Чому підлітки вчиняють порізи на шкірі, і що повинні робити  дорослі, щоб вчасно надати їм допомогу повідомляє Еtcetera

Психологи пояснюють: слід розрізняти поняття самоушкодження і суїцидальної поведінки. Коли людина  калічить себе не маючи на меті  покінчити життя самогубством, то йдеться про селфхарму (від англійського «self-harm» – заподіяння шкоди самому собі).

ЧОМУ ЦЕ РОБЛЯТЬ?

Перша причина: полегшення емоційного болю і страждань. При пошкодженні свого тіла в мозку виділяються ендогенні опіоїди. Їх дія з точки зору біохімії аналогічна до героїну і морфіну. Коли людина відчуває сильний стрес, то вона може не помітити серйозних ушкоджень – біль приходить потім. Такі випадки часто бувають при аваріях – у перші години потерпілі не відчувають болю та інших небезпечних симптомів, а через деякий час може виявитися, що здоров’я людини знаходиться в небезпеці.

Парадоксально: після того як людина вчиняє собі фізичний біль, вона відчуває емоційне полегшення.

Друга причина: спроба відволіктися. Для того щоб не зациклюватися на проблемі, люди можуть навмисно завдавати собі біль, щоб переключити увагу і тимчасово позбутися нав’язливих думок

Третя причина: спроба себе покарати. Випадки калічення членів зустрічаються в сім’ях з суворими порядками і жорстким вихованням. У дітей формується уявлення, що вони заслуговують на покарання за будь-який свій вчинок.

Четверта причина: самомотивація. Причину також потрібно шукати в сім’ї. Зазвичай в таких сім’ях замість прохань віддають накази, а розмови ведуть на підвищених тонах. Дитина «звикає» до того, що для виконання тієї чи іншої дії потрібні загрози, крики і жорсткі заходи.

Коли факт калічення членів помічають батьки, вони «хапаються за голову» і відразу знаходять час для дитини, починають приділяти їй підвищену увагу. Мозок підлітка «запам’ятовує» цей механізм, і в майбутньому подібні дії можуть повторюватися, перетворюючись у маніпуляцію.

МІСЦЯ УШКОДЖЕНЬ

Якщо людина ранить себе в місцях, які не видно оточуючим,це означає, що вона хоче впоратися зі своїми емоціями наодинці.

Якщо рани знаходяться на виду і їх можуть помітити інші, то це сигнал про те, що людина хоче «кричати про це на весь світ», показати всім, що вона страждає.

ЧИ МОЖУТЬ ТАКІ ЛЮДИ ДОПОМОГТИ СОБІ САМОСТІЙНО?

Якщо людина усвідомлює, що у неї проблема, то вона почне шукати шляхи її вирішення. Психологи радять вдаватися в таких випадках до одного з двох методів:

  •  У разі сильного стресу або емоційної кризи краще впливати на організм «гуманним» способом: наприклад, стиснути в руці шматок льоду або з’їсти лимон.
  • Звернутися до близьких, які зрозуміють, не будуть засуджувати і постараються допомогти.

ЯК РЕАГУВАТИ БАТЬКАМ І БЛИЗЬКИМ?

Перше, що рекомендують психологи, – заспокоїтися. Коли ви побачили, що дитина поранила себе, не потрібно здіймати істерику, «ойкати» і хапатися за серце. Так ви тільки погіршите ситуацію. Не бійтеся здаватися черствими і відстороненими в цей момент – важливо допомогти дитині фізично (якщо потрібно – викликайте «швидку») і тільки потім – обговорити з нею те, що сталося.

Також не варто дозволяти собою маніпулювати, якщо дитина після нанесення собі ран чогось вимагає. В іншому випадку – такі дії з боку дитини будуть повторюватися.

РОБОТА НАД ПОМИЛКАМИ

Не ставайте більш чуйними і уважними тільки після того, як помітили, що дитина нанесла собі поріз або інші пошкодження. Перегляньте й поміняйте своє ставлення загалом, щоб дитині не довелося знову домагатися вашої прихильності, використовуючи вже відомий спосіб.

Але найголовніше полягає в тому, що між дітьми і батьками потрібно встановити довірчі стосунки. Щоб зрозуміти причину, чому підліток поводиться таким чином, він не повинен боятися ділитися з батьками своїми переживаннями та емоціями (навіть у тих випадках, коли зробив поганий вчинок). Без розуміння причин вчинків дуже складно вирішити, як діяти далі. Адже в одних випадках, ранячи себе, діти кричать батькам «Зверніть на мене увагу», а в інших – «Дайте мені спокій!».