В Українському католицькому університеті на базі кафедри клінічної психології відкривається перша в Україні Магістерська програма з підготовки фахівців психічного здоров’я в організаціях, які зможуть підвищити продуктивність роботи працівників через покращення психологічного добробуту працівників та їхнього психічного здоров’я.

«В Україні трохи примарне уявлення про психологів в організаціях. Здебільшого підприємства наймають психолога, але не до кінця розуміють, якими компетентностями він повинен володіти. Проблема ще й у тому, що немає програм, які готували б фахівців саме для роботи у сфері психічного здоров’я в організаціях. Тому часто психологи не знають, з одного боку, проблем організації, організаційного розвитку, бізнес-процесів і деколи «заходять не на свою територію», а з іншого – хоч і парадоксально, не обізнані з темою психічного здоров’я та методів його покращення.

Своїх майбутніх випускників ми хочемо навчити не просто допомагати керівникам у створенні політики у сфері підтримки психічного здоров’я працівників, а й також вмінню переконувати на основі доказових даних, що їхня робота є потрібна та важлива. З проблемами психічного здоров’я в організаціях можна справлятися за рахунок як прямих інтервенцій, так і змін у системі організації праці. Від цього у виграші будуть як роботодавці, так і працівники. Адже продуктивність роботи працівника багато в чому залежить від того, як він почувається», – зазначає виконавчий директор Інституту психічного здоров’я УКУ і керівник Магістерської програми «Психічне здоров’я в організаціях» Віталій Климчук.

Загалом 16% людей у світі мають розлади психічного здоров’я. За офіційною статистикою, 1,7 млн українців за 2016 рік зверталися по допомогу до психіатричних сервісів. Тих же, які не зверталися, але мали розлади – в кілька разів більше. Водночас серед людей із розладами психічного здоров’я 60-70% працюють в організаціях. Серед них 45% відсутні на роботі через проблеми зі здоров’ям. В Англії через депресію працівники сумарно пропустили 100 млн робочих днів, втрати країни зросли до 9 мільярдів фунтів стерлінгів. Цікаво, що більшість психічних розладів лікуються за допомогою доказових методів психотерапії із ефектом від 40-80%.

За кордоном така статистика підштовхнула до створення низки програм з плекання психічного здоров’я на робочому місці, та створення освітніх програм для фахівців з психічного здоров’я в організаціях. Так, у Лондоні таких спеціалістів готують за спеціальністю «організаційна психіатрія». Інститут психічного здоров’я УКУ та кафедра клінічної психології УКУ провели опитування серед 53 роботодавців, чи потрібні такі фахівці в Україні, і більшість із них – 88,7 % – сказали “так”.

Діагностика психічних розладів за допомогою ефективних і надійних інструментів, промоція і превенція психічного здоров’я, турбота про психологічний добробут та клімат у компанії, вплив на зростання продуктивності праці співробітників та ефективність організації загалом, надання первинної психологічної допомоги при найпоширеніших проблемах і розладах – це основні компетенції, яких навчатимуть майбутніх фахівців психічного здоров’я на Магістерській програмі «Психічне здоров’я в організаціях».

Вступниками програми можуть стати не лише психологи, а й інші фахівці, які прагнуть спеціалізуватись у проблемі психічного здоров’я в організаціях. Особливо продуктивною програма може бути для тих, хто вже працює психологами в організаціях. Специфіка їхніх компаній враховуватиметься під час розробки індивідуальних навчальних планів студентів.

Тривалість навчання становить 1 рік і 10 місяців. По завершенню програми – державний диплом магістра психології зі спеціалізацією «Психічне здоров’я в організаціях». Організація навчання – модульна (лише 5 аудиторних днів на місяць, в інший час усі навчальні активності будуть організовані дистанційно, а також за місцем проживання та праці).

Програма розробляється на основі та за консультаційної підтримки фахівців подібного освітнього проекту, який діє в Королівському коледжі Лондона.

«Поява в організаціях фахівців психічного здоров’я може досить дивно звучати для нашої ментальності, адже тема психічного здоров’я стигматизована. Треба, аби відбулася революція свідомості роботодавців. Наразі суспільство більше сфокусоване на усуненні наслідків психологічних проблем, аніж на превенції і плеканні психологічного благополуччя. Важлива зміна парадигми у сприйнятті психічного здоров’я. Дбати про якість життя, психологічний клімат, плекати корпоративну культуру, а не концентруватися на хворобі», – зазначає директор Інституту психічного здоров’я УКУ Олег Романчук.

Нагадаємо, на базі кафедри клінічної психології вже діє Магістерська програма з клінічної психології з основами когнітивно-поведінкової терапії за британською моделлю, на якій можна здобути реальні базові навички для консультування людей та самодопомоги.

Відділ інформації УКУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *