Нещодавно для студентів Львівського кооперативного коледжу економіки і права, викладач вищої категорії Марія Ільків огранізувала екскурсію в музей споживчої кооперації Львівщини.

Робота Музею споживчої кооперації – невід’ємна складова виховного процесу в навчальному закладі, спрямованого на формування активної життєвої позиції молодої людини, розвитку особистості, формування уявлень про свою професію, майбутню діяльність в системі споживчої кооперації та підприємств і організацій різних форм власності.

Марія Ільків, розповіла присутнім історію про  зародження кооперативного руху на Львівщині, історію розвитку споживчої кооперації України, з історією закладу, в якому вони будуть навчатися, кооперативного руху, кооперативної освіти та про видатних кооператорів, які внесли вагомий внесок у розбудову кооперації регіону та економіку країни загалом. Проте, що в Музеї споживчої кооперації студенти коледжу проводять науково-дослідницьку роботу по вивченню зародження та створення кооперативних об’єднань регіону, вивчають розвиток кооперації області та історію існування коледжу, готують роботи для виступу на щорічній науково – теоретичній конференції, тематичні виступи в групах на виховних годинах.

Студенти ЛККЕіП відвідали музей споживчої кооперації Львівщини - 40752339 2304626246419391 5387317856083902464 n

Знайомство з історією кооперативного руху біля стендів Музею допомагає у навчанні і викладачу і його студентам, сприяє не тільки засвоєнню матеріалів, а й розвитку особистості, вихованню патріотизму, національної свідомості.

Студенти коледжу мали змогу побачити  нові матеріали, старовинні експонати, якими постійно поповнюється музей, які свідчать про розвиток всіх галузей споживчої кооперації, про участь молоді в їх роботі. Стенди послідовно розказують про історію споживчої кооперації, про її виникнення, розвиток, сьогоднішні успіхи. На стендах – реліквії трудової слави, відзнаки, документи кращих кооператорів регіону.

Особливе захоплення у студентів, викликала історія розвитку кооперативного руху на землях Галичини. Заснування у 1883 р. відомим архітектором Василем Нагірним у співпраці з Іваном Франком першого кооперативного товариства «Народна торгівля», що згодом «розрослося в дерево величаве, що обійняло цілу Галицьку Русь» і стало великим Крайовим центром споживчих товариств. До складу Ревізійного Союзу українських кооператив, центрального осередку кооперації Галичини, разом із «Народною торгівлею» входили ще три значущі крайові кооперативні центри: «Маслосоюз», «Центросоюз», «Центобанк» зі своїми окружними і повітовими спілками, які об’єднували понад 3,5 тис. низових кооператив. Своєю жертовною подвижницькою працею наші великі попередники, попри чужинецьке панування Австро-Угорської монархії та Польщі, зуміли об’єднати злиденний і принижений український народ Галичини кооперативною ідеєю самостійного господарювання, яка перероджувала українські села і міста, робила їх сучасними і заможними. Недарма ж духовний батько західноукраїнської кооперації митрополит Андрей Шептицький стверджував, що кооперація – то потіха народу, на яку опирається його добробут.

Кожен, хто переступив поріг музею, захоплюється видатними діячами кооперативного руху Галичини. Поряд із Василем Нагірним перед очима постають славетні постаті Костя Левицького, Євгена Олесницького, Теофіла Кормаша, Остапа Нижанківського, Стефана Федака, Юліяна Павликовського, Остапа Луцького, Андрія Палія та багатьох інших представників високої громадської моралі і шляхетності, імена яких навіки викарбувані на сторінках кооперативної історії краю. Слід зазначити, що ці кооператори дбали про моральний, матеріальний і духовний добробут своїх членів.

Новий відлік кооперативної історії краю розпочався після Другої світової війни з перших кооперативних новобудов, «народних магазинів», які започаткував тодішній голова правління Стрийської райспоживспілки Тадей Швець, який ще за життя став легендою кооперативних новацій та ініціатив, а очолювана ним спілка була школою передового досвіду для усієї кооперативної України.

Студенти нового набору  з великим зацікавленням ознайомилися з розвитком кооперативного руху у світі, з першим кооперативним товариством, заснованим у 1844 р. в англійському Рочдейлі, що згодом отримало назву «Товариство чесних піонерів»; з першими в Україні споживчими товариствами, у яких працювали відомі громадські діячі Михайло Драгоманов та інші, членами правлінь кооперативних установ були Павло Тичина, Кирило Стеценко, Яків Степовий, Лесь Курбас.

Викладач коледжу Марія Ільків наголосила, що у музеї гідно вшанована пам’ять колишніх голів правління облспоживспілки, нині, на жаль, покійних Миколи Луника, Миколи Яремчука, Михайла Тимківа, Анатолія Лебедєва, директора коледжу Петра Лазура та інших, голів правлінь райспоживспілок, споживчих товариств, їх трудових колективів.

Третій розділ експозиції музею висвітлює діяльність споживчої кооперації в незалежній Україні, оновлення, осучаснення і модернізацію підприємств, відкриття маркетів, де запроваджені сучасні технології продажу товарів, взірцеві підприємства ресторанного господарства, досвід роботи кращих кооперативних організацій, міжнародні зв’язки української кооперації.

Окремо висвітлена діяльність, що гідно продовжує славні традиції кооперативної освіти, започатковані ще у 1938 р. кооперативним ліцеєм під управою професора Іллі Витановича, згодом автора унікальної праці «Історія українського кооперативного руху», виданої у Нью-Йорку у 1964 р.

Завершує експозицію музею стенд, що символізує майбутнє споживчої кооперації, на якому розміщені світлини кращих молодіжних колективів і працівників, яким належить заповнювати нові сторінки славної історії кооперації краю.

Студенти збирають матеріали про історії окремих РСС, СТ тих населених пунктів, де вони проживають. Музей є центром пошукової роботи студентів з вивченню історії кооперативного коледжу, що буде гідним продовженням для наступних  поколінь студентів.

За роки свого існування музей став осередком виховання студентської молоді на християнських засадах кооперативного руху, високоморальних кооперативних цінностях і принципах взаємодопомоги, співпраці і взаємовідповідальності, ідеалах добра і справедливості.

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв?язків із громадськістю ЛККЕіП

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *