Діджиталізація та нові технології стали невід’ємним трендом розвитку будь-якої сфери, в тому числі й освітньої. Впровадження освітніх інновацій, однією з яких є електронний підручник, спонукали до розвитку цієї галузі. Слід розрізняти електронну версію друкованого підручника (у форматі pdf або онлайн переглядачів) та саме електронний підручник.

Електронний підручник – це комп’ютерна програма, що забезпечує інтерактивну взаємодію з користувачем, його зміст повинен відповідати стандарту освіти та типовій освітній програмі. Електронний підручник може  містити цифрові об’єкти різних форматів та мультимедійний контент ( анімація, об’єкти віртуальної та доповненої реальності, аудіо, відео, ілюстративний матеріал, тести, тощо).

Впровадження електронних підручників в освітній процес має здійснюватися поступово, зважаючи на новий формат інновацій та відсутність досвіду. Тому з 2018 року в Україні проводиться експеримент всеукраїнського рівня «Електронний підручник для загальної середньої освіти» (Е-book for secondary education (EBSE)), який триватиме до 2021 року.

Експеримент покликаний створити передумови для розвитку системи виробництва якісного освітнього контенту та розробити відповідні методики їх застосування. Оскільки для виробників комп’ютерних програм – розробка електронного підручника технологічно та методологічно складна.

Експеримент запроваджено у 50 школах України і щороку їх кількість збільшується, а після його завершення цей досвід планується широко використати в освітніх закладах всієї країни.

У 2019 році, в рамках цього експерименту, планується провести конкурс електронних підручників для 2, 5, 6, 10 та 11 класів з десяти окремих предметів:

  • «Я досліджую світ» та «Мистецтво» для 2 класу;
  • «Вступ до історії», «Природознавство», «Трудове навчання» для 5 класу;
  • «Всесвітня історія. Історія України», «Географія» для 6 класу;
  • «Біологія і екологія» та «Історія: Україна і світ» для 10 класу;
  • «Біологія і екологія (рівень стандарту)» для 11 класу.

Відповідно умов конкурсу, (пункт 2 розділу ІІІ), підручник, що подається на конкурс повинен мати гриф МОН. Тому Інститут модернізації змісту освіти розпочав прийом проектів електронних підручників на предмет надання їм грифу «Рекомендовано МОН».

Про підготовку та перебіг конкурсу електронних підручників слідкуйте у відповідному розділі на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

Довідково: для уточнення вимог до змісту, структурних компонентів та функціонування електронних підручників проходить громадське обговорення проекту наказу МОН «Про внесення змін до Положення про електронний підручник».  Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 24 травня 2019 року.

За інформацією Інституту модернізації змісту освіти