У світі існує чимало методів і методик виховання дітей, сьогодні розглянемо тибетську систему виховання. Саме для нас, європейців, країни Сходу здаються  загадковими, а східні люди завжди асоціюються зі стриманістю і мудрістю. Основа тибетського виховання дітей –  жодних принижень і тілесних покарань! Адже   єдина причина, через яку дорослі б’ють дітей: вони не можуть дати здачі.

Перший період – до 5 років

Із дитиною треба поводитися “як із царем”. Забороняти нічого не можна, тільки відволікати. Якщо вона робить щось небезпечне, то удати переляк і перелякано вигукнути. Дитина таку мову розуміє прекрасно. В цей час закладаються активність, допитливість, цікавість до життя. Дитина ще не здатна вибудовувати довгі логічні ланцюжки. Наприклад, вона розбила дорогу вазу. Дитина не розуміє, що для покупки такої вази треба багато працювати, заробити грошей. Покарання вона сприйме як придушення з позиції сили. Ви навчите підкорятися тому, хто сильніший. Воно вам треба?

Другий період – від 5 до 10 років

У цей час із дитиною треба поводитися “як із рабом”. Ставити перед нею завдання і вимагати їх виконання. Можна карати за невиконання (але не фізично). У цей час активно розвивається інтелект. Дитина повинна навчитися прогнозувати реакцію людей на свої вчинки, викликати позитивне ставлення до себе і уникати прояву негативного. В цей час не бійтеся навантажувати дитину знаннями.

 Третій період – від 10 до 15 років

Як виховувати дитину в цей період? Як з нею поводитися? Як із рівною. Не на рівних, а саме «як із рівною», оскільки ви все одно маєте більше досвіду і знань. Радьтеся з нею з усіх важливих питань, заохочуйте самостійність. Свою волю нав’язуйте в «оксамитових рукавичках» у процесі обговорення, підказками, порадами. Якщо вам щось не подобається, то акцентуйте її увагу на негативних наслідках, уникаючи прямих заборон. У цей час формується самостійність і незалежність мислення.

Останній період – від 15 років. Ставтеся до дитини з повагою. Виховувати підлітка вже пізно, і вам залишається лише збирати плоди своєї праці.

Які ж наслідки може викликати недотримання цих правил?

– Якщо утискати дитину до 5 років, то ви уповільните її життєву активність, цікавість до життя, інтелект. Привчите її бездумно і звично підкорятися грубій силі. Зробите з неї легку жертву для різних негідників.

– Якщо ви продовжуватимете сюсюкати після 5 років, то дитина виросте інфантильною, нездатною до праці і взагалі до духовних зусиль.

– Якщо ви опікуватиметеся дитиною як маленькою після 10 років, то вона виросте невпевненою, буде залежною від більш самостійних друзів, які не завжди можуть чинити потрібний вплив.

– Якщо ви не поважатимете дитину після 15, то вона вам цього не пробачить і піде назавжди за першої нагоди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *