Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, що в народі має назву Йордан (Ордан, Ардан), або Водохреща. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня, тому воно збігається зі святом Богоявлення.

У день Хрещення віряни намагаються викупатися в ополонці — щоб вилікуватися від недуг. Традиція купання на Хрещення існує в усіх християнських країнах. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки, яка в них асоціюються з річкою Йордан. Після того, як отець освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, охочі занурюються у воду з головою три рази, перехрестившись вимовляючи молитву. Обряд добровільний, прийняття причастя в водохресний день уже буде доказом любові до Господа. Перекази кажуть, що, коли Ісус прийняв хрещення, із небес в образі голуба зійшов до нього Святий Дух.

Наступного після Водохреща дня (20.01) люди справляли “посвятки” – тобто переходили до звичайного трудового ритму, та відзначали свято Івана Хрестителя. Також жінкам уже дозволялося ходити по воду, чого вони не могли робити в свята. Після Водохреща в українському селі розпочинався новий весільний се­зон, який тривав до Великого посту.

Набрана з річки опівночі перед Водохрещам вода — цілюща; вона зберігалась у «знаючих» селян за образами на випадок порaнення або тяжкої хвoрoби.

Від найдавніших часів християнська Церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Її бережуть цілий рік, ласкаво називаючи “водичкою-йорданичкою”. Ця вода має силу очищувати і зцілювати дyшу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі. Деякі священики навіть переконані, що не існує ліків кращих за святу воду.

Після водосвяття всі люди повертаються до своїх хат. Поки мати або старша дочка подасть на стіл обідати, батько бере з-за образу Божої Матері пучок сухих васильків, мочить їх у свяченій воді і кропить все в хаті та в господарстві; потім бере ще крейду і пише хрести на образах, сволоці, дверях і миснику. Управившися з цим, батько сідає за стіл, а за ним і вся родина. Перед їжею п’ють свячену воду, оскільки вважається, що свячена на Водохреще вода має вживатися натще, адже саме за цієї умови вона має найбільшу силу.

По обіді дівчата бігають до річки вмиватися в «йорданській воді» — «щоб були рожеві лиця». На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки — «щоб сі умила та красна була».

 • Якщо на Водохреща дерева вкриваються інеєм – весною того самого дня тижня треба сіяти озиму пшеницю, врожай буде багатим.
 • Якщо на Водохрещу день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий – буде у хлібі багато “сажки”.
 • Йде лапатий сніг – на врожай.
 • Якщо зоряна ніч – вродяться горіхи і ягоди.
 • Коли на Водохреща риба табунами ходить – на рої добре.
 • Коли на Водохрещі випав повний місяць – бути великій воді.
 • Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході – добре вродить жито, на півдні – просо, на півночі – гречка.
 • Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.
 • На Богоявлення сніг іде – до урожаю, ясний день – до неврожаю.
 • Вірили, якщо, йдучи на Йордан, пролетять поперед хоругов горобці, то велика смерть на дітей, граки – на молодь, а гуси – на немолодих.
 • Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.
 • Йде сніг – на врожай гречки: зранку – ранньої, вдень – середньої, а ввечері – пізньої.
 • Якщо похмуро – хліба буде вдосталь.
 • На Водохрещі день теплий – буде хліб темний.