Вчителів тисячами готують педагогічні виші, але після отримання диплому вони не йдуть працювати у школи. Зараз учителі в дефіциті, особливо в селах. Нерідко там одному педагогу доводиться читати кілька предметів.

Чому молоді спеціалісти не йдуть працювати до школи та як їх туди заманити – дізнавалися журналісти 24 каналу.

Проблема в селах: приклад Львівщини

В селах вчителі не тільки викладають декілька предметів, а ще й роблять це в декількох школах одночасно. 

Андрієві – 29 років, і він один із наймолодших вчителів у селі Жирівка Пустомитівського району Львівщини. Тут навчається 95 дітей. Учителів – 15. Андрій розповів, що працює відразу у двох школах.

Кожен хоче мати гроші, але треба мати й любов до свого предмету,
– зазначив вчитель музичного мистецтва Андрій Батіг.

Директорка школи додала, що це звична практика, коли вчитель працює в кількох навчальних закладах та ще й викладає кілька предметів.

Фізика – 7 годин, хімія – 5,5 годин. То в нас є така практика, що один вчитель читає кілька предметів, тому що ніхто не прийде на таку малу зарплату, на такі години, – пояснила директорка Жирівського НВК I-II ступенів Оксана Ільків.

Галина Ярославівна викладає одразу три предмети: фізику, математику та інформатику. Вчительці подобається колектив та менша кількість учнів порівняно з міськими школами. Середня зарплата в цьому навчальному закладі – 5 тисяч гривень.

“Я живу у Львові, а приїжджаю у Жирівку і викладаю відразу три предмети. У мене предмети всі взаємоповязані, фізика з математикою, не може бути математика без фізики”, – розповіла вчителька Галина Качур.

Проблема у великих містах: приклад Одеси

А це вже Одеса. Нестачу вчителів відчувають навіть у великому місті. У нас кілька вакансій вчителів молодшої школи. І ось спілкуючись з колегами, ми бачимо, що особливо з молодшою школою чомусь в цьому році просто катострофічна ситуація,
– наголосив директор одеської спеціалізованої школи № 90 Сергій Іванов.

Директор зізнався, що вакансії поділили між вчителями. У міській школі сумісництво також не рідкість, і не лише предметів, але й шкіл.

“Вчителя фізики розшукують, як то кажуть, “вдень з вогнем”. І якщо хтось знаходить, то вчитель працює на дві школи”, – розповів Сергій Іванов.

Особливо складно втримати у школі молодь, вони тікають після кількох років роботи. Анна – поки тримається. Учителює вже сім років. Вчителька згадала, що в її групі в педінституті було 27 студентів, проте нині лише п’ятеро з них працюють за спеціальністю. За її словами, їх найбільше відлякує мала зарплата. Анна – також нею не задоволена.

Звичайно, не задоволена, тому що рівень життя, який нам зараз диктує зарплата вчителя, не покриває всіх витрат,
– підкреслила вчителька початкових класів Анна Кокасуй.

Що кажуть у Міносвіти: шляхи вирішення проблеми

? Молоді спеціалісти йдуть

Хоча в Одесі, як і в більшості великих міст, існує муніципальна доплата молодим спеціалістам. У профільному міністерстві відверто говорять про нестачу кадрів, а особливо молоді.

Є проблематика, вона відчувається, при чому з роками вона загострюється. За результатами дослідження якості початковї освіти, зокрема, було зроблено портрет вчителя початкових класів – це жінка, яка має вищу освіту, яка має відповідну кваліфікацію і вік від 40 до 65 років,
– зазначив заступник міністра освіти і науки Вадим Карандій.

? Підвищення зарплати

І саме вчителі зі стажем більш задоволені роботою, адже левова частка зарплати – це доплата за стаж – каже заступник міністра освіти. А молоді спеціалісти отримують голі ставки. То ж з 1 вересня їх планують підняти на 10% тим, кому не підіймали торік. А чергове підвищення усім анонсують із 2020. Попередній уряд запланував, що саме молоді фахівці отримають найбільші надбавки.

? Нестача в селах

Нестача вчителів, а особливо в селах, це один з чинників, який впливає і на результати зовнішнього незалежного оцінювання.

“Це є загальна тенденція, при чому вона характерна для всіх предметів, для всіх типів навчальних закладів, які діють. Те, що результати незалежного зовнішнього оцінювання випускників міської школи є значно кращими, ніж випускників сільської школи”, – пояснив Вадим Карандій.

Ще одне завдання – повернути престижність професії та змінити ставлення батьків до вчителів. Останні часто звинувачують педагогів мало не у всіх бідах. А деякі спірні ситуації між батьками й вчителями доводиться вирішувати на рівні міністерства. 

Джерело: канал 24

4 коментар до “Дефіцит учителів у школах: що пропонує Міносвіти”
 1. Знову ні про що. :(
  Підвищити на 10% – це додати бл.400 грн. до ставки. Якраз один раз в магазин сходити. Ну і жити скромненько-скромненько, як і повинен справжній, матері його, вчитель. Щоб усім було видно: отой бідак, який не може забезпечити свою сім’ю – вчитель.
  Кілька предметів зразу: ей, я за освітою вчитель історії та географії. Є претензії, що викладаю історію і географію? Чи, може, я за фахом працюю, все ж таки?
  Коротше, стаття – для наповнення сайту, але до шедевру журналістики далеко. Якщо тема роботи – пропозиції міністерства, то пишіть про пропозиції, а не збирайте “биту” інформацію, та ще й без достатнього ознайомлення зі специфікою предмета (зокрема щодо того, які вчителі що читають).

 2. У вас така катастрофа скрізь, у всіх галузях. І в мітах зарплата 7000 грн. в основному на державних підприємствах. ( на руки це 5000+ премія 800 грн).А заплатити за проїзд 950 грн. І комунальні послуги в 2500грн. Посля цього рівень життя перетворюється в “хочу їсти я і мої діти”. Тому вас не спасуть ні злиденні 10 % до зарплати, ні престижнісь професії. Підвищіть зарплату суттєво, і тільки це знімить напругу. Бо майбутнє буде схоже “один учень на 5 шкіл”, а не тільки вчитель.

 3. Ага дифіцит…шукаю роботу вчителя початкових класів ( оскільки поміняли місце проживання , і маю робочий стаж) ..обійшла усі наші школи у місці.. сказали що вільних вакансій не має…резюме при мені викидали в мусорне відро…

  1. “ДЕфіцит”, перепрошую. Якщо у вашому резюме були такі ж “одруківки”, то я б теж його… ну, при вас не викинув би, звісно, це грубість, але і вчителем початкових класів не взяв, це так, візьміть до уваги, коли наступного разу складатимете резюме.
   Але дійсно: у деяких місцях проблеми з окремими вакансіями нема. Наприклад, у нашій ОТГ початківців поки що не бракує. От з фізиками проблема. Ну і ще дещо там…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *