Рівний доступ до освіти, якби банально це не звучало, справді розпочинається з підвезення учнів до школи. Йдеться не тільки про сільських школярів, для яких діє програма «Шкільний автобус», а й міських.

Виявляється в різних містах України вирішення цього питання залежить від доброї волі місцевої влади й перевізників. Одні вважають за потрібне впроваджувати зниження вартості проїзду для учнів у міському транспорті всіх видів і типів власності на період навчального року, інші це питання повністю ігнорують. Про це повідомляє Перший Житомирський інформаційний портал.  

Наприклад, проїзд у Києві для всіх учнів безкоштовний. Щонайменше 50-відсоткову знижку мають учні обласних центрів України або для школярів діють учнівські проїзні квитки вартістю 40-100 грн (залежно від виду транспорту, в т.ч. маршруток) з необмеженою кількістю поїздок.

У м. Малині Житомирської області школярі від 7 років змушені сплачувати повну вартість проїзду – 5 грн. У місяць на одного учня необхідно витратити щонайменше 200 грн, а якщо дитина відвідує гуртки, що яких потрібно доїжджати – 300-400 грн. У Житомирській області Малин – єдине місто, де не передбачено для учнів жодних знижок на проїзд у транспорті  (крім дітей, що належать до захищених всеукраїнським законодавством категорій).

Для порівняння розглянемо, як дбають про дітей в інших містах Житомирської області:
– у Бердичеві повна вартість проїзду в маршрутних таксі міста становить 5 грн. Учні сплачують 50 % – 2,50 грн.

– у Новоград-Волинському повна вартість проїзду в маршрутних таксі міста – 5 грн. Діє учнівський проїзний квитоквартістю 100 грн/міс., кількість поїздок – необмежена.

– у Коростишеві повна вартість проїзду в маршрутних таксі міста – 3 грн. Для усіх учнів – 2 грн.

– у Житомирі діє учнівський проїзний квиток на електротранспорт вартістю 35 грн/міс. або 100 грн/3 міс. Кількість поїздок по учнівському проїзному в електротранспорті міста – необмежена.

Малин – серед лідерів у Житомирській області й щодо вартості харчування (20 грн за сніданок + 10 грн за обід = 30 грн на день)  і жодних знижок для учнів 1 – 4 класів (крім малозабезпечених і дітей-сиріт).

Калькуляція вражаюча – лише проїзд і харчування одного учня в Малині обходиться сімейному бюджету від 600 до 1000 грн. на двох дітей – 1200 – 2000 (!) грн.

З проханням розібратися з цим питанням малинчани звернулися до Житомирської обласної ради, зареєструвавши відповідну петицію. За два тижні це звернення підтримали 94 особи (на 06.11.2017 р). Як для невеликого міста – гарний показник. Голосування триває і до нього можуть долучитися всі небайдужі громадяни України.

На жаль, зареєструвати петицію до малинського керівництва можливості не має – сервіс петицій у Малині не активовано. А жодні звернення жителів Малина в інший спосіб щодо вирішення описаних питань рік у рік безуспішні.

Лишається сподіватися, що цього разу малинчан почують й учні міста отримають адекватні умови підвезення їх до школи (пішки, задля економії,  в школу й на гуртки цілий день не набігаєшся). Малинчани достойні того, щоб жити в комфортному місті, в якому дбають про кожну дитину.

Людмила Марченко, мама двох дітей

Інформація щодо вартості проїзду і харчування для школярів зібрана з офіційних джерел за допомогою телефонного звернення до відповідних відділів міських рад на початку вересня 2017 р.

РОЗ’ЯСНЕННЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 21 Закону України «Про загальну середню освіту» забезпечення пільгового проїзду учнів до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, здійснюється за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *