WorldSkills International – міжнародний некомерційний рух, створений у 1953 році з метою підвищення престижу робітничих професій, розвитку професійної освіти шляхом гармонізації кращих практик і професійних стандартів у всьому світі шляхом проведення конкурсів професійної майстерності як у кожній окремій країні, так і в усьому світі в цілому.

Конкурс WorldSkills є своєрідними олімпійськими іграми для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, коледжів, студентів університетів,  молодих кваліфікованих робітників і фахівців віком від 18 до 22 років і проводяться кожні два роки у міжнародному форматі за 6 секторами світової економіки.

«Наразі змагання WorldSkills об’єднують понад 70 країн світу. Перемога на державному рівні відкриває можливості для молодих фахівців брати участь у світовому чемпіонаті «WorldSkills International», який зараз є наймасовішим професійним змаганням – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей. – Водночас для нас проведення конкурсу є дуже важливим у контексті професійної орієнтації молоді, впровадження в систему української професійної освіти кращих міжнародних напрацювань».

Перші національні змагання «WorldSkills Ukraine» за правилами цього міжнародного конкурсу стартували в Києві 31 жовтня 2016 року і проводилися громадською організацією «WorldSkills Ukraine». У ньому брали участь 136 осіб за 11 компетенціями. У 2017 році конкурс «WorldSkills Ukraine» набрав обертів. Кількість учасників збільшилася – 150 учасників за 8 компетенціями, а цьогоріч уже понад 170 учасників з усіх областей України змагалися у 7 компетенціях (компетенція «мобільна робототехніка» проводилася поза конкурсом).

Міністерство освіти і науки отримало наймасштабнішу фінансову підтримку роботодавців, передбачену Меморандумом про співпрацю, підписаного 5 листопада 2018 року заступником Міністра Павлом Хобзеєм та головою Федерації роботодавців України Дмитром Олійником.

Як зазначив заступник Міністра Павло Хобзей, суттєве збільшення фінансування конкурсу з боку роботодавців дозволить значно покращити умови проведення змагань і вийти на новий рівень співпраці.

Офіційними організаторами Всеукраїнського конкурсу виступили  Міністерство освіти і науки України, за підтримки ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти”, Федерації роботодавців України, Федерації металургів України і Укрметалургпром та інших громадських установ. Генеральним партнером стала найбільша в Україні металургійна компанія Метінвест, що контролює весь виробничий ланцюжок – від видобутку руди та вугілля до виробництва напівфабрикатів і готової продукції.

Однією з новацій цьогорічного «WorldSkills Ukraine» стало те, що усі локації, окрім однієї, були розміщені на одній платформі.

Конкурс проходив 27-29 листопада 2018 року в м. Києві на базі Арт-заводу «Платформа» – найбільшого креативного та культурного кластера в Україні та Вищого професійного училища № 33 м. Києва.

Для конкурсантів було створено належні умови для виконання конкурсних завдань. Наприклад, у компетенції «Технології моди» робочі місця облаштували універсальними і спеціальними швейними машинами, обладнанням для виконання волого-теплової обробки, манекенами та забезпечили необхідними витратними матеріалами. Учасникам запропонували завдання із трьох модулів: виконання ескізів повсякденної сукні, виготовлення виробу та його декору.

Спонсором цієї компетенції  виступила компанія «Веллтекс-Україна», що спеціалізується в області комплексного постачання українським швейним підприємствам промислового обладнання, запчастин, аксесуарів, витратних матеріалів, ниток і іншої швейної фурнітури.
Спонсорами  у компетенції «Перукарське мистецтво» виступив Євген Калкатов – власник успішного Niche Beauty Salon KALKATOFF, перукар-стиліст міжнародного класу та відомі фірми «Insight», «OWAY» тощо.
До складу журі кожної компетенції ввійшли незалежні експерти з числа  досвідчених фахівців профільних професій і представники бізнесу.

У цьому році Закарпатська область виступила у трьох компетенціях:  «Кулінарне мистецтво», «Перукарське мистецтво» та «Технології моди».

Учениця Ужгородського вищого комерційного училища Київського національного торгoвельно-економічного університету Вікторія Лешко змагалася у компетенції «Перукарське мистецтво».       Учасники виконували одне завдання із трьох модулів (чоловічу салонну стрижку й укладання волосся; жіночу салонну стрижку «каре» та укладання на короткому волоссі; жіночу салонну стрижку й укладання на довгому волоссі). Візаж моделі, за умовами конкурсу, виконувався попередньо. Високий професіоналізм та креативність продемонструвала наша конкурсантка під час виконання жіночої стрижки на довгому волоссі, за що і була відзначена головою журі грамотами та подяками.

Друге загальне місце (срібна медаль) і перше у модулі «Жіноча салонна стрижка і укладання на довгому волоссі», диплом та грошовий сертифікат – такий результат Вікторії.

У компетенції «Технології моди» виступила учениця Хустського професійного ліцею сфери послуг Наталія Дочинець. Майбутні кравчині впродовж двох днів демонстрували  практичні  вміння та навички при виконанні технічних малюнків (ескізів), виготовленні сукні та її декоруванні. При чому, декор конкурсантки отримували з «чорного ящика». Учасникам знадобилося проявити неабияку фантазію, щоб створити гармонійний образ.

Наша учасниця впоралася з завданням, продемонструвала дизайнерські нахили, виконуючи ескізи та декор і отримала Сертифікат на пільговий вступ до вишу.

Компетенцію «Кулінарне мистецтво» представив учень Ужгородського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування Ярослав Ісак, який змагався серед майбутніх кулінарів. Конкурсантам необхідно було приготувати основну страву української кухні з м’яса та десерт. Ярослав демонстрував дотримання технологічного процесу приготування страв,  оригінальність та складність поєднання компонентів, використання різних технік та способів приготування, відповідних кулінарних методів і практик приготування страв тощо.

Під час конкурсу панувала жива, невимушена атмосфера: проводилися майстер-класи з перукарського мистецтва, карвінгу, ковальського мистецтва, відбувався демонстраційний показ вишуканих моделей та аксесуарів, виготовлених учнями закладів професійної (професійно-технічної) освіти міста Києва. Спонсори демонстрували свою продукцію. Перукар-стиліст міжнародного класу Євген Калкатов розкривав таємниці створення індивідуальності моделі, правильного застосування макіяжу тощо.

«Конкурс «WorldSkills Ukraine» є одним з інструментів, які дозволяють показати, що кожна робітнича професія це, передусім, творча професія. А учні вже під час навчання можуть виготовляти якісні та готові до реалізації вироби. Крім того, у молодих фахівців тут є нагода зконтактувати з роботодавцями, отримати запрошення на стажування або вакансію», – зазначила  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич

Навчально-методичний центр
професійно-технічної освіти у Закарпатській області