Тоді як в Європі інформаційні бурі щодо Грети Тунберг відгриміли ще в квітні, у нас все тільки починається. Історія з 16-річною активісткою сколихнула цілий пласт запитань у батьків: а що робити, якщо твоя дитина – активіст, бере участь у публічних акціях і виступає перед громадськістю? Про це розповість психологиня, експертка благодійної організації “100% Життя” Катерина Панделі, повідомляє ТСН 1+1.

Саме у Швеції йде досить жвава дискусія про те, що у дівчинки досить непроста сім’я як для екологічної активістки. Мама – поп-виконавиця, брала участь у “Євробаченні” від Швеції, написала книгу про тонкощі виховання дітей з особливостями розвитку (синдром Аспергера та іншими розладами аутичного спектру). Тато – відомий актор. А перший чоловік, який підтримав її одиночний протест – власник великого піар-агентства, яке, за дивовижним збігом, займалося розкруткою маминої книги. У місцевій пресі навіть були припущення, що мама дівчинки використовувала доньчин активізм для того, щоб розкрутити книгу.

Складається враження, що батьки Грети покинули дитину на амбразуру власних амбіцій (враховуючи їх “публічні” професії). Запрошення дітей для участі в подібних форматах публічного виступу, для залучення уваги навіть зі шляхетною метою – це дуже делікатне питання, яке перебуває на межі маніпуляції і психологічного насильства.

Дивлячись на емоційний виступ Грети на 74-й Асамблеї ООН, можна побачити перелякану дитину в дуже травматичній ситуації.

За останній рік Грета Тунберг стала обличчям молодіжного кліматичного активізму у всьому світі. 2018 року вона запустила рух “П’ятниці для майбутнього” або “Шкільний страйк за клімат”, заохочуючи учнів пропускати школу по п’ятницях, щоб вимагати від своїх урядів дій щодо зміни клімату.

Тому, щоб уникнути можливих маніпуляцій, у які може потрапити дитина через амбіції, і прихованих інтересів дорослого, важливо пам’ятати:

Дитина – це організм, який розвивається. І навіть якщо дитина в 15 років на вигляд “доросла”, пам’ятайте, що емоційна сфера все ще формується і потребує захисту відповідального дорослого. Фактично Греті довелося озвучувати глобальні світові проблеми і мати колосальну відповідальність.

Присутність батьків поруч – це перший емоційний захист і стабільність для дитини. Не втрачайте можливості підтримати ваше чадо – словом або обіймами, використовуйте той зв’язок, який вже є між вами. Для 16-річного підлітка не надто природна ситуація – виступати перед світовими лідерами, перед прицілом мільйонів очей. Ті ж сльози, якими всі захоплювалися, можуть бути ознакою нестабільного емоційного стану. У таких ситуаціях роль батьків вкрай важлива.

Крім екологічних активістів, є такі види активізму, які не зовсім безпечні – наприклад, ЛГБТ-активізм або радикальні рухи – неважливо, праві/ліві. І якщо так сталося, що дитина все-таки опинилася в ситуації, коли від неї чекають публічних виступів, заяв, дій – подбайте потім про відновлення її психологічного здоров’я!

Головне завдання батьків – створити комфортне середовище для дитини, не розвивати її страхи, а тим більше не використовувати їх у своїх власних інтересах. Бережіть своїх дітей і будьте здорові!