У рамках навчального курсу «проектний менеджмент» студенти Українського католицького університету розробили і реалізували екологічний проект «Друге життя», мета якого навчити дітей у школі правильно сортувати сміття. 

Організаторами проекту є студентки четвертого курсу “Соціальної педагогіки” УКУ: Борова Марія, Собешкевич Марта, Когут Наталя, Микитин Оксана та Цюник Іванна (керівник проекту). Дівчата співпрацювали з Олегом Котисом, координатором еконапряму Соціальної ініціативи «Хтось не зробить!» при Патріаршій комісії у справах молоді УГКЦ. Усе почалося з навчання, організаційних зустрічей і випадкового вибору школи № 65 у районі Левандівка.

«Сьогодні це надзвичайно важливо для нашого міста, і, звичайно, починати потрібно з дітей – майбутнього нації. Екоосвіта, переробка відходів, правильне поводження з відходами – теми, які ми хочемо висвітлити перед учнями, батьками та вчителями. Більш того, територія школи знаходиться в одній із найбільш проблемних екологічних зонах – ось чому ми повинні розпочати проект тут і продовжити в інших школах», – розповідає одна зі студенток Наталя Когут.

Дівчата самі прописували програму заходів, яка поєднувала теорію і різні конкурси. За найкращий твір на екологічну тематику ми дарували дітям цінні призи – термогорнятко, екоблокноти й екосумки. Опитування серед учнів 10-го класу показало, що майже ніхто не сортує сміття. Тож впродовж двох тижнів в ігровій формі дівчата вчили цьому учнів з двох класів, а це більше 50 дітей.

«Для мене даний проект є дуже важливим, адже часто задумуюсь над тим, чому не вмію правильно сортувати відходи. Часто люди є заклопотані своїми проблемами, ну і така, зовсім банальна річ – сортування відходів, з одного боку, не вартує, щоб витрачати на це свій час, однак, з іншого боку, знаючи певні деталі правильного сортування відходів, ми зможемо зменшити багато проблем навколо забруднення нашої Землі. Я вважаю, що завдяки цьому проекту ми зможемо донести школярам важливість правильного сортування відходів, а також донести відчуття власної відповідальності за світ, у якому проживаємо, адже це наш дім і хто, як не ми, буде його берегти. Я дуже рада, що саме така ідея допомогла зібрати наш маленький, дружній, колектив з 5-ти осіб, що в свою чергу допоможе залучити ще більшу аудиторію для спільної важливої праці.  Не будьмо байдужими – сортуймо відходи!» – закликає Марія Борова.

Важливий етап проекту – навчитися сортувати сміття у контейнери. Найкраще, аби вони були металеві. Але оскільки бюджет був обмеженим, дівчата вирішили виготовити картонні контейнери разом з дітьми – і корисно, і весело. Потім учнів розділили на команди, і діти змагалися, хто швидше посортує сміття.

1

Дівчата зізнаються, що на початку проекту почувалися дещо безнадійно. «Коли встановлювали в школі картонні контейнери, навіть сама прибиральниця сказала, що такі зусилля будуть марними, адже діти все одно не будуть сортувати сміття. Це трішки засмутило, але ми не опустили рук і продовжували рухатися вперед. Згодом учнівська рада нас підтримала і ввела акцію «Школа без сміття». Це так було приємно спостерігати, як діти на всіх трьох поверхах школи розділяють сміття на папір, пластик і загальні відходи. Це вже було нашою великою перемогою», – зазначає ще одна студентка Іванна Цюнник.

За словами координатора ініціативи «Хтось не зробить» Олега Котиса, дівчата виявилися досить відповідальними і організованими: «Мені порадила взяти їх на практику викладач УКУ, в. о. директора БО «Львівська освітня фундація», директор Родинного центру «Рясне» Мар’яна Кащак. Спочатку я думав, що це буде так би мовити «відбувальщина». Приведуть до мене студенток, які нічого не хочуть робити, лише б провести практику. Але коли дівчата прийшли на першу планову зустріч з власними ідеями, це вже вселило великі надії. Під час проекту я не втручався, радше виконував дорадчу роль. А вони вже розподілили між собою ролі відповідно до проектної діяльності. Я поділився досвідом, провів кілька тренінгів, як правильно сортувати сміття і долучався ідеями».

Дівчата вірять, що цей проект буде результативним, і школа продовжить сортувати сміття. Тим більше, директор казала, що замість паперових контейнерів скоро збирається встановити металеві, наголошують студентки.

Інформує прес-центр УКУ