Для впровадження українського відкритого індексу наукового цитування МОН зацікавлене в тому, щоб українські наукові видавці активніше використовували  системи цифрових ідентифікаторів Digital Object Identifier (DOI). Покращити обізнаність та навички видавництв у використанні DOI допоможе некомерційна асоціація видавців Crossref. Це передбачено у Меморандумі, що був підписаний між МОН та Crossref.

«Мабуть, зайвим буде багато розповідати про те, наскільки важливим зараз є для кожного вченого, щоб результати його досліджень були доступні і могли легко знаходитися іншими такими ж дослідниками в усьому світі. Ми проводимо низку реформ, щоб українська наука ставала більш відкритою та інтегрованою в міжнародну спільноту. Адже, на жаль, у спадок нам дісталася радянська закрита модель наукової комунікації. Сотні українських наукових журналів не включені в жодні міжнародні реферативні бази даних, мають дуже обмежену аудиторію і не здатні бути ефективним каналом для поширення інформації», – розказав під час підписання Меморандуму генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він відзначив, що важливим кроком до більшої відкритості та полегшення обміну інформацією стало прийняття нового Порядку формування Переліку наукових фахових видань України. Окрім того, що він має низку якісно нових вимог до рецензування, складу редколегії, веб-сайту видання, він також вимагає від редакцій присвоювати кожному опублікованому матеріалу міжнародний цифровий ідентифікатор DOI. Його наявність робить наукову публікацію видимою для професійних пошукових систем, що полегшує її пошук науковцями з усього світу та дозволяє відстежувати її цитування.

В Україні послугами з присвоєння ідентифікатора DOI здебільшого користуються від агентства Crossref, яке додатково пропонує всім клієнтам безкоштовно долучитися до програми Cited-by. Вона допомагає видавцям з’ясувати, хто процитував публікації у їхньому журналі та підраховує кількість цих цитувань. Саме цією програмою Crossref вирішило скористатися МОН України, щоб запустити власний відкритий індекс наукового цитування.

«Зараз ми активно працюємо як над нормативним забезпеченням впровадження індексу, так і над створенням технічних можливостей. І в цьому процесі для нас важливою буде підтримка Crossref як розпорядника бази цитувань наукових публікацій з ідентифікатором DOI. Наприклад, зараз є певні технічні затримки з отриманням інформації з бази Crossref, ми хотіли б їх усунути», – відзначив Дмитро Чеберкус.

Представниця Crossref Рейчейл Ламмі запевнила, що МОН України отримає всю необхідну підтримку для забезпечення належного технічного рівня створення українського індексу цитування.

Сторони також домовилися провести спільні заходи для українських видавництв, редакторів, науковців, адміністраторів, бібліотекарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *