Деякі діти закінчують школу, так і не пізнавши принад шкільної форми, дошки, класних журналів і дзвінків на перерву. Замість цього вони вирощують моркву, зводять будинки з бамбука, літають за океан кожен семестр і безперервно граються. Найдивовижніше, що в результаті школярі отримують державні дипломи і вступають до університетів.

Пропонуємо вам добірку  старих і нових експериментальних шкіл, чий досвід вкрай мало схожий із тим, до чого ми звикли.

8327-1Вальдорфська школа. Заснована: 1919, Штутгарт (Німеччина)

Маленькому навчальному закладу при тютюновій фабриці вдалося стати тим, чим сьогодні відчайдушно намагаються бути інші – не просто школою, а втіленою доктриною, зразком для наслідування. Тут діти нічого не завчають спеціально, а наче повторюють у мініатюрі шлях розвитку суспільства. Історію, наприклад, спершу викладають через легенди і міфи, потім – через біблійні оповіді, а сучасний етап вивчається тільки у випускному класі. Усі уроки тісно взаємопов’язані: математичний матеріал цілком може закріплюватися в танці. Жорстких покарань і оцінок у вальдорфських школах немає. Стандартних підручників – також. Зараз за такою схемою працюють близько тисячі шкіл і двох тисяч дитячих садків по всьому світу.

Школа Дальтон. Заснована: 1919, Нью-Йорк (США)

Молодий педагог Елен Паркхерст придумала розбити навчальну програму на контракти: в кожному вказувалася рекомендаційна література, контрольні запитання та інформація для роздумів. Учні підписують із школою договори різної складності, вирішуючи, в якому темпі і на яку оцінку вони хочуть опанувати матеріал. Вчителі в дальтонській моделі виконують роль консультантів і періодичних екзаменаторів. Частково цей метод був перенесений у радянські школи 20-х років у вигляді бригадно-лабораторного методу, але не прижився. Сьогодні система успішно працює по всьому світу, а сама нью-йоркська школа в 2010 увійшла до списку Forbes як краща підготовча в країні.

e344d4ed7dd77600863c9a1a759fcf48Школа Summerhill. Заснована: 1921, Дрезден (Німеччина); з 1927 – Саффолк (Англія)

У найстарішому експериментальному пансіоні Англії з самого початку вирішили: школа повинна змінюватися для дитини, а не дитина – для школи. У кращих традиціях шкільних мрій тут не забороняється прогулювати уроки і клеїти дурня. Заохочується активна участь у самоврядуванні – загальні збори проводяться тричі на тиждень, і на них кожен може висловитися, наприклад, про вкрадений зошит або ідеальний час для тихої години. У класах можуть опинитися діти різного віку – адміністрація школи не хоче, щоб комусь довелося підлаштовуватися під чужі стандарти.

THINK Global. Заснована: 2010, США

Кожен семестр школа THINK Global переїжджає на нове місце: за чотири роки навчання діти встигають змінити 12 країн. Кожен переїзд супроводжується тотальним зануренням у новий світ, а багатонаціональні класи нагадують ООН у мініатюрі. Кожному учневі видається iPhone, iPad і MacBook Pro для фіксації вражень і виконання завдань. Крім того, школа має власний віртуальний простір THINK Spot – це соціальна мережа, робочий стіл, файлообмінник, електронна книга, календар і щоденник водночас. Щоб учні не переживали через часту зміну місць (і не збожеволіли від щастя), до кожного приставлений тьютор.

8327-6Studio. Заснована: 2010, Лутон (Англія)

Ідея школи-студії запозичена з епохи Мікеланджело і Леонардо да Вінчі, коли навчалися там же, де і працювали. Тут майстерно вирішується одвічна проблема розриву між знанням і вмінням: майже 80 % навчального плану реалізується через практичні проекти, а не за партою. Із кожним роком школа укладає дедалі більше угод із місцевими та державними роботодавцями, які надають місця для стажування. На сьогодні таких студій створено вже 16, а найближчим часом планується відкрити ще 14.

Quest to Learn. Заснована: 2009, Нью-Йорк (США)

Поки консервативні викладачі нарікають на те, що діти перестали читати книжки і не можуть відірватися від комп’ютера, творці Quest to Learn пристосувалися до мінливого світу. В нью-йоркській школі вже три роки поспіль школярі не відкривають підручників, а роблять тільки те, що їм подобається – грають в ігри. У створеному за участі Білла Гейтса закладі є всі звичні дисципліни, але замість уроків діти беруть участь у місіях, а оцінки замінено на бали і титули. Замість того, щоб страждати над поганим балом, завжди можна надолужити згаяне в нових квестах.

АльфаALPHA Alternative School. Заснована: 1972, Торонто (Канада)

Філософія ALPHA передбачає, що кожна дитина унікальна і розвивається у своєму ритмі. В одному класі можуть бути діти різного віку: однолітки переймають досвід одне в одного і вчаться дбати про молодших. Уроки – а їх проводять не тільки вчителі, але самі діти і навіть батьки – це не лише загальноосвітні дисциплін, а й різні творчі заняття, наприклад, ліплення або кулінарія. Заклад створено за принципами демократії. У разі конфліктної ситуації збирається спеціальна рада з учителів і учнів, і навіть найменші можуть внести свої пропозиції. До речі, для того, щоб вступити до ALPHA, треба виграти в лотерею.

Читайте також: ТОП-6 незвичних уроків, яких немає в українських школах

Читайте також: ТОП-10 чудернацьких шкіл у світі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *