7-9 липня в Харкові відбувся найбільший в країні освітянський форум – (не)конференція EdCamp Ukraine, де понад тисячу вчителів і експертів з України та 20 світу обговорювали, чому важливо «зрощувати» не лише професіоналів, а й хороших людей. Про відповідальне громадянство, виховання цілісних особистостей, історичну пам’ять і права людини в навчальному процесі розповів Антон Дробович, сучасний філософ та керівник освітніх програм Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC). 

(Не)секрети виховання громадян і громадянок на (не)конференції для вчителів і вчительок EdCamp Ukraine - IMG 230
В 1997 році Рада Європи започаткувала проєкт «Освіта для демократичного громадянства», а у 2010-му прийняла Хартію про освіту для демократичного громадянства й освіту в галузі прав людини. Сьогодні десятки тисяч школярів беруть участь у навчальних візитах і стажуваннях в органах влади Європейського Союзу та своїх держав. В Україні громадянська освіта ще тільки розвивається. 
(Не)секрети виховання громадян і громадянок на (не)конференції для вчителів і вчительок EdCamp Ukraine - IMG 8047
5  аргументів на користь громадянської освіти від Антона Дробовича: Відповідальне громадянство – це краща гарантія прозорої, ефективної та комфортної держави.Нелогічно платити гроші в магазині й не забирати придбаний товар, так і з державою – нелогічно платити податки й не користуватися своїм правом контролювати ефективність держави, вимагати від неї якісної роботи та можливості впливати на її рішення.Громадянська освіта – це протиотрута від популізму та узурпації влади.Зорієнтоване на цінності навчання допомагає формувати людяніше суспільство, яке складається з більш цілісних особистостей.Відповідальна пам’ять і повага до прав людини – найкращі запобіжники проти соціальних катастроф.
«Громадянська освіта повинна підтримувати розвиток свідомого громадянства та підсилювати в цьому процесі традиційну освіту, – говорить Яна Барінова, виконавча директорка BYHMC. – Йдеться не лише про таку більш звичну річ, як виховання активних і відповідальних виборців, а й про глибші аспекти свідомого громадянства, які стосуються, наприклад, відповідальності за історію, уважного і дбайливого ставлення до складного минулого, пам’ять про яке також формує нашу ідентичність».
   
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) є некомерційною освітньою організацією, мета якої – гідно вшанувати пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру, збудувавши інноваційний меморіальний центр у Києві, та сприяти гуманізації людства через збереження та вивчення історії Голокосту.

Рух EdCamp заснували 11 педагогів у Філадельфії у 2010 році Він уже охопив 44 країни та увійшов до рейтингу 100 надихаючих інноваційних освітніх ініціатив за версією HundrED 2019. В  Україні освітянський форум пройшов вп’яте. Загалом спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine нараховує вже понад 20 тисяч людей.
(Не)секрети виховання громадян і громадянок на (не)конференції для вчителів і вчительок EdCamp Ukraine - IMG 315