Фахівці з Інституту імені Роберта Коха і Німецького агентства з питань навколишнього середовища провели масштабне дослідження з метою з’ясування рівня мікропластику в організмі дітей Німеччини. Результати роботи показали тривожну тенденцію, інформує Ukr.Media.

Вчені з 2014 по 2017 роки провели лабораторні дослідження крові та сечі 2500 дітей у віці від 3 до 17 років. Мікропластик було виявлено у 97% зразків. «Наше дослідження чітко показує, що зі збільшенням виробництва пластику зростає і його кількість в людському організмі», — говорить провідний автор дослідження Маріке Колоса-Геррінг. «Найбільше турбує те, що найбільший вплив відчувають маленькі діти, як найбільш вразлива група».

Вчені перевіряли зразки на наявність 15 різних видів пластику і виявили 11 з них. Особливе занепокоєння у дослідників викликало наявність в крові та сечі перфтороктанової кислоти (ПФОК). Речовину було виявлено у 20% дітей, які брали участь у дослідженні, при цьому у піддослідних молодшого віку концентрація ПФОК в зразках була вище, ніж у більш старших дітей і підлітків.

Перфтороктанова кислота застосовується при виробництві антипригарних покриттів, водонепроникного одягу та упаковки. А ще з’єднання гепатотоксичне і має канцерогенну активність.

Дослідники відзначають, що у наймолодших респондентів (віком від трьох до п’яти років) відзначається підвищена концентрація пластику, який використовується в якості безпечної заміни токсичним і раніше забороненим аналогам. При цьому досліджень про вплив пластику на людський організм зараз проводиться недостатньо. «Кожна четверта дитина у віці від трьох до п’яти років так напханий хімікатами, що ліквідувати негативні наслідки в довгостроковій перспективі просто неможливо», — коментує результати дослідження, експерт з гігієни навколишнього середовища Беттіна Хоффманн.

Більш раннє дослідження, проведене фахівцями з Нью-Йоркського університету, показало, що подібні «нешкідливі» аналоги теж можуть нести загрозу зростаючому організму. Серед них бісфенол S і бісфенол F, які використовуються в якості менш токсичної заміни бісфенолу А при виробництві пластикових контейнерів та ємностей для дитячого харчування. Ці речовини надають біологічну дію, схожу з гормоном естрогеном і можуть бути пов’язані з розвитком дитячого ожиріння.

Крім того, в заяві ВООЗ цього року відзначається, що потрібно більш виважено підходити до проблеми мікропластику. Не можна прямо екстраполювати загальний рівень пластикового забруднення планети на людський організм. Експерти ВООЗ також зазначили, що на сьогодні патогенні мікроорганізми і віруси, що потрапляють у питну воду — велика загроза для людей, ніж мікропластик.

Нещодавно канадські вчені оцінили споживання мікропластику середньостатистичним жителем США. Протягом року в організм дорослих чоловіків потрапляє близько 121 тисяч пластикових частинок, а жінки «поїдають» близько 98 тисяч частинок.

А дослідники з Великобританії виявили частинки мікропластику в організмі всіх спостережуваних черепах в Атлантичному і Тихому океанах і Середземному морі.