Цього навчального року у деяких школах Італії розпочався експеримент “школа без домашніх завдань”. За ним пильно спостерігає Міністерство освіти та науковці Міланського університету. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Уже в початкових класах для виконання домашніх завдань батькам  доводиться наймати або приватних репетиторів , або людину, яка б просто контролювала дитину вдома за домашніми завданнями, коли батьки на роботі.

1545598_10202982343469828_1801736283_n
Фото: facebook.com/maurizio.parodi

Ринок приватних викладачів-репетиторів в Італії дуже великий з мільйонними заробітками, – розповів Мауріціо Пароді, директор середньої школи в Генуї, котрий 15 років провадить кампанію за скасування «шкідливої традиції». На його думку, домашні завдання не впливають на успішність учнів, не дають можливості відпочинку і дозвілля після школи, породжують стрес, коштують дорого й дискримінують окремі категорії дітей і батьків.

У мережі Facebook він створив групу «Basta compiti!» («Годі завдань!»), а його онлайн-петиція з вимогою скасувати домашні завдання за кілька місяців зібрала понад 25 тисяч підписантів.

За словами педагога, в Італії без домашніх завдань уже роками працюють понад 500 вчителів і директорів шкіл, які об’єдналися в окрему групу в Facebook. Їхній досвід свідчить, що подібна практика працює успішно навіть без розподілу навчального процесу на теорію і практику, додає фахівець.

В італійських загальноосвітніх закладах практика домашньої роботи не передбачена шкільною програмою чи нормативами Міністерства освіти. Водночас тотальна більшість учителів-традиціоналістів та чимало й батьків переконані в необхідності продовжувати навчання вдома. У такий спосіб діти вчаться відповідальності і краще засвоюють матеріал, кажуть вони.

Міністр освіти Італії Валерія Феделі в одному з інтерв’ю розповіла, що колись робила домашні завдання, але часи змінилися. Тому вона не проти школи без домашніх завдань або радить суттєво зменшити їхні обсяги. «Слід більше працювати у школі й після обіду також, чим більше діти встигають зробити в школі, тим краще для них і їхніх батьків», – сказала міністр освіти Валерія Феделі.

Реальні кроки для зміни системи італійці все ж почали робити. У деяких школах трьох областей: П’ємонту, Ломбардії і Сицилії – стартував цього року експеримент – школа без домашніх завдань. До нього залучили понад 150 класів початкової та середньої школи. Щоб уникнути домашньої роботи, довелося по-іншому організувати робочий тиждень.

Зранку діти займаються звичними уроками, більше теорії, а після обіду – розважальне навчання з практичними завданнями. Один тиждень увага концентрується на уроках рідної мови, наступний – на математиці, на черзі знову італійська мова у поєднанні з іншими предметами. Педагоги наголошують на інклюзивній методиці навчання, за якої в класі ніхто не пасе задніх, особливо учні з обмеженими можливостями. Новаторський метод є ініціативою групи шкільних викладачів за підтримки Міністерства освіти.

Освітяни-науковці Міланського університету покликані опрацьовувати дані експериментального проекту та його ефективність. У разі позитивного досвіду сподіваються на реформу за прикладом Фінляндії.

Джерело: Радіо Свобода