Сьогодні українсько-японські відносини стрімко набирають обертів як на загальнонаціональному, так і на локальних рівнях. Минаючий 2017 було офіційно оголошено роком Японії в Україні, що посприяло зміцненню двосторонньої співпраці країн.

Насправді, незважаючи на географічну віддаленість, Україна та Японія є ближчими, ніж комусь може здатися на перший погляд. Між країнами існують чіткі культурні та історичні паралелі, серед яких любов українців і японців до поезії та вишні, славне минуле самураїв і козаків, а також спільний біль внаслідок пережитих атомних вибухів.

З абсолютною впевненістю можна сказати, що освітні заклади є важливими центрами налагодження міжнародних зв’язків. Так, в Київському університеті імені Бориса Грінченка ще у 2015 році було створено кафедру східних мов та перекладу. А уже влітку цього року столичний виш відвідала офіційна делегація з міста Кіото. Під час візиту відбулася урочиста посвята мера столиці Японії Дайсаку Кадокави у почесні професори університету, що безумовно стало вагомим кроком у розвитку освітньої українсько-японської співпраці.

Оскільки японська одна з найскладніших мов світу, Університет Грінченка поставив одним з пріоритетних завдань залучення до викладання найкращих фахівців. Серед них професор кафедри сходознавства Володимир Резаненко, який зробив надзвичайно великий внесок у розбудову українсько-японських відносин як до, так і після проголошення незалежності України. У Японії існує поняття «шьокунін» – людина, яка досягла найвищого рівня у своїй галузі, і будь-який японець мріє про таке звернення з боку колег чи знайомих. Володимир Федорович – «шьокунін».

Визнаючи величезний вклад професора, Міністерство закордонних справ Японії оголосило про вручення йому ордену Вранішнього Сонця – однієї з найвищих та найдавніших відзнак Японії. Аби усвідомити її важливість, варто зазначити, що паралельно цю нагороду отримали 66-й Держсекретар США Кондоліза Райс та колишній директор ЦРУ, Міністр оборони США (2006-2011рр.) Роберт Гейтс.

Крім того, Університет Грінченка є одним з двох у Києві, де викладає носій японської мови. Сакура Шіракава – сертифікований викладач японської. На даний момент вона навчається на магістратурі української філології в Університеті Грінченка, паралельно викладаючи студентам практичний курс ієрогліфіки, стилістику японської мови, культуру усної і писемної східної мови. Нещодавно в рамках Грінченківської декади відбувся майстер-клас «Японія – культурний шок», де Сакура провела урок з відомого традиційного японського мистецтва оріґамі. Цікавим є те, що з 1 вересня 2017 в університеті була запроваджена Нова освітня стратегія, яка передбачає практичне навчання студентів у центрах компетентностей. Зовсім скоро розпочне свою роботу і Центр сходознавства, в якому Сакура відповідатиме за каліграфію та традиційні японські мистецтва, адже для вивчення японської дуже важливо заглиблюватися не лише у мовні аспекти, а й у культуру та історію країни.

Важливо і те, що студенти-грінченківці мають можливість поїхати на наукове стажування або навчальну практику у Японію. Так, студентка 3 курсу спеціальності японська філологія Юлія Шевченко зараз викладає англійську мову в одній із шкіл Японії. Інтенсивне занурення в мовне середовище під час піврічної навчальної практики дозволяє їй не лише удосконалити японську, а й зсередини дізнатися як працює система освіти однієї з передових країн світу. Ще одна студентка університету Ольга Орел упродовж року вивчає японську філологію в одному з університетів Країни Вранішнього Сонця. Спілкування з носіями мови дозволяє зрозуміти особливості менталітету східного народу, що є безцінним для будь-якого філолога.

В Японії є один вислів – «гамбарі», який означає «робити все, що від тебе залежить», «проявляти максимум енергії та наполегливості». Саме цим керується Університет Грінченка, який активно розвиває японський освітній вектор.

Повідомляє прес-служба Університету Грінченка