У рамках реалізації міжнародних угод у липні 2018 року відбулась археологічна практика студентів історичного відділення факультету української філології та соціальних наук Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

Спочатку вони взяли участь в  археологічних розкопках на території історико-археологічного комплексу Старий Орхей, розташованого в 60 км на північний схід від Кишинева (Республіка Молдова). Старий Орхей – єдиний у Молдові пам’ятник архітектури міського типу. Археологічні розкопки тут почалися ще 1947 р. і тривають досі. За цей час археологами було виявлено сліди кількох цивілізацій. Саме тут знаходилася гето-дакійська оборонна фортеця (VI-I ст. до н.е.), городище Золотої Орди Шехр-аль-Джедід (кінець XIV ст.), Православні монастирі (починаючи з XIV ст.), а також молдавське містечко Орхей (XV-XVII ст.). Експедиція ІДГУ взяла участь у дослідженні залишків нещодавно виявленої оборонної стіни гетської фортеці, яке проводилося студентами Кишинівського державного педагогічного університету імені І. Крянге під керівництвом професора Октавіана Мунтяну.

Археологічна практика студентів-істориків Ізмаїльського державного гуманітарного університету - studenty fufsn na terytoriyi istoryko arheolohichnoho kompleksu staryj orhej 1

Даний візит став можливим завдяки міжнародному науково-дослідному проекту «Україна – Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи» («UKRAINE AND MOLDOVA: A COMMON HISTORICAL MEMORY, LESSONS, PROSPECTS»), що вже другий рік реалізується в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті (Україна) за участі колег із Кишинівського державного педагогічного університету імені І. Крянге (Республіка Молдова).

Продовжилась археологічна практика в Румунії. У рамках підписаних угод про співробітництво між Ізмаїльським державним гуманітарним університетом (Україна) та Університетом «Нижній Дунай» (м. Галац, Румунія) делегація від нашого університету під керівництвом Івана Татаринова та Ірини Долголенко взяла участь у розкопках пізньоримської  фортеці на території Добруджі.

Археологічний об’єкт розташований на західній околиці села Слава Руса, що в долині річки Слава. До речі, приємною несподіванкою стало те, що місцеве населення складають липовани-старовіри, тому проблем із комунікацією в нас практично не виникало.

Вперше фортеця описана геологом Памфілом Полоніцем у 1897 році як пояс укріплень з товстими стінами, 33 вежами і трьома воротами. В 1911 році Василе Парван ідентифікував це укріплення як Ібіду (поліс Ібіда).

Даний археологічний об’єкт досить складний. Проведені археологічні дослідження дозволили ідентифікувати на місці укріплення сліди палеоліту, середнього неоліту, римського, раннього римсько-візантійського та раннього середньовічного періодів. У центрі фортеці було виявлено ??базиліку з трьома нефами, кілька рівнів господарчих будівель, а у 2,5 км на схід від фортеці – городище з валом і ровом.

Систематичні розкопки тут почали проводити нещодавно. На сьогодні керівниками експедиції Ібіда в Слава Руса є Міхаела Якоб (Міністерство культури Румунії) та Дорел Парасків (науковий співробітник Музею історії в Тулчі). Делегація ІДГУ проводила археологічні роботи пліч-о-пліч зі студентами Ясського університету під керівництвом викладачів Лукреціу Михайлеску-Бирліба, Юліана Моги та наукового співробітника Інституту археології в Яссах Дана Апарасківея.

Візит викладачів та студентів ІДГУ до колег-істориків у Молдову та Румунію має не лише важливе освітнє та наукове значення, але й сприяє зближенню дослідників із різних країн, що в майбутньому дозволить об’єктивніше висвітлювати різноманітні історичні події, які відбувалися на теренах спільного європейського простору.

Археологічна практика студентів-істориків Ізмаїльського державного гуманітарного університету - 38085368 2221866874520279 920070574208712704 n

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *