Побиті коліна, порізи чи непритомність – школярі від цього не застраховані. Тому у вчителів під руками має бути аптечка, в якій при потребі знайдуться препарати для надання першої медичної допомоги.
Детальніше про аптечки у школі розповіла завідувач шкільним відділом Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні Світлана Козак. Повідомляє 20 хвилин. Тернопіль
– Склад аптечки регламентований наказами Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров’я, – розповідає медик. – Необхідні медикаменти мають бути в медичному кабінеті школи, а також аптечка повинна бути у спортивному залі, кабінетах хімії, біології, трудового навчання. Тобто там, де є найбільший ризик поранитись. Спеціаліст зазначає, що орієнтовний перелік медикаментів, перев’язувальних засобів і приладь для аптечки спортивного залу загальноосвітнього навчального закладу наведений у додатку до “Правил безпеки” під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 01.06.2010 р. № 521.
– Зберігається аптечка у спортивному залі, – каже пані Козак. – Відповідають за неї вчителі фізичної культури. Крім того, у додатках відповідних Наказів Міністерства освіти і науки затверджено орієнтовні переліки необхідних медикаментів, які мають бути в кабінеті біології, фізики, хімії та навчальних і навчально-виробничих майстернях. Світлана Козак зазначила, що часто батьки виявляють бажання розмістити аптечки у навчальних класах. – Ми надаємо усі необхідні консультації, – каже спеціаліст. – Наголошуємо, що аптечка має бути під наглядом вчителя, а не просто стояти на підвіконні. Адже діти можуть самостійно використовувати препарати і наслідки можуть бути поганими. Тому все-таки краще, коли ліки зберігаються у медкабінетах. Там є спеціальні сейфи, медичні шафи і вони під наглядом медсестри. За словами пані Козак, кошти на медикаменти медкабінету та перелічених вище класів надає дирекція. Проте, якщо батьки хочуть, щоб аптечка була у звичайному класі, таке питання вирішує батьківський комітет.
– За термінами придатності медикаментів стежить медична сестра школи, – коментує Світлана Козак. – Це людина, яка професійно надає домедичну допомогу, наприклад, при епілептичних приступах чи інших непередбачуваних ситуаціях. Користуються аптечками при потребі. Адже зараз діти дуже активні і трапляється всяке. Та статистики ми не ведемо. Бувають вивихи, переломи, епілептичні приступи, банальна температура. Проте перш ніж давати учню ліки, школа зв’язується з батьками. Вони або дають дозвіл, або приїжджають по дитину.
Перелік медикаментів, перев’язувальних засобів і приладь для аптечки шкільних кабінетів фізики та хімії:
1. Аміаку розчин 10% 40 мл – 1 фл.
2. Бинт марлевий медичний нестерильний 10 м х 5 см – 2 уп.
3. Бинт марлевий медичний стерильний 10 м х 5 см – 2 уп.
4. Болезаспокійливі засоби (анальгін, цитрамон тощо) – 1 уп.
5. Борної кислоти розчин спиртовий 2% (3%) 10 (20) мл – 1 фл.
6. Брильянтового зеленого розчин спиртовий 1% 15 (20) мл – 1 фл.
7. Вазелін мазь 20 (25) г – 1 уп.
8. Валідол 0,06 N 10, таблетки – 1 уп.
9. Вата медична гігроскопічна стерильна 100 г – 1 уп.
10. Джгут кровоспинний гумовий – 1 шт.
11. Йоду розчин спиртовий 5% 20 мл – 1 фл.
12. Лейкопластир 0,05 х 5 м – 1 шт.
13. Ножиці медичні – 1 шт.
14. Перекису водню розчин 3% 25 (40) мл – 1 фл.
15. Пінцет – 1 шт.
16. Пластир бактерицидний 2,3 х 7,2 см – 5 шт.
17. Серветки марлеві медичні стерильні – 2 уп.
Я викладаю інформатику вже майже 30 років і завжди маю укомплектовану аптечку майже з таким самим переліком і щорічно її поновлюю. За частотою використання, або не використання звідси можна викинути таке: Брильянтового зеленого розчин спиртовий 1%, Вазелін мазь 20 (25) г – 1 уп., Борної кислоти розчин спиртовий 2% (3%) 10 (20) мл., Йоду розчин спиртовий 5% 20 мл – 1 фл., ці засоби ніколи не використовуються. Прийшли хлопці зі збитим коліном, перекисом обробив пластир зі стерильною пов’язкою приклеїв і все. А от до болезаспокійливих засобів анальгін, цитрамон потрібно додати ношпу. На кінець навчального року у мене лишається 1-3 таблеки з 10. Також обов’язково потрібно мати активоване вугілля – 2 упаковки.
У нашій школі 600 дітей,але посади медсестри немає,відповідно до медреформи.Питання-хто має допомогти учням????