікування антибіотиками. Тому батьки не повинні пускати перебіг хвороби на самоплив, а пильно стежити за дітьми та намагатися їх відволікти від такого заняття. Хоча лікар, звісно, випише антигістамінні препарати, щоб зняти свербіж

Зеленка при вітрянці, скоріше за все, є таким собі маркером появи нових пухирців та бар’єром для проникнення бактеріальної інфекції в ранку. Але вилікувати нею вірус не можна. Зате можна розвеселити дитину малюнками по тілу.

А загалом лікуйте вітрянку як вірус: не перегрівайте дитину, давайте багато пити,  розважайте та відволікайте від розчісування пухирців.

Скільки часу дитина заразна вітрянкою?

Дитина стає заразною за добу до появи перших пухирців. Якщо пухирці перестали з’являтися, то позначте на календарі ще п’ять днів – і зітхніть із полегшенням. Дитина вже не буде заразна! І прищеплена від вітряної віспи.

Підготувала Оксана Писана