Міністерство освіти і науки України розмістило на сайті для публічного обговорення проект Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.

Над проектом Порядку працювала робоча група за участі представників місцевих органів влади, адміністрації шкіл, громадських організацій, що представляють інтереси батьківської спільноти.

Проект документу описує механізми зарахування дітей до початкової (1-4 клас), базової (5-9 клас) та старшої (10-11 клас) школи.

Зокрема, новий порядок зарахування до початкової школи ґрунтується на засадах її територіальної доступності. Тобто кожна школа має прийняти дитину, яка живе на території її обслуговування.

Цей принцип закладено в Законі «Про освіту». Так гарантується  першочергове право дитини з цієї території навчатися в державній чи комунальній школі. Але, за бажанням, батьки можуть віддати дитину й в іншу школу на вільні місця. Закріплення за школами території обслуговування належить до компетенції місцевих органів влади.

Отже, поняття «конкурс в перший клас», яке вже багато років викликає нарікання з боку батьківської спільноти, відходить в минуле.

Наразі в проекті Порядку передбачено, що для зарахування дітей у 1-й клас батьки мають подати пакет документів, зазначених в Порядку, до 31 травня. При цьому, присутність дитини під час подання заяви чи в процесі її зарахування не є обов’язковою, не може вимагатися працівниками закладу освіти чи бути умовою зарахування.

Зі свого боку адміністрація шкіл та місцеві органи влади мають вжити вичерпних заходів для зарахування всіх дітей з території обслуговування, як-от: відкриття додаткових класів, зокрема, інклюзивних чи спеціальних, або зміна організації освітнього процесу, зокрема, запровадження змінності в навчанні.

Наказ про зарахування усіх дітей до 1-го класу видається не пізніше 1 червня (перша, основна хвиля зарахування) і оприлюднюється в закладі освіти та на його веб-сайті (а у разі його відсутності – на сайті органу, в сфері управління якого перебуває заклад освіти).

У разі значного перевищення кількості поданих заяв над спроможністю закладу, зарахування відбуватиметься за критеріями, описаними в Порядку. За прогнозами експертів, кількість таких шкіл в Україні не перевищуватиме 0,5%.

Батьки також мають право подати документи на зарахування дитини в інші школи (не за місцем проживання) на вільні місця. Інформація про наявність таких місць розміщується в закладі, на його сайті або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів з дня їх появи. Зарахування на вільні місця відбувається до 15 червня (друга, додаткова хвиля зарахування).

У запропонованому Порядку також докладно описані механізми зарахування та переведення учнів до гімназій (5-9 клас) та ліцеїв (10-11 клас) і, окрім цього, умови та порядок відрахування учнів із закладів середньої освіти.

Усі пропозиції, що надходитимуть до Міністерства під час громадського обговорення, будуть ретельно опрацьовані робочою групою та запропоновані до включення в проект документа. Пропозиції та зауваження можна надсилати до 25 березня 2018 року на електронну адресу v_bozhinskiy@mon.gov.ua

За інформацією МОН

Один коментар до “МОН пропонує для громадського обговорення механізм зарахування дітей у перший клас”
 1. Прошу звернути Вашу увагу на такі речі в цьому порядку:
  1.Дитина або діти сім’ї можуть проживати не за місцем реєстрації, оренди житла, договору про власність, а в родичів( дідусь, бабуся, опікун іт.д.) тому умова підтвердження права за проживанням є не припустимою та порушує право дитини на освіту.
  Пропоную підтвердження права не вимагати , атже медична довідка закладу МЗО вже підтверджує місце перебування дитини, також свідчення сусідів у письмовій формі.
  2.До розділу ІІ частини 2.
  Надходження заяв від батьків після 31 травня повинні оброблятися на рівних умовах для всіх дітей, а якщо надійшло багато заяв відкривати другу зміну або додаткові класи, якщо всі можливості вичерпані для проживаючих дітей на цій території зараховувати в місці подання заяви та направляти до найближчого вільного закладу. Обробляти такі заяви пропоную до 1 серпня.
  3.Звертаю увагу, що заяву від батьків потрібно приймати в довільній формі з прикладання копії свідоцтва про народження дитини.
  4.Розробити можливість подання заяви через інтернет паралельно з основним проміжком подання заяви.
  5.Заяву від батьків обробляти не більше одного місяця та надавати відповідь у визначеній письмовій формі.
  6.Якщо після вжиття закладом освіти вичерпних заходів залишились діти які повинні бути зараховані за місцем проживання, зараховувати та переводити їх у найближчий вільний заклад до 1 вересня поточного року.
  7.Якщо батьки дитини не можуть особисто подати заяву до школи розробити можливість дистанційної подачі заяви до школи або територіального відділу освіти, атже деякі батьки можуть бути у строковому відряджені закордоном ,на лікуванні або на роботі закордоном через, що дитина втратить право своєчасно піти до школи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *