Що таке децентралізація і якою може бути участь молоді у реформі? Відповідь на ці запитання студентам економічного факультету Приазовського державного технічного університету давали волонтери Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство».
2 грудня студенти ПДТУ побували на майстер-класі «Що таке децентралізація і якою може бути участь молоді у реформі?». На заході представники ВМГО «Студентське братство» з Краматорська (Олександр Щичко – студент Краматорської державної машинобудівної академії) та Сєвєродонецька (Каріна Орлова – студентка Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля) розповіли студентам ПДТУ, для чого потрібна децентралізація, який внесок кожного волонтера може бути для розвитку спроможної громади і які міфи необхідно спростувати серед населення для успішного проведення реформи.
Організатор презентації Олександр Щичко розповів, що сам долучився до волонтерів Студентського братства, які роз’яснюють децентралізацію, під час аналогічної презентації в Краматорській машинобудівній академії, де він навчається. За два місяці, що минули відтоді, Олександр побував на тренінгу ідеолога цієї реформи Анатолія Ткачака з Інституту Громадянського Суспільства і сам провів презентації про децентралізацію для молоді в чотирьох областях України.
О.Щичко розповів, що його організація спільно з Інформаційно-аналітичним центом «Логос» здійснює інформаційно-просвітницьку кампанію серед молоді – студентів, освітян, школярів, а також адвокаційну (громадське лобіювання) – серед місцевих органів влади. Проект відбувається за підтримки Європейського Союзу в рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», яку впроваджує в Україні Інститут Громадянського Суспільства спільно з Фондом «Східна Європа».
Так, Олександр Щичко вважає, що створення об’єднаних громад припинить занепад сільських територій України та дасть поштовх до залучення в село інвестицій, нових стратегій і підходів до планування місцевого розвитку. Для прикладу Олександр продемонстрував відео про історію успіху Парафіївської громади на Чернігівщині, в якій після об’єднання п’яти сіл із селищем бюджет збільшився в чотири рази, з’явилися кошти на ремонти закладів освіти, на благоустрій і дороги. Натомість до реформи в більшості сіл не вистачало коштів навіть на утримання апарату сільської ради.
Олександр Щичко навів приклади волонтерських акцій, коли волонтери Студентського братства їздили у позаміські громади, зокрема, на територію перспективної Мангуської громади і проводили там різні презентації для сільської молоді, акції з прибирання сміття на березі тощо.
Зокрема, він розповів, що активісти Студентського братства вже провели презентації в усіх сільських школах Мангуського району. На ці презентації прийшли сільські та селищні голови, керівники райдержадміністрації. Роз’яснювати реформу необхідно в селах, адже через поширення негативних міфів про децентралізацію, більшість сіл і селищ досі не ухвалили рішення щодо об’єднання у спільну громаду із районним центром Мангуш, як це має бути відповідно до затвердженого урядом обласного перспективного плану.
Навколо теми децентралізації існує багато міфів, які саме міфи і як їх подолати, було розказано в презентаційному відеоролику, що представили волонтери. Олександр і Карина популярно пояснили присутнім необхідність проведення реформ. Саме економістам як майбутнім спеціалістам управлінь і відомств повинні бути цікаві шляхи реформування в країні. Саме цим цікавився Кирил Костюшин – студент другого курсу економфаку ПДТУ і навіть вирішив спробувати себе у волонтерській справі.
Ректор університету В’ячеслав Волошин передав подяку організаторам за важливу інформаційно-просвітницьку роботу серед студентів ПДТУ. Зі свого боку Олександр Щичко запропонував адміністрації ПДТУ продовжити взаємодію з метою здійснення системної просвітницької роботи серед студентів.
Прес-центр ПДТУ