Мистецтво є джерелом духовного розвитку та вдосконалення особистості; воно діє на психічну діяльність, формує та розвиває почуття, волю, потреби, поведінку, моральні та естетичні ідеали, творче мислення, світогляд.

В.О.Сухомлинський вважав: «Мистецтво – це час і простір, в якому живе краса людського духу, як гімнастика виправляє тіло, так мистецтво виправляє душу. Пізнаючи цінність народного мистецтва, людина пізнає людське в людині, підносить себе до прекрасного, переживає насолоду».

Велика роль належить народному мистецтву і як найбільш дієвій формі естетичного пізнання дійсності. Воно в усі часи було могутнім засобом виховання особистості. Тому, у процесі професійної підготовки студентів мистецького профілю, особливого значення надається вивченню етнічних джерел мистецтва нашого народу, як засобу духовного розвитку майбутніх учителів образотворчого мистецтва.

У виставковому просторі Переяслав-Хмельницького університету імені Григорія Сковороди (біля конференц-залу імені В.Сухомлинського) відкрилася нова експозиція творчих робіт студентів педагогічного факультету «Роду нашого людського вічні обереги», у якій представлено етнічні мотиви українського мистецтва в сучасних декоративних техніка і матеріалах.

Лялька-мотанка – це одна з найдавніших народних оберегів, яка, пройшовши крізь тисячоліття, сьогодні є дуже популярною.  В давнину вона виконувала роль оберегу, була символом матері – прародительниці, символом мудрості, берегинею роду. Творчо інтерпретуючи традиційні канони, студенти створили декоративні композиції на основі стилізації мотанки та етнічних мотивів українського орнаменту. У роботах використано натуральні матеріали: мішковину, льон, домоткане полотно, мереживо, глину. Декоративні панно виконано у техніці аплікації, шиття, вибійки, ліплення, плетення. Для орнаментального декору застосовувалися трафарети й штампи власного дизайну.

На виставці експонуються декоративні тарелі та листівки з графічним розписом, побудованим на основі кругової композиції та етнічних елементів орнаменту: Сонця і Води – двох основних стихій, які створили і підтримують життя на Землі; берегині – зображення жінки з піднятими догори руками як символу життя і родючості, матері усього живого; безконечника – символу багатого врожаю і нескінченності життя; риби, оленя – символів здоров’я та довголіття. Керівник проекту є кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Тетяна Борисівна Носаченко.

Заслуговують особливої уваги твори магістрів спеціальності «Образотворче мистецтво» –  Дарини Овчиннікової, Олени Іваненко, Ольги Нестеренко, Софії Костючик, Вікторії Яценко. Їх роботи самобутні і неповторні, відображають любов і повагу до традицій нашого народу, високу художню майстерність і дизайнерську креативність, випромінюють світло і добро, надихають на пошук нових ідей і творчість.

Тетяна Носаченко