Нещодавно студенти Львівського кооперативного коледжу економіки і права разом з викладачем циклової комісії мовних дисциплін Лідією Ільків відвідали Музей визвольної боротьби України.

Метою заходу було допомогти молодим відвідувачам краще зрозуміти складні і трагічні сторінки нашої історії, ту жертовність кращих синів та дочок нашої нації, які, незважаючи на всі перешкоди, боролись, гинули, але не встали на коліна перед ворогом і здобули  Українську Державу.

Fn7sCCdjFEw

Старший науковий співробітник музею Світлана Кочергіна розповіла студентам, що музей розташований у будинку колишнього Стрілецького товариства, відомого також як «Куркове братство», в південній частині мальовничого Регіонального ландшафтного парку «Знесіння». У  1868 році тут відбулись установчі збори товариства «Просвіта», а 10 березня 1869 року відбувся перший у Львові Шевченківський концерт.

У хронологічній послідовності висвітлені основні етапи боротьби за Самостійну Соборну Українську  Державу і охоплює період від кінця ХІХ – до початку 90-х рр. ХХ століття.

Музейні унікальні пам’ятки висвітлюють формування та бойовий шлях Леґіону Українських Січових Стрільців – першої української військової формації у ХХ століття. Фрагменти зброї піднятої в районі боїв УСС на горі Маківка, світлини, документи – яскраво розкривають історію УСС.

Значне місце в експозиції музею відведено пам’яткам, що пов’язані з подіями в Україні 1917 – 1921 років та  створення Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, самовідданою боротьбою з загарбниками (зразки тогочасної зброї, реконструкція військового однострою Армії УНР, оригінальний кітель вояка Української Галицької Армії, документи Центральної Ради та грошові знаки УНР). В іншому залі всі мали змогу ознайомитись з документами та зброєю вояків Української Галицької Армії, Корпусу Київських Січових Стрільців із збірки колишнього Музею воєнно-історичних пам’яток у Львові (1937 – 1939 рр.)

Також студенти ознайомилися з документами і матеріалами міжвоєнного періоду: утворення та боротьба за відновлення Незалежної Української Держави підпільно-революційних організацій – Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів; постання на Закарпатті Карпатської України – незалежної української держави; бої Карпатської Січі (армії Карпатської України) з угорськими військами, представлено особисті речі президента Карпатської України Августина Волошина; окремо представлена діяльність військових підрозділів ОУН – Військових Відділів Націоналістів (ВВН) та куренів «Нахтігаль» і «Роланд»; пропагандивних Похідних груп ОУН, а також комплекс документів, який висвітлює події проголошення Акту відновлення Української Державності 30 червня 1941 р.

Значна частина експозиції присвячена діяльності бойових підрозділів Української Повстанської Армії на теренах Західної України. Інтер’єр в Музеї, який стилізований під лісові хащі, гармонійно доповнює унікальні пам’ятки та відображено основні етапи формування та організаційну структуру УПА, діяльність Військової Округи «Буг», старшинські та підстаршинські вишколи, медичну службу УПА. Окремо експонується комплекс підпільних теренових видань, пропагандивна та вишкільна література, ілюстровані листівки, звернення, заклики. Представлено бофони – документи на грошові внески до фонду ОУН, УПА; повстанський одяг та речі повсякденного вжитку; матеріали Великого Збору УГВР, відзнаки та знімки членів Української Головної Визвольної Ради.

Неабияка зацікавленість у відвідувачів викликала історія Української Дивізії «Галичина», який відображає процес формування дивізії, участь у битві під Бродами, утворення 1УД УНА, перебування дивізійників у таборі військовополонених у Ріміні (Італія), особисті речі дивізійників, пропамятні комбатантські відзнаки, таборові видання. Низка матеріалів висвітлює діяльність Братства колишніх вояків 1УД УНА за кордоном; окремі матеріали ? діяльність Державного Центру УНР в екзилі.

Також  в експозиції відведено місце про більшовицькі репресії на Західній Україні, масові вивезення галичан до Сибіру, їх життя та діяльність в таборах, нелегку долю вивезених греко-католицьких священників, української інтелігенції. Багато документів є свідчення безпринципної жорстокості репресивної влади, матеріали про спротив в таборах, гасла Норильського повстання 1953 р. Експонуються табірні особисті речі Ольги Дучімінської, Наталі Попович, Мирослави Гребенюк, Володимира Гриника, табірні вишивки, малюнки. Унікальні пам’ятки розкривають велич духу та нескореність борців за свободу та незалежність українського народу.

Важливим етапом визвольної боротьби є рух шестидесятників і їх діяльність та Українського Національного Фронту та Української Гельсінської Групи. Демократичні мітинги кінця 80-х років у Львові та Києві, Акт проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року тощо….»

Під час проведення екскурсії  Світланою Василівною в студентів  було захоплення та гордість за те, що наша рідна земля зростила стількох самовідданих патріотів та  атмосфера співпереживання за ті події, що мали місце  в ті часи.

Надзвичайно цінні та рідкісні експонати, документи, мапи, фотографії, відео епохи ХХ століття відкривали всю повноту трагізму нашого народу в непростій  боротьбі за свою соборну незалежність.

Лідія Ільків зауважила: «Подібні заходи є невід’ємною запорукою належного патріотичного виховання підростаючого покоління..»

 

Михайло Голубка, прес-секретар по роботі зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *