14–15 травня 2019 р. у Полтавському університеті економіки і торгівлі (ПУЕТ) зібрались разом туристичні оператори, турагенти, представники готельно-ресторанного бізнесу (HoReCA), перевізники, представники закладів організації дозвілля (музеїв, театрів та ін.) та виробники сувенірів для створення комунікаційної платформи для спільного розвитку туристичного ринку Полтавського регіону.

Приводом для зустрічі став спільний проект Центра інформаційної підтримки бізнесу м. Суми з ПУЕТ за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках ініціативи Європейського Союзу «EU4Business – практичний семінар «Роль малого та середнього бізнесу у розвитку туристичних дестинацій Полтавської області».

Організаторам-однодумцям вдалося створити напрочуд продуктивну атмосферу, тому семінар став платформою, де змогли об’єднатися ініціативи з різних сфер суспільного життя: бізнесу, влади та громади. Одним з основних завдань роботи семінару, що визначено учасниками, – стимулювання самозайнятості населення та покращення кооперації між підприємцями у сфері туристичного бізнесу Сумської та Полтавської областей.

З вітальним словом до учасників звернувся ректор ПУЕТ, доктор історичних наук Олексій Нестуля. У своїй промові він наголосив, що «сфера туристичного бізнесу вміє конвертувати туристичний потенціал у зарплати для своїх співробітників, податки для місцевих територіальних громад, тобто зробити туризм ще й фактором економічного зростання краю».

Керівник Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Суми Тарас Савченко відзначив, що «Полтавщина знана своїм відомими культурно-історичною спадщиною та туристичними об’єктами. Ряд представників бізнесу та влади, як і в Сумах, також  нас підтримали й сказали, що є можливість розвитку нових туристичних продуктів».

Під час першого дня, 14 травня, було розглянуто ряд важливих питань та проведено воркшопи для кращого розуміння розвитку туристичних дестинацій Полтавщини.

Про особливості туристичної сфери Полтавської області та необхідність навчання представників МСБ створенню туристичного продукту розповіла Валентина Вождаєнко,  директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА.

Про можливості кооперації представників бізнесу Сумської та Полтавської областей наголосив Юрій Гладенко, начальник відділу туризму Сумської ОДА.

Особливу увагу серед присутніх викликала презентація Ольги Герасем’юк: «Стимулювання самозяйнятості населення та розвиток мікропідприємництва через використання об’єктів культурної спадщини» на прикладі проекту «Школи Лохвицького земства».

«Нині про «Школи Лохвицького земства» не знає хіба що ледачий. Причому, як на Полтавщині, так і в Україні загалом. На жаль, самі мешканці тих мальовничих сіл, у яких мав щастя свого часу творити О. Сластіон у стилі українського архітектурного модерну, дуже часто ставилися до пам’яток як невігласи. У Сенчі школу розібрали на корівники, у Харсіках один чоловік хотів там зробити гараж для свого камаза, у Новій Греблі школу взагалі спалили. Поки політики вирішують, що вони від цього можуть мати, школи гинуть. Між тим, сам Опанас Сластіон будував ці школи з башточками, як церкву. Він хотів тут бачити храм освіти, науки, культури. Жаль, що нащадки того не розуміють», – про це учасникам семінару розповідала сьогодні перша заступниця голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.

«Фестивальний рух як інструмент стимулювання туристичної привабливості регіону» – тема подальшої дискусії Яніни Барибіної, експерта з розвитку туристичних дестинацій, співзасновника Міжнародного фестивалю «Полтавська галушка», доцента кафедри менеджменту ПУЕТ. Говорили і про можливості для бізнесу від ЄБРР, де Тимур Халілов, аналітик Групи з фінансування та розвитку малого й середнього бізнесу ЄБРР дав цінні поради, як отримати грант на фінансування власного туристичного продукту.

Зі слів керівника проектного офісу ПУЕТ Інни Пахомовой: «Мета заходу полягає в розвитку місцевих громад шляхом стимулювання підприємництва, спрямованого на ефективне використання туризму. ПУЕТ сьогодні став платформою для комунікації бізнесу, влади та громади задля розвитку туристичних дестинацій у Полтавській області».

У другій частині семінару було передбачено серію воркшопів щодо участі малого й середнього бізнесу в розвитку туристичних територій, розроблені та облаштуванні туристичних маршрутів, про які розповіли тренери Сергій Підмогильний, координатор розвитку мережі «Зелених шляхів»  та Олександр Бурсанов, голова ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки».

На другий день, 15 травня, для учасників був запланований виїзд за новим  туристичним маршрутом Полтавщини «Школи Лохвицького земства», де експерти в ході візиту давали свої поради щодо ефективності розвитку туристичної території. Були заплановані зупинки в м.  Миргород з оглядом Курортного парку та курорту «Миргород». У м. Чорнухи – почалося знайомство з першою школою Сластіона та музеєм Сковороди. Другу Земську школу за екскізами мали змогу відвідати в с. Піски Удайські, яка   збереглася, але потребуює реконструкції.

Школи Лохвицького земства, побудовані на початку XХ століття за проектами Опанаса Сластіона, – маленькі скарби рідної Полтавщини. У проектах ураховано все: місце розташування шкільного комплексу (зазвичай, на пагорбі), санітарні норми (були уже тоді, які диктували кількість вікон і висоту стель), наявність квартир для вчителя та сторожа й багато іншого, що створювало комфорт для учнів. І найголовніше: будівля повинна формувати естетичні смаки і виховувати патріотів. Опанасом Сластіоном було розроблено вісім проектів шкіл, де втілено архітектурно-художній вигляд будівель в українському національному стилі. Варто зазначити, що застосування під час проектування типових проектів було найбільш прогресивним у ті часи, однак у цьому випадку типові проекти передбачали «…створення не одного чи двох проектів шкіл, але ж цілої їх серії».

Практичний семінар став поштовхом для дискусій щодо покращення туристичної привабливості Полтавського регіону із цінними порадами від експертів, а учасники мали змогу знайти нові знайомства та партнерів.

Інформує прес-служба ПУЕТ