Сьогодні дослідники Антарктиди з усього світу відзначають одне з найважливіших свят полярників – Мідвінтер або «Середину зими». Цей день святкують уже понад 100 років.

Традиційно відзначають Мідвінтер й учасники українських експедицій. Так, на станції Академік Вернадський обов’язковим елементом святкування стало «хрещення» у крижаній воді, після якого кожен новачок отримує право називатися справжнім полярником.

Крім того, до свята проводять спортивні змагання – шахи, більярд, футбол, біатлон, перетягування канатів тощо. Цього року наші полярники вперше змагатимуться з 10 видів спорту. За їх словами, проведенню спортивних поєдинків на вулиці сприяє навіть природа – вперше за кілька тижнів припинився сильний шквальний вітер.

Ввечері ж учасники нинішньої – 23-ї – експедиції  планують поставити виставу про Антарктиду. У складних умовах щоденної роботи такі свята – важлива складова дозвілля полярників. Це дає можливість знизити психологічну напругу та згуртувати дослідників.

Дослідники Антарктиди з усього світу святкують Мідвінтер - 36062843 2023211151263460 2765253481655697408 n Дослідники Антарктиди з усього світу святкують Мідвінтер - 35881817 2023211117930130 7974972159422365696 n

Однією з найголовніших традицій цього дня є й обмін привітаннями. Полярники з різних країн вітають одне одного з «Серединою Зими», бажають успішних досліджень та легкого шляху додому. Останніми роками українські зимівники обов’язково надсилають на «велику землю» групове вітальне фото з державними символами, написами, тематичними малюнками.

Цього року проведення засідання міжнародного Наукового комітету з антарктичних досліджень (SCAR) у Давосі співпадало з Мідвінтер. Звідти наша українська делегація, куди входить представники Національного антарктичного наукового центру та інших дослідницьких установ України, надіслала свої вітання з Мідвінтер.

Зі святом українських полярників привітала й Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Вона подякувала учасникам експедицій та відзначила: «І я, і вся країна пишаємося тим, що завдяки вашій тяжкій щоденній роботі Україна є в «елітному клубі» держав, які проводять дослідження на Антарктичному континенті. Ви – вартові людства, адже першими відстежуєте зміни клімату та розповідаєте про них. Ви вивчаєте, як можливості антарктичних рослин можуть допомогти для лікування складних хвороб і докладаєте всіх зусиль, щоб найближчим часом це стало реальністю. Ви працюєте над тим, щоб зберегти ту неймовірну фауну, яка є в Антарктиді».
Міністр також наголосила, що українські полярники хоробро і стійко витримують всі негаразди, щоб давати світові нові відкриття, та побажала їм тепла і сонця, наснаги, здоров’я і натхнення.
Нагадуємо, що завдяки антарктичним дослідженням українські вчені зараз здійснюють унікальну наукову розробку, яка в майбутньому може дати низку нових можливостей з лікування захворювань шкіри, захисту від ультрафіолету та адаптації рослин до стресових умов.