53,0% опитаних батьків не вважають, що загальна освіта в Україні є безкоштовною, водночас 28,7% опитаних батьків хотіли б, аби їхня дитина здобувала середню освіту у приватному навчальному закладі.

Такими є результати дослідження, проведеного соціологічною агенцією «Фама» на замовлення Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання. У процесі дослідження вивчали думку батьків щодо проблем освітньо-виховного процесу, форми залучення батьків, а також погляд батьків на приватні навчальні заклади, зокрема засновані католицькими організаціями.

Згідно з результатами дослідження, 28,7% опитаних батьків хотіли б аби їхня дитина здобувала середню освіту у приватному навчальному закладі, проте навчаються у приватних навчальних закладах менше 1% школярів. Чому ж попри бажання батьків діти не навчаються у приватних школах? Більшість зазначають, що не мають такої фінансової можливості (65% серед тих, які бажають, аби діти навчалися у приватних школах), а кожен п’ятий зазначає, що немає такого навчального закладу у населеному пункті, також опитані батьки пояснюють це тим, що «витрати на приватну освіту не є виправданими, оскільки якість відповідає державним», через упередження до приватних шкіл: «там навчаються лише діти багатіїв», «це неймовірно дорого», через те, що не мають інформації про умови навчання у приватній школі, через те, що не бажають змінювати місце навчання дитини.

Чому ті батьки, які обрали як місце навчання для свої дітей державну школу, не мають бажання, аби діти навчалися у приватній школі? Кожен четвертий (24%) з опитаних батьків переконані, що приватні школи є надто дорогими, кожен п’ятий (19%) зазначає, що не має фінансової можливості для приватної школи, 12% позитивно оцінюють якість освітніх послуг у державній школі, де зараз навчається їхня дитина, 10% вважають, що витрати на приватну освіту є невиправданими, також батьки вважають, що «туди ходять лише багатії», мають сумніви щодо якості освіти у приватних школах, не бачать гарантій приватної освіти, переконаність, що «діти мають навчатися у рівних умовах, незважаючи на походження», більше довіряють державній освіті, переконаність, що якісну освіту можна отримати лише у державних закладах

53,0% опитаних батьків не вважають, що загальна освіта в Україні є безкоштовною (37,0% вважають, що є безкоштовною, а 10,0%  не змогли дати відповіді на запитання).

36,1% респондентів вважають за потрібне формування сприятливіших умов з боку держави для збільшення чисельності приватних шкіл в Україні, 61,3% –  з ними не погоджуються, а 2,5% –  не змогли дати однозначної відповіді.

Недержавна освіта в Україні: погляд батьків школярів - fama1osvita

56,8% опитаних батьків поділяють думку, що церква та релігійні організації можуть співпрацювати з навчальними закладами у питаннях здійснення освітньо-виховного процесу, а для 50,7% респондентів важливо виховувати дітей у середовищі, побудованому на християнських духовних цінностях.

Загалом 78% респондентів нічого не знають про приватні католицькі школи, 14% чули про приватні католицькі школи в Європі чи Україні та можуть назвати кілька (суб’єктивно оціночних) особливостей навчання в них, 8% опитаних батьків чули про такий тип шкіл, але не володіють конкретною інформацією.

Батьки по-різному ставляться до створення приватних загальноосвітніх навчальних закладів релігійними організаціями: 9,6% цілком позитивно, 19,6% радше позитивно, 29,6% негативного та позитивно однаковою мірою, 17,5% радше негативного, 14,2% цілком негативного, а 9,4% вагаються з відповіддю.

Довідка

Опитування було проведено у вересні-жовтні 2017 року [польові роботи – вересень 2017]. Застосовувалась пропорційна стратифікаційна вибірка. Участь в опитуванні взяли 1000 батьків дітей віком від 7 до 16 років, які проживають у поселеннях міського типу [опитування не проводилось на території АР Крим, Донецької та Луганської областей]. Похибка репрезентативності вибірки з довірчою ймовірністю 0,954 не перевищує 3,1% для показників близьких до 50%, не перевищує 2,7% для показників близьких до 25% або 75%, не перевищує 1,9% для показників близьких до 10% або 90%, не перевищує 1,4% для показників близьких до 5% або 95%, не перевищує 0,6% для показників близьких до 1% або 99%.

 

Джерело

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу