Розвиток лідерства та лідерських якостей як надважлива професійна й особистісна складова компетентності учнівської молоді – важлива умова становлення та утвердження принципово нових фахівців в усіх сферах діяльності українського суспільства. Це потужний вклад у формування майбутнього нашої країни – успішної та процвітаючої України!

Команда Полтавського університету економіки і торгівлі (ПУЕТ)  усвідомлює надважливість розвитку лідерства й лідерських якостей учнівської молоді нашого регіону. Університет завжди лідирує в багатьох проектах саме тому, що його керівник – непересічна та неординарна особистість, людина з інноваційним мисленням.  Олексій Нестуля – один з авторів курсу «Основи лідерства», який уже 12 років викладається для студентів університету. Ідея долучення до пізнання секретів лідерської парадигми  широкого кола не лише студентської, а й учнівської молоді знайшла підтримку серед професіоналів-педагогів  Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського (ПОІППО). Спільними зусиллями та за підтримки Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради була організована Школа лідерів учнівського самоврядування Полтавської області (ПОІППО)..

ПОШЛУС – це унікальний освітній проект для нашого регіону, що стартував у червні 2018 року. До проекту долучилися учні – лідери самоврядування шкіл Полтавської області.

Школа заснована в рамках Стратегії розвитку ПУЕТ на 2017-2022 рр. на основі наявного Договору про співпрацю між університетом та Полтавським обласним інститутом післядипломної освіти імені М. В. Остроградського,  підписаним ректорами професором Олексієм Нестулею та доцентом  Віталієм Зелюком.

Організаторами та координаторами проекту  «Школа лідерів учнівського самоврядування» є директор навчально-наукового інституту лідерства ПУЕТ, депутат Полтавської міської ради сьомого скликання Світлана Нестуля та методист центру методики та методології формування цінностей Полтавським обласним інститутом післядипломної освіти Анжела Романенко.  Робочою групою науково-педагогічних працівників розроблено та затверджено вченою радою ПУЕТ Положення про Полтавську обласну школу лідерів учнівського самоврядування (ПОШЛУС).

Світланою Нестулею був забезпечений весь комплекс навчально-методичних матеріалів для навчання школярів за двома формами: дистанційною та тренінговою.  Саме вона розробила та запропонувала моделі кожного із чотирьох тренінгів.

Під час урочистого відкриття учасників проекту від Полтавської обласної державної адміністрації привітали заступник голови обласної адміністрації Олег Пругло  та директор департаменту освіти і науки Ольга Харченко, а також  волонтер Корпусу Миру  США  в Україні за програмою «Молодіжний розвиток» Джейкоб Джеймс Даузер.

Понад 250 школярів рік тому під час відкриття ПОШЛУС узяли участь у квестах та іграх із командоутворення, познайомилися із платформою Moodle, пройшли інструктаж із навчання в дистанційному курсі «Лідери учнівського самоврядування» та стали активними учасниками тренінгів на семи локаціях:  «Мій лідерський потенціал», «Мистецтво публічного виступу лідера», «Я – концепція», «Креативний активізм лідера», «Розвиток підприємницьких навичок юних лідерів», «Стресостійкість лідера», «Мовні динозаври». Водночас для  вчителів, які координували роботу учнівського самоврядування в районах, був проведений тренінг «Педагогічне лідерство. Нові підходи до освітнього процесу». Його майстерно провів перший в Україні студентський омбудсмен Василь Карманенко (ПУЕТ).

Упродовж тривалості всього проекту тренерами-модераторами забезпечувався комплексний педагогічний підхід до виявлення, формування та подальшого розвитку лідерських якостей учнівської молоді з урахуванням вікових і психологічних особливостей шкільної молоді. Кожен учень отримав логін пароль з доступом до дистанційної системи навчання, пройшов навчання та отримав консультативну підтримку тьютора  від ПУЕТ Олени Горячової. Особливістю реалізації цього проекту є те, що поряд з навчальними, тренінговими інтенсивами постійно діяв зворотній зв’язок між учасниками в дистанційному середовищі, що забезпечував індивідуальний та особистісно-орієнтований підхід до організації освітнього процесу в межах проекту. Відповідальність за зворотній зв’язок у проекті взяла методист ПОІПО Анжела Романенко.

Учасник  школи лідерів обов’язково мав виступити перед аудиторією з публічною доповіддю за темою, яка йому найбільше сподобалася, і зафіксувати цю подію на фото. Дистанційний курс насичений посиланнями, закладками, додатковою інформацією, кольоровими, яскравими презентаціями. Працювати з таким курсом можна навіть із телефона чи смартфона, їдучи в маршрутці.

Школа лідерів учнівського самоврядування протягом року працювала на повну силу та стала досить відомою в нашому регіоні. Підготовлена команда студентів, які зголосилися виступити тренерами для школярів та поділитися тими навичками лідерської поведінки, яку вони отримали під час навчання в ПУЕТ. Серед найактивніших студентів, які передавали свої знання та вміння: голова студентської ради ПУЕТ Марина Негода, яка очолює команду студентів –волонтерів, голова студентської ради ІЕУІТ Альона Балашкевич, голова студради факультету ТТМ Яна Полєва, голова студради факультету ХТГРТБ Анастасія Галиченко, член студради університету Ярослав Заєць. Разом вони провели тренінгові заняття «Лідер і команда: основи командної роботи». Дружня команда зробила досить велику роботу: у жовтні 2018 року на базі ПУЕТ для учнівських лідерів м. Полтава, Полтавського та Решетилівського районів, на базі ЗОШ № 11 м. Кременчук для учнівських лідерів м. Кременчук та м. Горішні Плавні, на базі ЗОШ № 4 м. Лубни для учнівських лідерів
м. Лубни та Лубенського району. У жовтні також проведено навчання у
містах Кобеляки, Глобино, Гадяч, Миргород та Шишаки.

У лютому 2019 року на базі ПУЕТ стартував черговий етап тренінгової програми для слухачів школи. Учнівські лідери з м. Полтава, Полтавського, Новосанжарського та Решетилівського районів навчалися ефективно комунікувати та створювати спільні проекти.  Директор науково-навчального Інституту лідерства ПУЕТ Світлана Нестуля та декан факультету товарознавства, торгівлі та маркетингу ПУЕТ Аліна Ткаченко провели тренінги «Ефективна комунікація в лідерстві» та «Основи проектного менеджменту». Крім цього, директор проектного офісу ПУЕТ Інна Пахомова й доцент кафедри управління персоналом, економіки праці та економічної теорії ПУЕТ Леся Рудич завітали до Кременчуцького ліцею №4, де провели тренінгові заняття «Ефективна комунікація в лідерстві», «Основи проектного менеджменту» для учнівських лідерів м. Кременчук, м. Горішні Плавні.

Загалом за рік університетською командою справжніх лідерів на
8 локаціях проведено 29 тренінгів для школярів, 4 тренінги для викладацького складу: керівників шкіл, організаторів позакласної та позашкільної виховної роботи, вчителів.

Під час виїзних тренінгів  слухачі набували вмінь і навичок лідерської поведінки, тренери-модератори забезпечили комплексний підхід до виявлення, формування та подальшого розвитку лідерських якостей учнівської молоді з урахуванням вікових і психологічних особливостей шкільної молоді.

Проект ПОШЛУС отримав своє міжнародне втілення. Як мікропроект «Розвиток полтавської обласної школи лідерів учнівського самоврядування» був  презентований на конкурсі  «Інноваційний університет і лідерство. Фаза ІV: комунікаційні стратегії та відносини університет-школа». Фундаторами конкурсу проектів виступили  Міністерство науки і вищої освіти Республіки Польща,  Міністерство освіти і науки України  під почесним патронатом Фундації польських ректорів – Інституту суспільства знань. Організатор ПОШЛУС Нестуля С. І, перемігши в конкурсі, пройшла навчання у Варшавському та Ягеллонському університетах. Сьогодні наша професійна команда лідерів втілює передові практики  польського досвіду в налагодження зв’язків університет–школа.

Завершенням річного навчання учнів Школи лідерів було підведення підсумків на базі ПУЕТ.

Так, 5 червня 2019 року Полтавський університет економіки і торгівлі зібрав усіх, хто успішно подолав дистанцію річного навчання в Полтавській школі лідерів учнівського самоврядування.

На початку зустрічі в холі ПУЕТ учасники взяли участь у командоутворювальних іграх.

Урочисту частину із привітальним словом у залі засідань відкрив ректор ПУЕТ Олексій Нестуля,  директор Департаменту освіти і науки  Полтавської обласної державної адміністрації Олена Харченко, ректор ПОІППО імені
М. В. Остроградського Віталій Зелюк,  методист центру методології та методики формування цінностей ПОІППО Анжела Романенко. Ідейним натхненником і модератором заходу, як завжди, виступила Світлана Нестуля.

Програмою заходу було передбачено презентації результатів річного навчання учнів Школи, в ході якої кожен учасник ділився власним досвідом та історією власного успіху. А презентувати було що! Адже під уважним керівництвом досвідчених наставників результати навчання були разючими.

Усім учасникам Полтавської школи лідерів учнівського самоврядування були вручені сертифікати про успішне закінчення навчання, а яскравим завершенням  насиченого дня став відпочинок у РЦ «Турбіна».

Проект ПОШЛУС не завершується, він отримає своє продовження для наступного набору слухачів у 2019 році. А школярі, які пройшли навчання, збагатилися досвідом, отримали  лідерську компетенцію, готові до дій та змін.  У руках сьогоднішніх молодіжних лідерів  учнівського самоврядування – майбутнє країни, Європи, світу. Лідери – особистості, які готові брати на себе відповідальність за сьогодення й майбутнє. Створюємо середовище для розвитку потенціалу справжніх лідерів!

Досвід першого року роботи ПОШЛУС свідчить про  те, що лідерська компетентність як складова успішного фахівця ХХІ століття має формуватися зі шкільної лави.  Учні відкриті до нових знань, до взаємодії, до реалізації лідерського потенціалу, до набуття навичок лідерської поведінки. Отже, спільними зусиллями  органів влади,  місцевого самоврядування, університетів, шкіл можна створити освітнє середовище для  розкриття та розвитку лідерського потенціалу майбутніх українських лідерів. Кожна гілка взаємодії в  таких проектах, як ПОШЛУС, має свою  відповідальність.

Наша молодь – агенти змін! Саме вони – незаангажовані, амбітні, цілеспрямовані, інтелектуальні, креативні, комунікативні, кооперативні, критично мислячі, ризикові та рішучі.  У них ми віримо! За ними – майбутнє!

Успіхів, натхнення, нових знань, навичок, вражень та лідерської поведінки майбутнім агентам змін! Приєднуйтесь! «Разом до вершин професійної досконалості та життєвого успіху кожного!». DREAM  BIG!