Я відчуваю велику відповідальність за те, щоб не просто зробити це першим, а зробити це прикладом для наслідування, – заявив учений в інтерв’ю AP. – Що робити далі, буде вирішувати суспільство“.

Дослідник Хе Цзянькуй  заявив, що він змінив ембріони семи пар при лікуванні безпліддя. В результаті, одна пара завагітніла. Він сказав, що його мета полягала не в тому, щоб вилікувати чи запобігти успадкованому захворюванню, проте надати генам таких характеристик, яких практично ніхто не має, наприклад, спроможності протистояти можливості інфікування ВІЛ.

Проте незалежного підтвердження цієї інформації немає. Експеримент не описали у жодному науковому журналі, де його могли б вивчити і перевірити інші експерти-генетики.

Самих новонароджених близнят (якщо вони існують) і їхніх батьків публіці також не представили. Хе стверджує, що сім’я побажала зберегти анонімність і не хоче спілкуватися з журналістами.

 

Хе обіцяє опублікувати подробиці експерименту незабаром, проте свою заяву він не випадково зробив саме зараз. У вівторок в Гонконзі розпочинається всесвітня конференція по редагуванню генома, і ця новина напевно затьмарить всі інші.

Професора Хе Цзянькуй добре знають в науковому світі. Кілька років він провів в США, де спочатку захистив докторську дисертацію в престижному приватному Університеті Райса в Техасі, а потім два роки працював в Стенфорді. Однак після цього вчений повернувся до Китаю в межах державної програми “План тисячі талантів”.

Якщо повідомлення китайського вченого виявиться правдою, то його сенсаційний експеримент може з повним правом претендувати на звання наукової новини року, якщо не десятиліття, бо означає справжній прорив в науці і етиці.

Сама технологія генетичного втручання (CRISPR) в людські ембріони не нова, проте подібні експерименти законодавчо заборонені в США і багатьох інших розвинених країнах, де їх прирівнюють до дослідів над людьми і ставлять під сумнів етичність “генетичного програмування” ще не народжених дітей.

Викликають великі побоювання і довгострокові наслідки подібного втручання в геном, так як зміни передадуться всім майбутнім поколінням – і невідомо, як вони відіб’ються на інших ділянках ДНК.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *