Одним із найгарячіших періодів у діяльності кожного вищого навчального закладу є вступна кампанія. Особливо актуальним це питання є для переміщених ВНЗ, які внаслідок переїзду та бойових дій втратили істотну частину свого контингенту. Зараз у переміщених ВНЗ спостерігається брак студентів, проте процес скорочення їхньої чисельності має тенденцію до уповільнення, а в деяких переміщених вишах – взагалі вже зупинився. Безпосередній вплив на це має вступна кампанія. Останнім часом було ухвалено низку рішень та нормативних актів, які істотно змінюють правила гри у вступній кампанії, що позначилось на переміщених вишах як позитивно, так і негативно.

2016 рік став роком, коли на повну силу запрацював новий принцип розподілу бюджетних місць між вищими навчальними закладами. Якщо раніше кількість бюджетних місць була відома заздалегідь та визначалась управлінським рішенням, то цьогорічну систему розподілу держзамовлення можна назвати «місце йде за студентом». Це означає, що найбільшу кількість бюджетних місць отримали ті навчальні заклади, які змогли зацікавити найталановитіших абітурієнтів. По суті, попит сформував кінцевий результат. Загалом така система себе виправдала, проте для переміщених ВНЗ вона утворила певну кількість проблем.

Наразі переміщені виші не є дуже популярними серед абітурієнтів. Показники 2016 року здебільшого залишились на рівні попереднього, 2015-го. Дуже часто це зумовлено низкою об’єктивних причин. Більшість переміщених ВНЗ залишилась у межах Донецької та Луганської областей. Попри те, що їхнє нове місце розташування – на контрольованій українською владою території, більшість абітурієнтів воліє обрати навчальний заклад подалі від війни та лінії фронту. Саме тому абітурієнти з цих областей обирають для навчання Київ, Харків, Дніпропетровськ, хоча у мирні часи абсолютна більшість абітурієнтів з Донецької та Луганської областей вступала до вишів Донецька та Луганська.

Звісно, на вибір абітурієнтів могла вплинути і недосконала матеріальна база переміщених вишів, проте насправді вирішальним фактором це стати не могло, адже багато хто переїхав у власні, досить добре оснащені філії. Крім того, за два роки з моменту переїзду за допомогою донорів та міжнародних організацій був зроблений істотний крок уперед. Вагомою також є проблема залучення місцевих абітурієнтів на новому місці розташування. Багато вишів переїхало до невеликих населених пунктів, де просто немає достатньої кількості майбутніх студентів. Ті, хто опинився у великих містах, як, наприклад, Донецький національний університет, що наразі перебуває у Вінниці, стикнулись з іншими складнощами: місцеві абітурієнти просто не вірять, що виш переїхав до їхнього міста надовго, а отже – і не поспішають до нього вступати, щоб не довелось потім разом з університетом повертатись на його малу батьківщину, тобто до Донецька.

Тимчасове вирішення цієї проблеми було запропоновано у нещодавно ухваленому Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності вищих навчальних закладів, наукових установ, переміщених з тимчасово окупованої території та з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження». Так, відтепер для тимчасово переміщених вищих навчальних закладів, тимчасово переміщених наукових установ центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки встановлює фіксовані обсяги державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою для всіх спеціальностей та всіх освітніх рівнів, зазначених у відповідних ліцензіях на провадження освітньої діяльності. У найближчому майбутньому ці зміни знайдуть своє відображення в Умовах прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році, що дасть переміщеним вишам трішки більше часу для здобуття авторитету серед абітурієнтів і можливість підготуватись до конкуренції з іншими вишами.

Ще одним важливим моментом, в якому переміщені виші здатні відіграти ключову роль, є залучення абітурієнтів з окупованих територій. Не секрет, що в кожного донецького та луганського вишу залишився університет-двійник, який відтягує на себе певну кількість майбутніх студентів. Хтось з них спокусився на обіцянки щодо російських дипломів, комусь дуже складно перетинати лінію розмежування, а для когось перепоною стало ЗНО та отримання документів про середню освіту українського зразка. Саме для того, щоб забрати з окупованих територій якомога більше абітурієнтів, законодавець спробував максимально спростити їм вступ до українських ВНЗ.

Перший крок до цього було зроблено з прийняттям змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». В ньому зазначається, що держава створює додаткові можливості прийому на навчання до вищих навчальних закладів, проходження державної підсумкової атестації та отримання документа державного зразка про повну загальну середню освіту для осіб, місце проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення).

Ключовою при цьому стала норма, відповідно до якої, для осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення), центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, визначає порядок проходження державної підсумкової атестації та отримання документа державного зразка про повну загальну середню освіту, а також умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів, що розташовані на території Луганської та Донецької областей (де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації), ВНЗ, евакуйованих із території проведення антитерористичної операції (на період її проведення) та тимчасово окупованої території.

На підставі таких змін було створено навчальні центри «Донбас-Україна», завдяки яким вдалось забрати з окупованих територій певну кількість абітурієнтів. Так, під час вступної кампанії працювали 12 освітніх центрів «Крим-Україна» на базі вповноважених вищих навчальних закладів (у містах Дніпро, Запоріжжя, Київ, Львів, Миколаїв, Харків, Херсон) та 28 освітніх центрів «Донбас-Україна» на базі ВНЗ, які працюють на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, на базі переміщених із зони АТО та з окупованої території ВНЗ.

Протягом вступної кампанії до цих освітніх центрів звернулося близько 3000 осіб («Донбас-Україна») та близько 350 осіб («Крим-Україна»), було направлено до загальноосвітніх навчальних закладів для проходження ДПА за спрощеною процедурою  500 осіб («Донбас-Україна») та 185 осіб («Крим-Україна»). До вишів із тимчасовою довідкою  вступив 151 абітурієнт – «Крим-Україна» та 496 абітурієнт – «Донбас-Україна». Всього через освітні центри «Крим-Україна» вступило близько 153 осіб, через освітні центри «Донбас-Україна» близько 855 осіб. Звісно, ці показники є дуже невеликими, проте це був лише перший рік центрів. Крім того, варто боротись за кожного абітурієнта з окупованої території. З посиленням інформаційної політики та завдяки роботі «сарафанного радіо» сподіваємось, що у 2017 році ці показники будуть значно кращими.

Загалом, вступна кампанія для переміщених ВНЗ у 2017 році обіцяє бути непростою, проте вагомі законодавчі рішення на її підтримку вже ухвалені, а отже – багато чого залежить від самих вишів.

Координаційний центр переміщених ВНЗ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *