Як правило, заняття в школі закінчуються опівдні,  і, якщо учні старших класів можуть без проблем дійти додому самостійно, для батьків молодших школярів постає питання: «Хто буде забирати дитину зі школи?». Якщо в сім’ї немає бабусь або няні, готових прийти на допомогу, то батьки схиляються до вибору школи з групами продовженого дня. Як організовано продовжений день в інших країнах світу і скільки це коштує, інформує EtCetera.

США

У більшості шкіл в США заняття починаються близько 8 ранку і тривають в середньому до 14:00-15:00. Тому для працюючих американських батьків питання продовженого дня є актуальним. Часто американські школи пропонують батькам таку послугу, однак кількість «безкоштовних» місць обмежена. Безкоштовні місця в групах продовженого дня фінансуються за рахунок податків. Як правило, таких місць не вистачає на всіх охочих, а тому існує система розподілу. Першочерговим правом на отримання бюджетних місць мають діти з багатодітних, малозабезпечених або неповних сімей. Решта місць  розігруються за принципом лотереї.

Ціна. Ті батьки, дітям яких не пощастило потрапити в групу продовженого дня, повинні будуть доплатити за це задоволення. Незважаючи на те що середня освіта в США безкоштовна для будь-якої дитини, ціни на групу продовженого дня здатні зробити в сімейному бюджеті відчутну діру. Наприклад, у Нью-Йорку за можливість залишити дитину в школі до вечора доведеться розщедритися в середньому на 400 доларів в місяць.

Час роботи. Дитина може перебувати в групі продовженого дня до 18.00, після цього часу школа повністю закривається.

Що роблять діти? Єдиного стандарту для груп продовженого дня не існує. Керівництво шкіл спільно з батьками самостійно визначають час, до якого діти  перебуватимуть в групі продовженого дня, і чим будуть займатися. У більшості шкіл вчителі допомагають школярам робити уроки, організовують обід і проводять позакласні заняття.

НІМЕЧЧИНА

Для полегшення життя працюючих батьків Міністерством у справах сім’ї в Німеччині було введено концепцію «цілоденної школи», яка реалізується на території всієї країни. Групи продовженого дня частково фінансуються з місцевих бюджетів, а частково оплачуються батьками.

Час роботи групи подовженого дня залежить від потреб батьків, тому в різних школах все влаштовано по-різному. У кожній школі є батьківський комітет, який збирає необхідну інформацію і коригує час роботи групи продовженого дня.

Ціна. Вартість перебування в групі продовженого дня складається з плати безпосередньо за групу подовженого дня та оплати експлуатаційних витрат (світла, опалення, води, прибирання). Крім того, під час розрахунку кінцевої вартості продовженого дня враховується доход батьків. Наприклад, якщо спільний доход батьків не перевищує 1120 євро на місяць, то така сім’я звільняється від оплати.

Чим займаються діти. У групі продовженого дня вчителі пропонують дітям допомогу в підготовці домашніх завдань. Ключове слово – пропонують. Змушувати дитину робити щось проти його волі вчитель не буде, так само як і виконувати завдання замість учня. В рамках концепції «цілоденної школи» на групі продовженого дня можливе відвідування спортивних або творчих гуртків, які батьки оплачують додатково. Вартість додаткових секцій – 15-20 євро на місяць.

 

Як організовано продовжений день у країнах світу і скільки це коштує? - 6

ІТАЛІЯ

У італійських батьків є можливість не тільки забрати дитину пізніше, але й привести її раніше, до початку уроків. У деяких школах дитина може перебувати в школі майже 12 годин: з 7.30 до 19.00.

Ціна. Як правило, вартість чисто символічна і рідко перевищує 10-15 євро на місяць. Всі інші витрати покриваються за рахунок місцевого бюджету. У деяких школах, які страждають від нестачі держфінансування, батьки самі організовують групи продовженого дня, наймаючи і виплачуючи вчителям зарплату з власної кишені. У таких школах перебування дитини на групі продовженого дня обходиться батькам у 100-150 євро на місяць.

Що роблять діти. У школах, де перебування в групі продовженого дня для батьків безкоштовне, максимум, що можуть зробити вчителі – допомогти дитині з виконанням домашнього завдання. Нерідко до приходу батьків дітей займають переглядом мультфільмів або кіно.

У школах, в яких продовжений день організований батьками, дозвілля для дітей більш різноманітне і може включати в себе позакласні уроки або додаткові заняття. Як правило, в італійських школах більше уваги приділяють творчим напрямкам: живопис, танці, музика.