Під час візиту до Запорізького національного університету видатного письменника, громадського діяча, народного депутата України, Героя України Дмитра Павличка відбулася зустріч митця зі студентами і викладачами вишу, а також із представниками творчих кіл і громадських організацій міста Запоріжжя. Шановний гість відвідав запорізький край у супроводі дружини Богдани.

Проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук привітав шановного гостя вишу від імені голови Наглядової ради Запорізького національного університету Миколи Фролова та від усього колективу. Він зазначив, що «ця подія – знакова для всіх учасників. Для когось із присутніх в аудиторії Дмитро Васильович – взірець для наслідування, для когось – символ, а для когось – друг і побратим. Та всі відчувають важливість цієї зустрічі й дуже вдячні шановному гостю, який завітав до нашого вишу». Координатор заходу, завідувач кафедри українознавства філологічного факультету ЗНУ, доцент Ольга Стадніченко нагадала присутнім про важливий внесок Дмитра Павличка не лише в літературу і в культурне життя України, але й у становлення її як держави. Зокрема, вона наголосила на тому, що Дмитро Васильович – один із авторів Акту проголошення Незалежності України.

Дмитро Павличко зустрівся зі студентами і викладачами ЗНУ - Pavlychko ZNU 6

Дмитро Павличко підготував для присутніх сюрприз: вони першими почули новий поетичний твір митця, написаний за день до приїзду в Запоріжжя. Саме славою міста як історичної колиски козацтва надихнувся Дмитро Васильович при створенні поезії «Святослав». Цей вірш присвячений історичній місії відомого князя Київської Русі, який, за однією з версій науковців, був убитий печенігами на острові Мала Хортиця. Гість наголосив, що запорізький край має для нього особливе значення і як історична колиска козацької волі, і як важливий елемент дитячих спогадів. Батько поета свого часу, перед тим, як вступити до західноукраїнської армії, був серед козаків Симона Петлюри. Тож розповідав синові про своє перебування на Сході України.

Дмитро Павличко зустрівся зі студентами і викладачами ЗНУ - Pavlychko ZNU 4

Почесний гість зустрічі, на запрошення якого Дмитро Павличко завітав до Запоріжжя, – запорізький композитор і співак Анатолій Сердюк виконав найвідомішу пісню на слова митця «Два кольори». При цьому Дмитро Павличко розповів про історію створення твору, який давно вже вважається народною піснею. Зокрема, він наголосив, що в його рідному селі головними кольорами вишиванок були коричневий і зелений. Червоним і чорним вишивали сорочки в козацькому краї, на Південному Сході України. Цю ж традицію підхопили й воїни Української повстанської армії, у якій кілька місяців шістнадцятирічним юнаком у 1945 році перебував і сам Дмитро Павличко.

Дмитро Павличко зустрівся зі студентами і викладачами ЗНУ - Pavlychko ZNU 1

Анатолій Сердюк виконав ще одну знакову пісню на слова Дмитра Павличка «Вставай, Україно!», до якої у 1991 році написав музику і з нею дуже успішно виступив на фестивалі «Червона рута». Не менше зацікавлення у присутніх викликала «Пісня про Хортицю», створена на слова Дмитра Павличка у 2014 році – у той час, коли письменник минулого разу завітав до нашого міста на творчий ювілей Анатолія Сердюка. До речі, Дмитро Васильович відзначив, що шкодує, що ця пісня ще маловідома в Україні та запевнив, що, повернувшись до Києва, він докладе зусиль, аби цю пісню незабаром почули в Україні у виконанні хору.

Так, Дмитро Павличко закликав усіх присутніх приєднатися до важливої соціальної акції зі збору коштів на пам’ятник Каменяру в Києві.

Під час заходу Дмитро Васильович передав у дар науковій бібліотеці ЗНУ свої твори. Своєю чергою, представники наукової бібліотеки підготували до заходу тематичну виставку, присвячену творчості Дмитра Павличка та літературознавчим студіям про його життєвий і творчий шлях. Декан філологічного факультету ЗНУ, професор Тамара Хом’як подякувала шановному гостю університету за те, що він знайшов час зустрітися зі студентською молоддю. Вона наголосила, що Дмитро Васильович зробив дуже багато для становлення України як незалежної суверенної демократичної держави. Вона закликала студентів взяти за взірець несхитну громадянську позицію та активність митця і в майбутньому сприяти подальшому процвітанню України. Тамара Володимирівна подарувала гостю на згадку про перебування в ЗНУ пам’ятні сувеніри, зокрема книгу нині покійного професора філологічного факультету, відомого вченого-мовознавця і лінгвостиліста Віктора Чабаненка «Із глибин пам’яті. Автобіографічні спогади», у якій науковець згадував і про зустрічі з Дмитром Павличком. Крім того, професор кафедри української літератури Віталій Шевченко передав поету примірник наукового видання «Вісник ЗНУ», у якому розміщена його стаття, присвячена аналізу поетичних творів Дмитра Васильовича.

Дмитро Павличко зустрівся зі студентами і викладачами ЗНУ - Pavlychko ZNU 2

Усі присутні щирими оплесками подякували гостю за цікаву розмову. Вони скористалися нагодою отримати автограф митця, поставити йому запитання та сфотографуватися з ним на згадку. Завершився візит Дмитра Павличка до ЗНУ насиченою екскурсією славетною Хортицею

 

Прес-служба ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу