Понад дві сотні учнівських винаходів з усієї країни цьогоріч були представлені на національному відборі конкурсу «Intel-Техно Україна». За результатами двох етапів журі визначило призерів конкурсу, а також вісім суперфіналістів, які вибороли право представляти Україну на фінальному етапі – Міжнародному конкурсі Intel ISEF у Сполучених Штатах Америки.

Упродовж декількох днів, з 9 до 13 жовтня, у рамках Шостого конкурсу стартапів Sikorsky Challenge – 2017 тривав другий етап конкурсу «Intel-Технo Україна». На стендах презентували 225 учнівських наукових робіт за шістьма категоріями: математика, фізика і астрономія, інженерія, енергетика, комп’ютерні науки, робототехніка та інтелектуальні машини. Юні новатори представляли власні проекти з науковою гіпотезою, планом дослідження і методами збору даних. Оцінювались як творчий підхід, так і презентація, а також особливе випробування – інтерв’ю, яке проводили члени журі. Найвищу кількість балів отримали молоді науковці, які надавали чіткі, стислі та вдумливі відповіді на запитання, а також змогли довести, що виконали проект самостійно.

Юлія СупрунЮлія Супрун – учениця Сумської спеціалізованої школи І–ІІІ ст. №10, яка входить до Сумського територіального відділення МАН, і Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю – презентувала проект «Шифрування даних за допомогою діофантових рівнянь». Дівчина здобула перемогу на науковій виставці-конкурсі молодіжних проектів Intel- Техно Україна 2017–2018  у національному відборі Міжнародного конкурсу Intel ISEF.

Ідея проекту – створення власного методу розв’язування діофантових рівнянь. Узагалі, діофантові рівняння – це ті, які треба розв’язати в цілих числах, – пояснює Юлія. – Існує безліч різних методів для розв’язування діофантових рівнянь, проте всі вони потребують знаходження хоча б одного розв’язку (його треба підібрати вручну), і на його основі будуються усі інші. Але підбір цього розв’язку є досить складним завданням. Мій метод дає можливість швидко розв’язати рівняння даного виду в загальному вигляді (тобто без підбору).

Юна дослідниця переконана, що даний метод можна застосовувати у криптографії, тобто при шифруванні інформації. Завдяки складнішим криптографічним перетворенням можна зробити шифр надійнішим. І це, переконує вона, є досить актуальним напрямом дослідження.

Другий етап конкурсу проводився у формі постерного захисту. Тобто ти стоїш біля свого постеру, до тебе по черзі підходять члени журі (а їх було приблизно 10). Серед них – експерт з англійської мови, який перевіряв рівень володіння англійською. Потрібно було гарно представити свій проект і чітко відповісти на всі запитання, – згадує Юлія Олександрівна. – Під час підготовки проекту й упродовж усіх етапів конкурсу мене підтримувала моя вчителька математики – заслужений учитель України, науковий консультант Сумського територіального відділення МАН Альона Азаренкова. Я їй безмежно вдячна за це. Нескладно здогадатися, що моїм найулюбленішим предметом є математика.

Юлія розповідає, що обожнює фізику, хімію, економіку, українську мову. Бере участь в олімпіадах із цих предметів, а цьогоріч навіть здобула перемогу на Всеукраїнській олімпіаді з економіки. Каже: аби навчання у школі було цікавішим, необхідно збільшити кількість практичних занять. Адже часто дитина не знає, яким чином використовувати «сухі» знання, здобуті у школі.

До речі, участь у цьому конкурсі вона бере не вперше. Минулого року  представляла Україну в Лос-Анджелесі (США). Юлія Супрун переконує:

Intel-Техно – це чудова можливість познайомитися з цікавими, розумними людьми, знайти нових друзів, почути справедливу критику та поради експертного журі, що є досить корисним для будь-якого молодого науковця, набути безцінного досвіду та, можливо, дещо покращити свій рівень англійської.

Комп’ютерний зір

Максим ШумаковУ суперфіналістах – проект Максима Шумакова «Розробка системи відстеження БПЛА». Хлопець працював над винаходом майже рік. Ідею, каже він, запропонував науковий керівник від Волинської обласної Малої академії наук Тарас Щегельський. Уже незабаром інноваційна розробка юного дослідника викристалізовувалася під час різноманітних презентацій і конкурсів.
Для розробки системи відстеження БПЛА я використав «комп’ютерний зір». Ця технологія дає змогу створювати машини, які можуть виявляти і класифікувати об’єкти, а також стежити за ними, – детальніше розповідає Максим. – Розроблена система відстеження має великий потенціал у військових розробках та експлуатації квадрокоптерів на сході України, де зараз триває війна, бо надає можливість військовим отримувати інформацію щодо переміщення системи у просторі незалежно від мережі інтернет і GPS-навігації.

Робота над проектом виявилася надзвичайно захопливою. Саме тому, переконує переможець, знайшлися сили і час для втілення ідей.

Крокуючи до «Intel-Технo Україна», я представляв власний проект на багатьох конкурсах, збирав ідеї для його покращення. Дослуховувався до думок членів журі – професорів провідних українських вишів. Такий підхід виявився ефективним, – каже він. – Робота над проектом триває. Під час виставки-конкурсу молодіжних проектів «Intel-Техно Україна 2017–2018» також додалося чимало ідей для розвитку.

Висока оцінка, отримана під час стендового етапу конкурсу, на його думку, складається з багатьох факторів: актуальна ідея, наукове обґрунтування, вдала презентація. А ще, каже хлопець, стало у пригоді вміння розповісти простими словами про складне. Максим розповідає: “Напередодні конкурсу, під час тренінгів, усім учасникам дали пораду: не доповідати, як ми звикли це робити у МАН, а зав’язати зі співрозмовником бесіду. Отже, ми мали «продати» свій продукт, довести, що він кращий, ніж інші. Уже тоді я продумував презентацію свого проекту, аби вона зацікавила не лише науковців, а й інших відвідувачів виставки-конкурсу, зокрема студентів таішколярів. Також зіграло важливу роль знання англійської. Англомовні представники журі перевіряли рівень володіння мовою”.

У Княгининівській спеціалізованій школі-інтернаті І–ІІІ ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки», де навчається переможець, поглиблено засвоюють іноземні мови: англійську, польську, німецьку. Та, опановуючи філологічний напрям, Максим Шумаков має інтерес і до технічних наук.

Я завжди цікавився точними і природничими науками. Захоплююся математикою та фізикою, а ще – біологією. Маю сказати, що в нас дуже хороший рівень викладання цих предметів. Працюють кваліфіковані учителі. Багато з них отримали обласні премії Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року». Тому я дуже гордий, що навчаюся у цій школі. Особливо вдячний учителю інформатики Феліксу Костукевичу, бо саме він привив мені любов до точних наук і роботи з інформаційними технологіями, – додає Максим Геннадійович. – Аби покращити свій рівень з комп’ютерних наук, я вирішив спробувати свої сили в МАН. Працювати з людьми, які пов’язали своє життя з наукою, виявилося дуже цікаво.

На Національному відборі конкурсу «Intel-Техно Україна» він також знайшов чимало однодумців. Була нагода пройтися виставкою та подивитисяь інші проекти.

На конкурсі була представлена неймовірна кількість цікавих проектів, мені вдалося поспілкуватися з їхніми розробниками. Я ще раз переконався: у математиків усі ідеї – геніальні, – стверджує винахідник.

Сьогодні Максим Шумаков розпочинає підготовку до Міжнародного конкурсу Intel ISEF: покращуватиме рівень англійської мови, враховуватиме зауваження та пропозиції від журі. Зокрема, планує перевести свою ідею з 2D-площини у тривимірний простір. Це покращить керування приладом.

Важливе як повітря
Артем АгванянУпевнено ввійшов до суперфіналістів конкурсу учень Маріупольського технічного ліцею Артем Агванян. Його проект «Інтерактивна система моніторингу якості повітря на базі мікроконтролера NodeMCU» створений для того, щоб надати усім охочим доступ до стану повітря в будь-якій точці України та світу.

Метою мого проекту є узагальнення вже накопичених і обробка нових незалежних даних про викиди та забруднення навколишнього середовища у регіонах, які близькі до екологічної катастрофи й індустріальних міст загалом, – каже Артем Робертович. – Я створив прилад аналізу, який легко модернізувати, та гнучку систему збору даних, до якої є вільний доступ через web-додаток. Я вважаю, що кожна людина має право на отримання інформації про навколишнє середовище, бо саме це впливає на її здоров’я та самопочуття. Наукою доведено, що високий вміст небезпечних речовин у повітрі в найкращому випадку знижує працездатність людини, а в найгіршому викликає отруєння, що є небезпечним для життя. На щастя, забруднення найчастіше локалізовані, можливо уникати районів з високим вмістом забрудників. Саме для вирішення цієї проблеми я створив свій проект.

Артем Агванян пройшов заочний етап конкурсу, після якого здобув перемогу в очному. На його думку, кожна наукова робота суперфіналіста є актуальною та гідною перемоги.

Під час конкурсу поруч зі мною був мій наставник, учитель інформатики Андрій Биков, який підтримував мене із самого початку конкурсу, підбадьорював і допомагав порадами. Саме він розповів мені про конкурс і запропонував узяти в ньому участь. Удома за мене вболівали батьки, які завжди мене підтримують, друзі, вчителі мого ліцею, – каже він.

Серед улюблених предметів – математика і фізика. Вважає, що на базові предмети треба звертати значну увагу, бо вони є фундаментом розвитку людини у напрямі точних наук. І в жодному разі не потрібно скорочувати кількість годин профільних предметів. Хлопець додає: «Деякі теми ми змушені проходити поверхово, а для фізико-математичних класів це майже неприпустимо. Я хотів би додати курс основ роботи з великим обсягом даних, бо у наш час проблема аналізу статистичних даних постає не тільки перед ученими, а і звичайними людьми, зокрема школярами. Проектна діяльність найбільше вимагає цих знань, а здобути їх самостійно дуже важко».

Я вважаю, що мій проект є дуже важливим практично для кожної людини, бо повітрям дихаємо ми усі. У майбутньому хочу сам провести екологічний аналіз тих міст, які найбільше цього потребують. Зараз основною моєю метою є підготовка до суперфіналу, – підсумовує Артем.

Перспектива – Intel ISEF

Суперфіналістами конкурсу «Intel-Технo Україна» також стали: Анатолій Войтко (проект «Реалізація вейвлет-аналізу в середовищі MATHCAD 15 для віброакустичної діагностики»), Михайло Корешков та Ігор Жуковський (проект QUANTUMHUB), Дмитро Дмитрієв (проект «Дослідження нової ексцентричної зоряної системи»), Артур Качур (проект «Космічний парус») і Вячеслав Анцибор (проект «Використання альтернативного джерела енергії з новою системою його охолодження в напівпричепах-рефрижераторах»). Саме вони отримали право увійти до учнівської команди, яка представлятиме Україну на Міжнародному конкурсі Intel ISEF у Сполучених Штатах Америки.

До речі, Intel ISEF на міжнародному рівні – це приблизно понад 1500 індивідуальних і командних проектів. Кожен з них оцінюють більш як 600 членів журі, а також представники різних компаній та установ. Змагання відбувається у 18 підкатегоріях (зокрема, математичні, природничі та прикладні науки).

 Використовувати і заощаджувати

Ярина ІващишинСеред призерів Національного етапу конкурсу – дев’ятикласниця Львівського технологічного ліцею Ярина Іващишин. Її проект «Енергоощадний метод превентивної сепарації жировмісних сполук у каналізаційних мережах», під науковим керівництвом викладача ліцею Віктора Колдуна, викликав зацікавленість не лише у гостей виставки-конкурсу, а й навіть у представників комунальних служб.

– Ефективна експлуатація мереж водопостачання і каналізації належить до важливих ділянок міського комунального господарства, – розповідає вона. – Значна частина каналізаційних мереж в Україні потребує суттєвих капіталовкладень, а також істотної модернізації через надмірне фізичне і моральне зношення наявного обладнання. У цій ситуації допоможе впровадження відповідних наукових розробок і перспективних технологій.

За її словами, актуальною для служб експлуатації каналізаційних систем залишається проблема замулювання каналізаційних труб жировмісними сполуками різного походження. Жирові відкладення на трубах не лише створюють сприятливе живильне середовище для патогенних мікроорганізмів. Через їх накопичення поступово звужується і робочий переріз каналізаційної труби так, що у будь-який момент може спричинити повне закупорювання каналізації.

Моя гіпотеза: якщо до потрапляння стоків у каналізаційну мережу здійснити попередню їх сепарацію і відділити з них і висушити наявні жировмісні сполуки, то такий технологічний процес очищення каналізації дасть змогу суттєво заощадити енергетичні, матеріальні й людські ресурси, – доводить Ярина. – Мийні засоби, що містяться у побутових стоках, утворюють із брудом, особливо з жирами, нестійкі флокулянти, основна маса яких при подальшому переміщенні у трубах осідає на дні та стінах каналізаційних колекторів. Я пропоную новий метод превентивної сепарації тих флокулянтів і осадження їх на пластинчастих фільтрах, ще до входу в каналізаційні труби. Пластини з осадком встановлюються у сушарку, де з них випаровується вода, а вже сухий осад легко сходить із пластин за рахунок взаємного тертя частинок. Барабан сушарки має продовження у вигляді галтувального барабану із ситом, крізь яке висушений жировмісний осад висипається у відповідний контейнер. Очищені пластини потрапляють на повторну переробку і знову використовуються як фільтрувальний елемент. Важливо, що висушений осад можна використовувати як паливо для сушарки і додатково заощадити енергоресурси.

Отже, вона дійшла висновків, що подальше використання висушеного осаду в якості палива дозволить зменшити витрати енергетичних ресурсів, а виготовлення картриджів із вторинного пластику не лише економить енергетичні й матеріальні ресурси, а і сприяє захисту довкілля.

Тетяна Нанаєва, ініціатор конкурсу «Intel-Техно Україна» розповідає: “Безумовно, конкурс розвиватиметься й надалі. Чимало ідей – у черзі для їх реалізації. Ми прагнемо збільшити «пропускну здатність» конкурсу та створити інституції в областях, зокрема на базі провідних університетів. Наприклад, у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара або Національному університеті «Львівська політехніка». Це, на нашу думку, дасть змогу обирати найкращих із кращих для участі у Національному відборі конкурсу «Intel-Техно-Україна», а отже – й у Міжнародному конкурсі Intel ISEF. Адже талановиту молодь можна об’єднувати не лише у столиці, а і в областях. До речі, Міжнародний конкурс Intel ISEF є триєдиним. Діти – змагаються. Педагоги-наставники обмінюються досвідом (це унікальна можливість для кожного з них побачити, як у різних країнах світу залучають учнівську молодь до наукової діяльності). Разом із цим свою роботу презентують науково-дослідні інститути, аби згодом залучити юних дослідників до актуальних розробок. Діти повинні побачити перспективу – а що далі?

Так, український конкурс «Intel-Техно Україна» має американське коріння. Ще десять років тому, коли він започатковувався, нам доводилося змінювати стандарти презентації досліджень: не монолог, а діалог. Ми запропонували інші форми роботи, критерії оцінювання проектів, презентації досягнень. Тоді для України це були радикальні зміни. Сьогодні – вимога часу.

Дарина Матат, газета «Освіта України», №41-42, 2017р.

Фото Максима Короденка