Голова постійної комісії Київради з питань науки, молоді та спорту Ганна Старостенко  звертається до освітянської громади столиці з важливим закликом:

«Шановні вчителі! Згідно нового закону “Про освіту” до 1 грудня усі навчальні заклади мають оприлюднити свої кошториси! Міська влада це вже зробила на сайті департаменту освіти. А чи зробили це ви? Шановні батьки, не забудьте проконтролювати, щоб кошториси батьківських фондів теж були опубліковані».

Щодо відкритості шкільних бюджетів та бюджетів дитячих садків слід нагадати наступне. Стаття 30 нового закону “Про освіту”  наголошує: всі освітні установи повинні оприлюднити інформацію про надходження і використання коштів до 1 грудня 2017 р. Важливо знати, як і для чого їх використовувати. Про це повідомляє Вечірній Київ.

У столиці з 2014 року фахівці працюють над створенням електронної  Освітньої карти Києва. Вже діє електронний паспорт закладу освіти. Сьогодні його прикріплено до кожної позначки освітньої установи.

Що є на карті: адреса закладу освіти, дані про тип закладу; його ступінь; форму власності; мову навчання та перелік іноземних мов, які вивчають учні; ПІБ керівника закладу; номери телефонів закладу; електронна адреса та посилання на сайт закладу.

Освітня карта містить 7 окремих розділів із основними числовими показниками.  Ознайомившись із електронним паспортом закладу освіти  можна дізнатися про все: розмір території закладу, кількість квадратних метрів приміщення, рік побудови, рік останнього капітального ремонту, кількість класних приміщень, потужність закладу, кількість дітей (учнів, вихованців), кількісний склад колективу, які види ремонтних робіт було виконано за три роки та кількість коштів, виділених на ці потреби.

Окремої уваги заслуговує розділ “Фінансове забезпечення”. Його розбито за напрямами: “Обсяг затверджених видатків”; “Загальний фонд”, “Спеціальний фонд” (бюджет розвитку та власні надходження), а також “Поточні видатки”. Для прикладу — фото з електронним паспортом зі школи
Для батьків важливим буде розділ “Поточні видатки”. На він уперше з’явився торік. Такого рядка у бюджеті закладів освіти не було десятиліттями. Тому десятиліттями формувалася «сіра зона»  батьківських готівкових внесків у заклади освіти.

У 2016 році видатки на так званий побутовий дріб’язок у закладах освіти в середньому по місту зросли з 0,002% до 2%, – інформує директор департаменту освіти та науки КМДА Олена Фіданян. –  Декому ця цифра може здатися смішною, ну що таке  2%. Але у бюджеті освіти міста 2% дорівнювали 85 млн грн. Саме тому в розділі “Фінансування” є живе посилання “Перелік товарно-матерiальних цінностей, закуплених за кошти Київської міської державної адміністрації в листопаді-грудні 2016 року”, за яким кожен громадянин може побачити, що придбано за міські кошти для кожного закладу індивідуально. І це теж був ще один наш крок до відкритості. Ми продовжуємо крокувати. У 2017 р. кошти на дріб’язок уже передбачені не тільки для садків та шкіл, — до цієї програми долучені позашкільні заклади освіти. Загальний трансферт на ці потреби у бюджеті 2017 р. становить 104 млн грн.

Чого немає на Освітній карті Києва: звітності про ті гроші, про гроші що збирають батьки. Тут уже кожна освітня громада самостійно визначатиметься з приводу форми та обсягу звітування перед самою собою. Головне, щоб це було толерантно й не переростало в конфлікт.

Отже, 1 грудня інформація по садках, школах, позашкільних та інших освітніх закладах буде відкрита. Що далі? Що це дає?

Для освітян — розуміння, чи справедливо розподіляє кошти місцева влада між закладами освіти й чи є в неї “любимчики”, – пояснює Олена Фіданян. – Для батьків — чи не спонсорують вони те, на що місто вже й так виділило кошти з їхніх же податків. Для влади — чи хороших менеджерів вона наймає на роботу. Крім того, відкриті дані завжди корисні для аналітиків та експертів. Але головне — навчитися аналізувати і, відповідно, вдосконалюватися. Сподіваємося, що наш досвід стане в пригоді колегам з інших регіонів. І ми вже отримуємо такі запити.

Джерело